vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Tomáš Tóth zažil fascinujúci Nový Zéland s nádhernou prírodou, aj zemetrasením!

 Tomáš Tóth zažil fascinujúci Nový Zéland s nádhernou prírodou, aj zemetrasením!

„Riziko, že príde cunami a spláchne nás, sme vylúčiť nemohli...“

Nový Zéland je fascinujúca krajina! Inšpiráciou sa stane okamžite pre každého, kto sa tento ostrovný štát rozhodne navštíviť, a to bez ohľadu na motiváciu, ktorá človeka privedie k tomu, aby nabral smer Oceánia. „Aotearoa“ nadchol aj Vranovčana Tomáš Tótha.

Fotograf a filmár Tomáš Tóth sníval o Novom Zélande dávnejšie. Ako vášnivý športovec mal o krajine iba tie najvyššie referencie, preto sa rozhodol, že ju navštívi. Päť rokov si na cestu na druhý koniec sveta trpezlivo zarábal v Nemecku a s kamarátom Milošom Bakajsom nabrali smer Auckland minulý rok v novembri. „Pred siedmimi rokmi otvorili na Novom Zélande oficiálny turistický chodník, ktorý má dĺžku viac ako 3 000 kilometrov a prechádza celým ostrovom. Každých 100 kilometrov spoznávate úplne inú krajinu, čo pre mňa ako fotografa bola veľká profesionálna výzva,“ vysvetľoval Tomáš Tóth.

Nový Zéland však privítal mladého Slováka zážitkom, na aký sa nezabúda. Keďže ostrov sa nachádza v nestabilnom tektonickom teritóriu, otrasy pôdy nie sú v tomto priestore ničím výnimočným. Predovšetkým vo februári 2011 zaplavili celý svet mrazivé titulky „Najčernejší deň Nového Zélandu“, z čoho sa krajina dodnes celkom nespamätala a po pár dňoch pobytu v Tapapakanga Regional Parku zažil zemetrasenie na vlastnej koži. „V noci, kedy bolo zemetrasenie, som sa len na pár minút zobudil. Registroval som otrasy, ale nevedel som, čo sa deje. Hneď na druhý deň mi volala rodina, či som v poriadku a v správach som sa potom dozvedel o pohorme, aká postihla najmä južnú časť. Problém je v tom, že pri zemetrasení na ostrovoch môže prísť cunami, no a my sme bývali 30 metrov od pláže... Riziko, že príde veľká vlna a spláchne nás, sme teda vylúčiť nedokázali. Okrem toho, široko-ďaleko nebola žiadna záchranná služba, ale našťastie sa nám nič nestalo,“ dodal T. Tóth.

Keďže domáci žijú bok po boku so zemetraseniami od nepamäti, vnímajú ich ako súčasť života, na ktorú si museli zvyknúť. Naopak, T. Tóth ostal prekvapený, ako tento úkaz dokáže pretvoriť celkový ráz a charakter krajiny. Neexistujúce ulice, prepadnuté cesty, koľajnice v trojmetrovej výške, ruiny budov..., takýto pohľad pridáva nespútanej sile prírody na ešte väčšom rešpekte. „Vzhľadom k tomu, že niektoré cesty neexistovali, ťažko sa bolo pohybovať po meste, lebo navigácia zlyhávala. Keď som v minulosti videl film o zemetrasení, myslel som si, že je to fikcia filmárov. Dnes už viem, že mali pravdu! Netvrdím, že som očakával otrasy každú chvíľu, ale rozmýšľal som, kde by som sa skryl, ako by som reagoval... Všade vládol čulý stavebný ruch, ľudia museli nosiť kvôli prachu v ovzduší na ústach rúška, no čo ma zaujalo asi najviac, bolo to, že na stavbách pracovalo veľa mladých dievčat,“ pridal ďalší postreh T. Tóth.

O tom, ako postupovať počas zemetrasenia, sa učia deti už v základnej škole. Pre našinca je to nová skúsenosť, ktorú nemá odkiaľ získať. Pôvodní miestni obyvatelia Maori si však tieto pomery premietli aj do životnej filozofie, hodnôt a priorít. „Napríklad dom pre nich nemá takú hodnotu, ako pre nás, lebo vedia, že v okamihu o neho môžu prísť. Oveľa dôležitejší je pre nich duchovný a posmrtný život. Životné fázy človeka vnímajú úplne inak, a to sa podpisuje aj pod ich mentalitu. Kým v našej kultúre sa snažíme si veľa vecí naplánovať dopredu, oni žijú pre prítomnosť a vďaka tomu sú spontánnejší. Oveľa viac sa vedia tešiť z maličkostí, sú otvorení v komunikácii, sú mimoriadne pohostinní a napr. nemali najmenší problém ponúknuť nám posteľ, či sprchu,“ ocenil T. Tóth.

Druhou stranou mince je dosah zemetrasení na ekonomiku. Nový Zéland vyváža 95% produkcie vlny merino, mlieka, mäsa, jabĺk a kiwi, no v posledných rokoch sa na prvé miesto prepracovali príjmy z turizmu. „Keďže cestovný ruch je pre ich ekonomiku kľúčový, veľmi rýchlo opravili všetky turistické destinácie, aby boli ďalej schopní produkovať príjem. Čo ma však osobne zaujalo, bol projekt Restart Mall, za ktorým stoja malí obchodníci. V rámci ostrovov využívajú na prepravu tovaru v dominantnej miere lodnú dopravu a napadlo ich využiť kontajnery aj po umelecko-obchodnej stránke. Zaviedli do nich elektrinu, vybavili ich nábytkom a zvnútra pôsobia ako klasický kamenný obchod. Jednoducho, bola to reakcia na fakt, že veľa stavieb ostalo zničených, poškodených alebo mali narušenú statiku. Práve toto bolo najlacnejšie a najrýchlejšie riešenie, ktoré navyše pôsobí štýlovo,“ uviedol T. Tóth.

Ak sme v úvode použili prívlastok „fascinujúci“, pre Nový Zéland to platí vo všetkých ohľadoch. Nie je totiž veľa kultúr, kde sa dokážu s katastrofami vysporiadať s rovnakou noblesou ako ľudia v tejto krajine. Na druhej strane je ostrov dokonalou reklamou na všetko, čo dokáže príroda vo svojej absolútnej nádhere stvoriť. Nie náhodou sa práve tu natáčala trilógia Pána prsteňov a misiu hobita Froda si vyskúšal i T. Tóth, ktorý taktiež vhodil prsteň do Hory osudu. „Vrch Mount Doom alebo po maorsky Mount Ngauruhoe, ktorý mnohí poznajú z Pána prsteňov, sa nachádza v národnom parku Tongariro. Výstup na jeho vrchol vo výške 2 200 metrov však nie je jednoduchý, pretože na sypkom povrchu sme urobili dva kroky dopredu a o jeden sme sa zviezli naspäť, preto sme hore liezli dva a pol hodiny. Nie každý má šťastie, aby mu počas výstupu prialo počasie. My sme ho mali a môžem povedať, že výhľad za celú tú námahu určite stál za to. Atmosféru znásoboval i fakt, že napriek miestnym klimatickým podmienkam bola na vrchole veľká zima, sneh a ľad... Vulkán je pod povrchom stále aktívny, čo prezrádzali výpary po okraji. Z vrchu sme len hodili do krátera prsteň, ale dnu sme sa liezť neodvážili,“ doplnil s úsmevom T. Tóth.

So všetkými zážitkami a príbehmi s dôrazom na najkrajšie prírodné scenérie sa bude môcť zoznámiť verejnosť prostredníctvom dokumentárneho filmu, ktorý by chcel T. Tóth dokončiť do konca tohto roka. „Nový Zéland predčil všetky moje očakávania. Stretávali sme milých ľudí, kochali sa nádhernou prírodou, užívali si prekrásnu atmosféru... Určite môžem túto krajinu odporučiť všetkým. Dokonca výlet ani nemusí stáť balík, pretože si stačí zakúpiť chatový pas za 90 dolárov a po celej trase turistického chodníka sa dokážete ubytovať s minimálnymi nákladmi,“ pozval na Nový Zéland T. Tóth.
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum