vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Vranovskí rybári nasadili kaprov do revírov v Tovarnom a N. Hrušove

Vranovskí rybári nasadili kaprov do revírov v Tovarnom a N. Hrušove

Miestna organizácia Sloven­ského rybárskeho zväzu vo Vranove nad Topľou začala s tohtoročným zarybňovaním svojich revírov. Prvých 2 000 kilogramov dvoj a trojročného kapra bolo nasadených do revírov v Tovarnom a Nižnom Hrušove.

Ako po marcovej členskej schôdzi MO SRZ vo Vranove nad Topľou uviedol hospodár Richard Hatala, tento rok plánujú vo vranovskom okrese navýšiť objem nasadených rýb, pretože rybárov trápia kormorány, aj vydry, ktoré majú najväčší podiel na poklese úlovkov. Po revíroch v Tovarnom a Nižnom Hrušove prídu Ondava a Topľa na rad pred začiatkom letných prázdnin. „Vo väčšom meradle bude zarybnenie zrealizované v letnom období, kedy nasadíme ryby do Tople, aj Ondavy. Problém je v tom, že v jari zvyknú byť prívalové dažde a ak by prišla veľká voda, mohla by ich stiahnuť dole po prúde. Pokiaľ by sa dvihla voda na rybníkoch, máme veľmi dobrú spoluprácu s vodohospodármi, ktorí otvoria stavidlo a hladina sa zníži,“ vysvetľoval hospodár MO SRZ vo Vranove nad Topľou Richard Hatala.

Tretie kolo zarybňovania prebehne v jeseni. Vtedy je naplánované nasadenie amura do vyrovnávacej nádrže na Domaši, kde sa rozmohli trávy, ktoré upchávajú vstup do elektrárne. V dôsledku toho prestáva voda odtekať, resp. prepadový kanál prepúšťa 1 m3/s, kým normálny prietok je 4,9 m3/s, čo spôsobuje vo vrchnej časti Ondavy pokles vody, ryba sa plaší, uteká dole prúdom a úsek sa kompletne vyrybňuje. „Amura nasadíme až v jeseni. Nikto nám ho teraz nepredá, pretože by to bolo pre neho nerentabilné. Rybu totiž museli prezimovať, na čo mali isté prevádzkové náklady. Keď v lete ryba naberie na váhe, bude to znamenať aj vyšší zisk. Z prostriedkov Rady SRZ máme sľúbených 1 400 kilogramov amura a možno ešte k tomu pribudne aj ďalších 300 kíl navyše,“ uviedol R. Hatala.
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum