vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Vďaka prestavbe školy sa v Sedliskách tešia na nové byty

Od roku 2009 nevyužívaný objekt Základnej školy v Sedliskách sa obec rozhodla prestavať na nájomné byty. Pred štyrmi rokmi miestna samospráva presťahovala žiakov 1. – 4. ročníka do budovy materskej školy, pretože pri poklese počtu detí sa správa dvoch objektov zdala ako neekonomická. „Budovu ZŠ sme najskôr prenajali súkromnému podnikateľovi. Zdalo sa to ako dobré riešenie, lebo zároveň zamestnával ľudí z obce. Postupne však začal mať ťažkosti, prestal platiť nájom, z toho dôvodu sme zmluvu rozviazali a objekt ostal opäť prázdny,“ uviedol starosta obce Sedliská Ján Dobrocký.

Ako ďalšia alternatíva sa ukazovalo vybudovanie zariadenia sociálneho charakteru. Hoci investícia bola na spadnutie, záujemca v poslednej chvíli od zámeru odstúpil. Preto dostal zelenú projekt prestavby bývalej ZŠ na byty bežného štandardu určené predovšetkým pre mladé rodiny. „K tomuto kroku sme prikročili aj kvôli tomu, že naše obyvateľstvo postupne starne. Predtým, ako sme začali stavať, sme si urobili prieskum a mladí ľudia nám v ankete potvrdili, že o byty majú záujem. Pokiaľ by sa táto forma osvedčila, nebudeme sa v budúcnosti brániť ani ďalšej podobnej výstavbe,“ uviedol J. Dobrocký.

Sedliská sa pri prestavbe rozhodli ísť cestou, kedy súkromná firma byty postaví a obec ich od nej odkúpi. Dvadsaťpäť percent z nákladov pokryje dotácia z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja, ostatných sedemdesiatpäť percent tvorí úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania, ktorý budú nájomníci splácať 30 rokov, čo je doba, počas ktorej sa byty nesmú odpredať. „Z desiatich bytov budú dva 3-izbové a osem 2-izbových s rozlohou od 30 do 60 m2 s tým, že budú komplet vybavené, teda aj s kuchynskou linkou, či sprchovým kútom,“ opísal výbavu J. Dobrocký.

Pripomenieme, že v máji tohto roku sa budova bývalej ZŠ stala obeťou búrky, ktorá strhla strechu. Nebezpečnú situáciu znásobil fakt, že jej časť spadla do záhrady susedného pozemku. Našťastie, k zraneniu osôb nedošlo. „Po strhnutí strechy vetrom sme zistili, že svojho času bola urobená veľmi nekvalitne. V dôsledku tejto udalosti sa náklad zvýši o 60 tis. Eur a hoci sme s ním nepočítali, budovu bez strechy predsa nechať nemôžeme,“ dodal J. Dobrocký.

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum