vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Obyvateľov Hencoviec, N. Hrabovca a Poše trápi „čierny popolček“

 Obyvateľov Hencoviec, N. Hrabovca a Poše trápi „čierny popolček“

Obyvatelia obcí Hencovce, Nižný Hrabovec a Poša trpia náletom popolčeka s pevnými čiernymi časticami. Keďže táto situácia nie je v posledných dňoch ničím výnimočná, starostovia dotknutých obcí plánujú predstavenstvo spoločnosti BUKOCEL a.s. osloviť listom.

Naposledy zažili obyvatelia Nižného Hrabovca a Poše nepríjemné prebudenie predminulú nedeľu, kedy sa po nočnom nálete „čierneho popolčeka“ mohli pustiť rovno do upratovania, o znehodnotenom ovocí a zelenine ani nehovoriac. Vzhľadom k tomu, že nejde o ojedinelý úkaz, rozhodli sa občania N. Hrabovca pre petíciu, ktorú podpísalo 131 občanov. „My občania bývajúci na uliciach Vykukov, Ružová a Záhradná žiadame vedenie obce o zvolanie verejného zhromaždenia občanov do 15 dní kvôli veľkému znečisteniu našich príbytkov popolčekom a sadzami pochádzajúcimi z Bukózy. Prach z odkaliska nám strpčuje život už niekoľko rokov a napriek prísľubom zo strany správcu odkaliska nedošlo k zlepšeniu. Preto žiadame o stretnutie so starostkou obce, predsedom komisie pre životné prostredie, prípadne so zástupcom Bukózy,“ uvádza sa v texte adresovanom Obecnému úradu v Nižnom Hrabovci.

Starostka N. Hrabovca Katarína Špallerová prisľúbila, že obec verejné zhromaždenie zvolá. Ako priznala, situácia začína byť alarmujúca o to viac, že popolček zasahuje stále väčšiu časť obce a občania sú touto skutočnosťou mimoriadne znepokojení. „Keďže zvolanie verejného zhromaždenia som mala vo svojom volebnom programe, občanom určite vyhovieme. Hoci sme dostali v minulých dňoch z Bukózy mail, že pri vození popolčeka bude zvýšená prašnosť, ľudia v obci zaznamenali jeho prítomnosť v noci zo soboty na nedeľu. Máme síce každé tri mesiace spolu s ostanými starostami dotknutých obcí spoločné stretnutia, ale k nejakému úspešnému záveru sa zatiaľ nedostávame. Sľubujú nám síce zlepšenie, no vzhľadom k tomu, že nie som pri kotloch, neviem posúdiť, čo sa tam deje,“ konštatovala starostka N. Hrabovca Katarína Špallerová.

Taký istý problém, ako v N. Hrabovci, zaznamenali aj v Poši. Starosta Tadeáš Malý nám potvrdil, že s rovnakou situáciou sa museli občania vysporiadať aj z 30. apríla na 1. mája. „Občania mi ani nič hlásiť nemusia, sám vidím, čo sa deje. Popolček, ktorý nám znepríjemňuje život, sa však nedá iba tak zotrieť handrou, pri umývaní sa totiž rozmazáva a s jeho odstránením sú pre to len ďalšie starosti,“ povzdychol si starosta Poše Tadeáš Malý.

Podľa starostu Hencoviec Štefana Kovaľa by pomohlo on line meranie, ktoré by potvrdilo alebo vylúčilo, či „čierny popolček“ má pôvod v Bukóze. Hoci na túto tému hovoril počas minuloročného rokovania Vlády SR vo Vranove aj s ministrom životného prostredia Lászlóom Sólymosom, jeho iniciatíva zatiaľ ostala stáť na mŕtvom bode. „Keby bolo zavedené on line meranie, Bukóza by mohla jednoznačne vylúčiť, že ona producentom popolčeka nie je. Tak nám argumentujú tým, že niekto u nás páli pneumatiky a my im nič dokázať nevieme... Rešpektujem že Bukóza je najväčším zamestnávateľom v okrese, ale nemôžem to akceptovať za cenu zdravia našich občanov,“ zdôraznil starosta Hencoviec Štefan Kovaľ.

Spoločnosť BUKOCEL, a.s. vydala ešte 31. mája vyjadrenie, ktorým reagovala na podnety zo strany občanov obce Hencovce a ich upozornenie na nános neznámej látky na obytných domoch a osobných vozidlách. „Na základe vykonanej kontroly a chemických analýz odobratých vzoriek informujeme obec Hencovce, že v predmetnom čase, kedy prebiehal nábeh a skúšky novej turbíny, došlo k jej neočakávanému odstaveniu, čo malo za následok výpadok elektrickej energie v časti fabriky. Pri tomto výpadku, ktorý sa týkal aj Rotačnej pece vápna a Regeneračného kotla zareagoval riadiaci systém, ktorý automaticky prepol smer toku spalín do tzv. bypass-u a teda, mimo filtrovacie zariadenia. Týmto došlo ku krátkodobému úniku spalín cez komín do ovzdušia. Po opätovnom nábehu vypadnutých zariadení prevádzkovali tieto zariadenia v štandardnom režime, t.j. cez príslušné filtrovacie zariadenia,“ uvádza sa vo vyjadrení predstavenstva BUKOCEL-u a.s., ktoré sa za spôsobené komplikácie ospravedlnilo. Kompetentní zároveň občanov ubezpečili, že porucha je odstránená a spoločnosť zvažuje viacero opatrení, ktorými by došlo k trvalému znemožneniu podobných situácií.

Keď sme sa zaujímali o nálet popolčeka z predminulého víkendu, spoločnosť BUKOCEL, a.s., nám odpísala, že v posledných rokoch investovala približne 3 mil. EUR do všetkých zariadení na čistenie spalín na kotloch a rotačnej peci, ktoré prevádzkujú v areáli. „Inštalované filtre spĺňajú európske technologické kritériá pre zachytávanie emisií a tuhých znečisťujúcich látok. Máme za to, že sme týmto prispeli k relatívne nízkym hodnotám znečistenia prachovými časticami PM10 v regióne Vranov nad Topľou,“ píše sa v odpovedi na naše otázky s tým, že k stanovisku je priložená aj tabuľka. Na jej základe síce merania vo Vranove nad Topľou na Ul. M. R. Štefánika ukazujú na nižšie hodnoty ako v mnohých iných slovenských mestách, no bezprostredné hodnoty napr. priamo v Hencovciach v nej uvedené nie sú. „V tomto období BUKOCEL, a.s., nezaznamenal na svojich zariadeniach zvýšené hodnoty znečistenia. Všetky filtračné zariadenia boli v štandardnom režime prevádzky. Zároveň chceme upozorniť, že v našej oblasti sa nachádzajú aj 2 lomy (Nižný Hrabovec, Kučín), u ktorých naši zamestnanci pri pravidelnej kontrolnej činnosti v okolí závodu viac krát zaznamenali zvýšenú prašnosť,“ ponúka alternatívu BUKOCEL a.s.

Situáciu v rodnom Nižnom Hrabovci a okolí pozorne sleduje aj poslanec NR SR Peter Pčolinský. Nedávno na svojom facebookovom profile informoval o osobnom stretnutí s prezidentom spoločností Bukózy Holding Jánom Ďurianom. „Všetky problémy, ktoré verejnosť trápia, sme prechádzali niekoľko hodín. Podľa mojich informácií by mala prebehnúť analýza technológií s tým, že by sa malo definovať, kde nastáva problém, pretože ich počítač im nič neukazuje. Určite to nie je nič príjemné ani pre Bukózu, pretože pri každom znečistení bombardujem priamo pána Ďuriana fotografiami. Po mojom nedávnom upozornení vyslali zamestnancov kontroly, aby odobrali vzorky a teraz sa ich snažia analyzovať,“ vysvetľoval poslanec NR SR Peter Pčolinský.
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum