vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Prezident SOV A. Siekel: Trápi ma, že nevieme povedať, kedy príde ďalší Sagan alebo Vlhová

 Prezident SOV A. Siekel: Trápi ma, že nevieme povedať, kedy príde ďalší Sagan alebo Vlhová

Na pozvanie podpredsedu Rady ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR pre šport a prezidenta Slovenského zväzu džuda Jána Krišandu navštívili v piatok Vranov nad Topľou prezident Slovenského olympijského výboru Anton Siekel a generálny sekretár Slovenského olympijského výboru Jozef Liba, ktorí diskutovali so zástupcami športov pôsobiacimi na území mesta o aktuálnych témach, ktoré rezonujú v športovej obci.

SOV hovorcom

Prezident SOV Anton Siekel na úvod zdôraznil, že na Slovensku musí prebehnúť široká diskusia nielen vo vzťahu k vrcholovému športu, ale aj k športu na školách, či ako alternatíve v rámci voľnočasových aktivít. Zároveň pripomenul, že sa pozabúda na dobrovoľníkov, rodičov a ľudí zapálených entuziazmom, ktorí držia športové hnutie v regiónoch nad vodou. „Všetci sa chceme tešiť z krásnych okamihov, kedy sa nám darí a naši športovci dosahujú skvelé výsledky na vrcholových podujatiach, no to sa nedá udržať bez toho, aby sme vytvorili profesionálne podmienky, ktoré sú dnes vo svete štandardom, vrátane kvalitnej infraštruktúry, či vyškolených a aj adekvátne zaplatených trénerov,“ uviedol prezident SOV Anton Siekel, ktorý doplnil, že práve Slovenský olympijský výbor by chcel byť hovorcom celého športového hnutia vo vzťahu k štátu pri nastavení pravidiel financovania športu a zmien v zákone o športe.

Turci, Slovinci, Srbi

Ako príklad uviedol Zimný EYOF 2017 v Turecku, kde ho prekvapila moderná úroveň športovísk. Ocenil síce snahu našich reprezentantov, ale jedným dychom dodal, že športový svet nám uniká a my na to potrebujeme reagovať. „Každý z nás má radosť, ak dosiahnu úspech Peťo Sagan alebo Peťa Vlhová, ale to nie je výsledok koncepčnej práce. Tešiť sa je pekné, ale na druhej strane ma trápi, že nevieme povedať, kedy príde ďalší Sagan alebo Vlhová. Nestačí o nich hovoriť ako o vzoroch pre mládež, pretože pokiaľ nevytvoríme podmienky, nové talenty budeme vychovávať len poskromne a veľmi ťažko. Napríklad Slovinci alebo Srbi dokážu byť úspešní, no nie pre to, že sú šikovnejší ako naši reprezentanti, ale kvôli tomu, že tieto štáty sa o šport zaujímajú a podporujú ho v podstatne väčšej miere,“ zdôraznil A. Siekel.

Šport pre spoločnosť

Podľa A. Siekela je kľúčové venovať pozornosť športu ako fenoménu, ktorý musí mať za sebou širokú členskú základňu. Keďže každý dom sa stavia od základov, aj tu sa musí stať prioritou práca s mládežou, čo pomôže objaviť talenty i pre reprezentáciu na vrcholovej úrovni. „O športe často hovoríme iba v súvislosti s výsledkami, ktoré vidíme na televíznych obrazovkách. Zabúdame však, že šport je o zdravom životnom štýle, fair play, výchove, zodpovednosti, jednoducho o komplexnom formovaní osobnosti. To všetko posúva každú spoločnosť vo vývoji ďalej. Práve toto je pre mňa argument, prečo musíme venovať športu oveľa viac pozornosti. Dnešná mládež nie je iná, ako sme boli my. To, že napr. športuje menej, je tak trošku aj naša lenivosť, lebo nám vyhovuje, ak deti sedia za počítačom a dajú nám pokoj,“ konštatoval A. Siekel.
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum