vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / „Vyčisťme si brehy Domaše“ pozýva priložiť ruku k dielu, aj na otužilecký vstup do vody

„Vyčisťme si brehy Domaše“ pozýva priložiť ruku k dielu, aj na otužilecký vstup do vody

Klub otužilcov Vranovské vydry pozýva piatykrát dobrovoľníkov na Domašu, aby pomohli vyčistiť jej brehy a okolie. Rovnako ako pred rokom bude akcia „Vyčisťme si brehy Domaše“ spojená s ukončením otužileckej sezóny a na svoje si prídu aj deti, ktoré sa môžu tešiť na rôzne zaujímavé športovo-zábavné hry.

Chatári, rybári, turisti, návštevníci Domaše... Všetci sú v sobotu – 22. apríla – pozvaní priložiť ruku k dielu v rekreačných strediskách Eva a Monika, kde už tradične organizuje Klub otužilcov Vranovské vydry ekoakciu „Vyčisťme si brehy Domaše“. V minulosti sa podarilo vyzbierať aj 800 vriec odpadu, či opraviť a prerezať cestu okolo chodníka spájajúcom obidve oblasti. Jednoducho, každý rok ostáva po dobrovoľníkoch kus poctivo vykonanej práce a organizátori sú presvedčení, že výnimkou nebude ani piaty ročník. „Každý rok sa tu stretávame s rovnakým problémom. Severný vietor spôsobuje, že popri brehu sa hromadia naplavené dreviny a odpad, ktorý však nepochádza iba z Domaše, ale aj z horného toku Ondavy. Keďže tento rok nás bude viac, chceli by sme sa zamerať na širšie okolie v lese a pri chodníkoch. Majiteľom prevádzok sme ponúkli, že ak budú mať záujem, môžeme im namaľovať lavičky alebo pomôcť s čímkoľvek, čo budú potrebovať,“ vysvetľoval Rastislav Košalko z Klubu otužilcov Vranovské vydry.

Pridanou hodnotu ekoakcie „Vyčisťme si brehy Domaše“ je i to, že k environmentálnej výchove vedie budúce generácie. Napríklad minulý rok deti nielenže aktívne pomáhali pri upratovaní, ale pod taktovkou Mirky Sobotovej vyrobili z recyklovateľných komponentov 3D obraz s vesmírom, zemou a slnkom, čím chceli poukázať na to, že ochrana životného prostredia by mala patriť medzi naše najväčšie priority. „Z minulých rokov sa nám potvrdilo, že deti sa chcú zapájať do podobných aktivít, preto pre nich vždy radi vymyslíme sprievodný program a výnimkou nebude ani tento rok. Oslovili sme airsoftový klub AŠK Vranov, hasičov a určite pripravíme rôzne zaujímavých hry, či súťaže,“ vymenoval R. Košalko.

V prípade Vranovských vydier platí, že aj v predposlednú aprílovú sobotu ostanú verní otužileckej tradícií a oficiálne ukončia sezónu práve na Domaši. Kto by mal chuť vyskúšať si s nimi pocit zo vstupu do vody, nech si teda doma nezabudne plavky. „V apríli už predsa len nie je voda taká chladná ako počas tuhých zimných mrazov, ale kúpanie sa v nej má stále svoje čaro. Možno sa nám podarí práve inšpirovať tých, ktorí doteraz nad otužovaním iba rozmýšľali a využijú túto príležitosť, aby si to s nami vyskúšali,“ dodal R. Košalko.

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum