vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Adriánovi Baranovi chýba do splnenia limitu na júlové ME už len 13 cm

Adriánovi Baranovi chýba do splnenia limitu na júlové ME už len 13 cm

Atlét MŠK Vranov Adrián Baran si hneď na úvod aktuálnej sezóny vylepšil osobné maximum a na konto si pripísal zisk dvoch medailí. Na halových seniorských majstrovstvách Slovenska skončil bronzový a medzi juniormi suverénne obhájil titul šampióna.

Mužský bronz

Hoci Adrián Baran prestúpil od dorastencov k juniorom ešte len tento rok, do súťažného kolotoča v novej sezóne vstúpil na halových majstrovstvách Slovenska medzi seniormi. Do pretekov nastupoval s cieľom postúpiť do finále, pričom na medailu nepomýšľal. Predsa len jeho traja súperi mali osobné maximá nad 15 metrov a navyše sa vrhalo sa s 7,26-kilovou guľou (juniorská váži 6 kg). Napriek tomu zvládol zverenec trénera Jaroslava Kolcuna svoju „mužskú“ premiéru na výbornú a výkonom 15,23 m obsadil 3. miesto. „Keď vypúšťam ťažšiu guľu, musím na ňu pôsobiť väčšou silou, ťažšie sa mi s ňou točí, je to aj väčšia záťaž na prsty... Na druhej strane, vzhľadom k tomu, že v tejto fáze prípravy sa s trénerom sústreďujeme na objem, trénujem práve so 7,26-kilovou guľou. Mne osobne to pomáha aj v tom, že na súťaži potom nie som pod takým veľkým tlakom z očakávania, že sa musím vyrovnať tréningovým výkonom so šestkou,“ vysvetľoval Adrián Baran.

Juniorský suverén

Na juniorských halových majstrovstvách bol A. Baran v konkurencii sedemnástich pretekárov v pozícii obhajcu titulu favoritom. V prvom pokuse s prívlastkom zaisťovací si pripísal na konto 16,51 m. Naplno to rozbalil hneď v nasledujúcom pokuse a výkonom 17,62 m si suverénnym spôsobom zabezpečil zlato. „Môj dobrý kamarát Samo Kováč zo Stavbára Nitra vrhol osobný rekord 16,38 metrov a to ma nabudilo. Povedal som si, že aj ja chcem vrhnúť svoje maximum a nakoniec bol z toho pekný pokus 17,62 m. Hoci som sa počas rozcvičky necítil až tak dobre, v súťaži som našiel správnu iskru a to ma naštartovalo k výkonu, s ktorým som na začiatok sezóny určite spokojný,“ hodnotil A. Baran.

Limit na ME

Pre rok 2017 si A. Baran stanovil ako métu priblížiť sa k 17 metrom, no výkonom na juniorských majstrovstvách posunul svoju hranicu nad rámec vlastných očakávaní. Odmenou pre neho nie je iba zlatá medaila, ale aj výrazné priblíženie sa k splneniu limitu na júlové atletické ME do 20 rokov v talianskom Grossete. „K splneniu limitu potrebujem ešte 13 centimetrov. Môj výkon na majstrovstvách Slovenska nás s trénerom utvrdil v tom, že sme na správnej ceste a to je pre mňa veľmi motivujúce,“ dodal talentovaný atlét.

175 cm do výšky

Vrh guľou však nebola jediná disciplína, v ktorej A. Baran súťažil. Keďže v minulosti sa venoval aj skoku do výšky, rozhodol sa oprášiť si spomienky. Vzhľadom k tomu, že obidve disciplíny časovo navzájom nekolidovali, tréner J. Kolcun nemal námietky. „Nakoniec sme sa prihlásili iba štyria pretekári, preto som sa smial, že najhoršie skončím štvrtý. Mojím prianím bolo skočiť základ 165 cm, ktorý som dal, rovnako ako 170 cm, na prvý pokus. Potešilo ma, že na druhý pokus som zvládol aj 175 cm, ale to už bol pre mňa strop. Ak si uvedomím, že dnes vážim 106 kg a dostať takúto váhu do vzduchu nie je vôbec jednoduché, bol som s mojim výkonom spokojný. Viac ako o výsledok mi išlo o to, aby som sa zabavil a odreagoval sa,“ uviedol s úsmevom A. Baran.

Spokojný tréner

So vstupom do sezóny je spokojný aj tréner Jaroslav Kolcun. Ako uviedol, veľa naznačoval už decembrový „rozlúčkový výkon“ A. Barana s 5-kilovou guľou medzi dorastencami, ktorý má hodnotu 18,65 m. „Tréning máme nastavený tak, aby so 6-kilovou guľou podal čo najlepšie výkony od úvodných pretekov. Čím bude počasie lepšie, tým viac sa budeme venovať Adriánovej druhej disciplíne - disku. Preto by bolo super splniť limit v guli čo najskôr, aby mal psychický pokoj na disk,“ naznačil ideálny scenár J. Kolcun.

Guľa, aj disk

V roku 2017 sa A. Baran pokúsi splniť limit na ME vo vrhu guľou, aj v hode diskom. Hoci J. Kolcun upozorňuje, že v jeho prvej juniorskej sezóne to bude náročné, zároveň dodáva, že to nie je ani nemožné. „Základom bude zdravie. Už v halovej sezóne som sa obával, či Aďa neskolí nejaká chrípka, čo by sa určite trocha odzrkadlilo na výkone. Našťastie to vyšlo. Ak Adrián splní aspoň v jednej zo svojich disciplín limit na ME, bude to signál, že o rok by sa mohol dostať na vytúžené MS, ktoré budú vo fínskom Tampere. Samozrejme záleží na mnohých faktoroch od zdravia počnúc. V príprave nás čaká ešte 6-7 týždňov väčších objemových tréningov, ktoré sa budú od mája meniť na súťažný rytmus s väčšou intenzitou a častejšími pretekmi. Našimi métami pre rok 2017 sú zdravie, dobré podmienky na tréning, viac fanúšikov a výkony sa potom určite dostavia,“ zdôraznil J. Kolcun.

Výsledky atléta MŠK Vranov Adriána Barana neušli pozornosti projektu STARS for STARS, v rámci ktorého bol zaradený do Teamu nadácie STARS for STARS a zároveň mu bola poskytnutá podpora vo forme finančného príspevku.

Imrich Makó

Tri cenné kovy z majstrovstiev Slovenska

Počas prvého marcového víkendu sa konali v bratislavskej atletickej hale Elán majstrovstvá Slovenska, na ktorých nechýbali ani mladí atléti vranovského MŠK. Zimnú prípravu zúročili na výbornú, keď si z Bratislavy priviezli tri cenné kovy.

V sobotu súťažili starší žiaci. Striebornú medailu si vo vrhu 4-kilovou guľou vybojoval spomedzi 16 súťažiacich Patrik Dudáš po výkone 13,92 m. Týmto výkonom „hlasno zaklopal“ na dvere slovenskej reprezentácie žiakov. Tretí v poradí mal výkon presne o jeden meter kratší ako Patrik. V tej istej disciplíne sa do finále prebojoval aj Samuel Soloninka, ktorý osobným maximom 11,87 m obsadil konečné 5. miesto. Ako ďalší v poradí zasiahol do bojov vo výškarskom sektore Samuel Hermanovský, ktorý taktiež po „osobáku“ obsadil výkonom 165 cm (15 súťažiacich) 6. miesto.

Nedeľa patrila juniorom. Zlato sme vo vrhu 6kg guľou očakávali od nášho úspešného reprezentanta Adriána Barana. Nesklamal. Novým sezónnym maximom 17,62 m si zaknihoval ďalší titul majstra Slovenska. Súťažilo 17 vrhačov. Medzi nimi aj ďalší dvaja Vranovčania. Šimon Šust skončil na peknom 5. mieste a Štefan Barna na jedenástom. Medzi juniorkami obsadila v 4kg guli Katarína Kochanová 10. miesto. O milé prekvapenie sa postaral Ľubomír Hajník, ktorý po minuloročnom smolnom štvrtom mieste konečne vystúpil na stupne pre víťazov. Bronzová medaila a výkon 621 cm. Šieste miesto patrilo Patrikovi Jakubovovi za sezónne maximum 558 cm. V skoku do výšky junioriek patrilo Terézii Terifajovej 5. miesto za 155 cm. Medzi chlapcami sa vo výške predstavil aj už „čerstvý“ majster Slovenska z gule Adrián Baran. Výkonom 175cm obsadil 4. miesto.

Halová sezóna potvrdila, že naši atléti mali „kvalitnú zimu“. Zároveň sú tieto skvelé výsledky záväzkom pre začínajúcu letnú sezónu. Vďaka mladých atlétov patrí predovšetkým rodičom, klubu MŠK Vranov, ZŠ Bernolákova, kde sa na svoje preteky pripravujú a všetkým ľuďom, ktorí im fandia.