vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / 9-ročný klavírny virtuóz Filip Kopko nadchol v Prezidentskom paláci

9-ročný klavírny virtuóz Filip Kopko nadchol v Prezidentskom paláci

Prvú melódiu zahral, keď nemal ani tri roky. Na tretie narodeniny mu rodičia kúpili prvý klavír a od piatich rokov komponuje vlastné skladby. Svoj talent ešte znásobuje hrou na husle. Reč nie je o geniálnom Wolfgangovi Amadeovi Mozartovi, ale o 9-ročnom Filipovi Kopkovi z Ondavských Matiašoviec!

Pri príležitosti Dňa detí pozval prezident SR Andrej Kiska do Prezidentského paláca v Bratislave detských pacientov kliniky detskej hematológie a onkológie. Jeho hosťom bol aj 9-ročný virtuóz Filip Kopko, ktorý svojim rovesníkom zahral na klavíri a video s jeho vystúpením má dnes viac ako 130 000 pozretí. Ich stretnutie sa však zrodilo vďaka dokonalej náhode v jednej reštaurácii v Levoči, v ktorej bola zhodou okolností hosťom aj Vladimíra Ledecká z kancelárie prezidenta. „V nedeľu. V Levoči. Náhodou. V miestnej reštike sa klavíra ujal malý chlapec. Začal hrať. Prestalo sa jesť. V kuchyni kypelo. Všetko zmĺklo a počúvalo. Hral skladbu za skladbou. Usmieval sa. Tešil sa publiku niekoľkých párov očí a uší. Všetko čo prežívalo, ožilo, čo žilo, zažilo. Talent ako svet,“ napísala na svojom Facebooku a ďalej dodala: „Tak veľmi som o ňom chcela všetkým povedať. Len zážitok z hudby ťažko opísať. Musíte ho poslať ďalej, aby aj druhí zažili. Niekedy to ide cez youtube, inokedy treba sadnúť na vlak a zážitok dopraviť do Bratislavy. Tak sa stalo. Lebo čo je svetové si zaslúži do sveta. Držíme Ti prsty Filipko!“

Všetci, ktorí videli a počuli hrať Filipa, potvrdia, že napriek jeho veku mení spontánne s charizmou, s akou hrá, všednú atmosféru na zimomriavkový zážitok. Usmiaty blonďavý chlapec, so spokojným výrazom v tvári, rozdáva s ľahkosťou tón po tóne radosť v každom okamihu. Inak, tomu nebolo ani v Levoči... „Po tom ako Filip dohral, prišla za nami jedna pani a predstavila sa, že je z kancelárie prezidenta. Vymenili sme si kontakty a v pondelok nám písala mail, či by sme vo štvrtok prišli do Prezidentského paláca,“ opísal náhodné stretnutie otec Vojtech Kopko.

V Prezidentskom paláci zahral Filip päť skladieb – Horou od Zuzany Smatanovej, Na bieleho koňa od Kristíny a dve vlastné skladby Sky a Feeling. Piatou bola známa melódia z filmového trháku Piráti z Karibiku od svetoznámeho skladateľa Hansa Zimmera, ktorého spomíname zámerne! „Aby tých náhod nebolo málo, my sme už mali v piatok naplánovaný výlet do Bratislavy, pretože s Filipom sme išli na koncert Hansa Zimmera. Keď prišlo pozvanie od pána prezidenta, aby Filip vystúpil v Prezidentskom paláci, len sme si výlet o jeden deň predĺžili,“ dodal s úsmevom V. Kopko.

Hrať pre prezidenta krajiny je vždy cťou a o to väčšou, ak je to na pozvanie hlavy štátu. Filip si, ako je to u neho zvykom, koncert v Prezidentskom paláci užíval. Hral bez trémy, s radosťou a noblesou jemu vlastnou, za čo mu zložil poklonu aj Andrej Kiska. „V paláci je výborná akustika. Keď sa v momente, ako začal hrať, Filip usmial, vedel som, že je šťastný a užíva si to,“ doplnil V. Kopko.

Filip dal prvýkrát vedieť o svojom talente, keď nemal ešte ani tri roky. Iba z počutia ako dieťa si začal vyťukávať melódiu z filmu Limonádový Joe. Na tretie narodeniny mu rodičia kúpili syntetizátor Casio a podľa pokynov, mimochodom v anglickom jazyku, sa naučil hrať sám. „Všetci sa čudovali, že trojročnému dieťaťu kupujeme takýto darček, ale Filipa hranie nesmierne bavilo. Už o mesiac hral melódiu Twinkl Twinkl a keďže lekcie o prstoklade boli v anglickom jazyku, hneď sa učil aj anglicky,“ vysvetľovala mama Henrieta Kopková.

Ako päťročný škôlkar chodil na hodiny klavíra v Tovarnom, kde v základnej škole vyučovali pedagógovia zo Základnej umeleckej školy v Strážskom a na tomto mieste patrí poďakovanie učiteľovi Eduardovi Tokárovi. Filipov príbeh je však o to fascinujúcejší, že ani jeden z rodičov na žiadny hudobný nástroj nikdy nehral, no synov talent ich pozornosti neušiel a vďaka ich podpore ho mohol postupne ďalej rozvíjať. „Môj dedo bol hudobník a vraj som mal aj ja hudobný sluch, ale hudbe som sa nikdy nevenoval. Filipovi som iba ukázal, ako sa zapína klavír (úsmev). Určite ma to napĺňa príjemným pocitom a rodičovskou hrdosťou, keď idem ráno do práce a syn mi zahrá nejakú skladbu alebo keď zloží vlastnú pieseň,“ dodal V. Kopko.

Dnes Filip vyhráva celoslovenské súťaže, komponuje náročné vlastné skladby s nádychom poetickej melanchólie a publikum dostáva do úžasu vždy, keď hrá, a pritom je jedno, či je to v Prezidentskom paláci alebo v reštaurácii v Levoči. Niet pochýb o tom, že pri jeho nadaní ho čaká mimoriadna budúcnosť. „Bol to veľmi príjemný pocit môcť sa stretnúť s pánom prezidentom a rovnako sa teším z toho, že sme si mohli spolu zahrať. Rád si však zahrám aj doma, iba tak, sám pre seba. Keď mi niečo napadne, pohrám si to chvíľu. Ak otec povie, že je to dobré, melódiu si nahrám a potom na nej ďalej pracujem,“ vysvetlil Filip Kopko.

Keď sme pri Filipových vlastných skladbách, jednu zložil aj pre Základnú školu Juh, ktorú navštevuje a vďaka jeho triednej učiteľke Beáte Kubovej sa dostala do povedomia natoľko, že sa stala hymnou ZŠ.
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum