vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Igor Pribula sa stal prezidentom Slovenského zväzu psích záprahov

 Igor Pribula sa stal prezidentom Slovenského zväzu psích záprahov

Slovenský zväz psích záprahov má nové vedenie. Jeho prezidentom sa stal Vranovčan Igor Pribula, ktorý má jasnú predstavu, kde by chcel úroveň nášho mašingu posunúť.

Igor Pribula sa venuje mašérstvu od roku 1993. Dnes patrí medzi našich najskúsenejších reprezentantov, pričom vo svojej zbierke má kompletnú medailovú sadu zo svetových a európskych podujatí. Keďže mu nie je jedno, akým smerom sa mašing, vzhľadom jeho potenciál, u nás uberá, rozhodol sa prijať ponuku prezidenta Slovenského zväzu psích záprahov. Po boome na prelome 80. a 90. rokoch, či na začiatku nového milénia sa členská základňa dostala do recesie. V poslednom období sa však stávajú trendovými preteky na suchu, či už canicross, alebo záprahové disciplíny na kolobežkách a bicykloch. Práve tu vidí priestor na reštart tohto mimoriadne atraktívneho športu. „Stále viac ľudí vyhľadáva pohyb v prírode a v rámci toho mnohí prichádzajú na chuť behaniu s psami. V minulosti bol náš šport takmer výsostne zimný, no teraz sa sezóna začína prvými pretekmi na suchu už v jeseni. Myslím si, že je našou povinnosťou reagovať na tento záujem vytvorením maximálne komfortného a profesionálneho zázemia,“ zadefinoval základnú pozíciu nový predseda Slovenského zväzu psích záprahov Igor Pribula.

Hoci mašing má medzi športovou verejnosťou pozitívny ohlas, I. Pribula si uvedomuje, že iba to nestačí. Na základe vlastných skúseností získaných na desiatkach medzinárodných podujatí totiž plne chápe, že kľúčové bude vytvoriť podmienky, ktoré naplno rozvinú jeho potenciál. Prvým krokom k naplneniu tohto cieľa je dôraz na kvalitu organizovaných pretekov, aby ich úroveň motivovala a inšpirovala. „Chcem obnoviť komunikáciu medzi klubmi, členskou základňou a organizátormi pretekov. V posledných rokoch som sám upozorňoval na to, že kým bol v konkrétnych strediskách sneh, preteky sa tam neorganizovali a termíny sa vyhlasovali až vtedy, keď už na to neboli podmienky. Stávalo sa teda, že sme mali aj sezóny bez pretekov na Slovensku, čo by sa už nemalo opakovať. Práve naopak, musíme dbať na štandard, aký je v Európe bežný. Iba tak dokážeme prilákať medzinárodnú konkurenciu a zároveň dvíhať našu členskú základňu, pretože nikto sa nevráti na súťaž, ktorá bude organizačne nezvládnutá,“ uviedol I. Pribula.

Keďže slovenskí mašéri patria medzi absolútnu svetovú špičku, nové zväzové vedenie si, okrem iného, dáva v súvislosti s medzinárodnou konfrontáciou za úlohu udržať aj do budúcnosti preteky Svetového pohára v Zuberci, kde by sa v roku 2019 mali konať Majstrovstvá Európy FISTC. Na druhej strane I. Pribula nezabúda ani na domácu scénu a v tomto prípade má v pláne obnoviť Slovenský pohár v modernom atraktívnom formáte. „Pomôžem si atletikou a jej Diamantovou ligou, do ktorej sú zaradené vybrané disciplíny. V rámci mašingu je množstvo kategórií, ale média a laici sa v nich, pochopiteľne, orientujú len veľmi ťažko. Z toho dôvodu chceme vybrať disciplíny, kde máme najsilnejšiu konkurenciu a priradiť k nim vyššiu bonitu so všetkým, čo k tomu patrí,“ vysvetľoval I. Pribula.

 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Lead boar 728x92
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum