vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / P. Veselovský st. postúpil do svetového finále do španielskeho Madridu!

P. Veselovský st. postúpil do svetového finále do španielskeho Madridu!

Národné finále Renault Trucks Optifuel Challenge 2017, na ktorom sa stretli najlepší slovenskí vodiči nákladných vozidiel v ekonomickej jazde, ovládli otec a syn. Peter Veselovský st. si vďaka celkovému víťazstvu vyjazdil nomináciu na októbrové svetové finále v španielskom Madride. Dodáme, že tesne za stupňom víťazov skončil na 4. mieste Slavomír Dargaj z STD Donivo.

Pravidlá Renault Trucks Optifuel Challenge sú jasné - dosiahnuť v 30-minútovom limite na 22-kilometrovom okruhu najnižšiu priemernú spotrebu. Všetci vodiči sa vystriedali za rovnakým typom ťahača Renault Trucks T 460 v špecifikácii Optifuel DTI 13, no keďže sa jazdilo v plnej premávke, podmienky sa počas každej jazdy líšili. Finalisti si síce mohli hodinu pred súťažou naštudovať trať, ale vzhľadom k tomu, že nevedeli, aké „prekvapenia“ na nich môžu za najbližšou zákrutou čakať, istí si nemohli byť ničím. So všetkým nástrahami sa nakoniec najlepšie vysporiadal Peter Veselovský st. z LPP Group s.r.o., ktorého priemerná spotreba sa zastavila na 24,36l/100 km. „Vyžreboval som si číslo 8, čo znamená, že som išiel v najhoršom čase popoludní, kedy boli cesty plné cyklistov. Každý z nás si môže kontrolovať spotrebu už počas jazdy a na otáčke to na moje víťazstvo veľmi nevyzeralo. Po obrátke to už bolo z mojej strany lepšie a v druhej polovici som všetko dohnal,“ uviedol Peter Veselovský st.

Na víťazstvo siahal aj Peter Veselovský ml.! V konkurencii skúsených truckerov dosiahol druhý najlepší výsledok, no o miesto na stupni víťazov ho obral fakt, že o jedenásť sekúnd prekročil polhodinový limit. Pri svojej premiére išiel naozaj výborne, ale osudným sa mu stali prekážky, ktoré na trati ovplyvniť nemohol. „Hneď po štarte ma zablokoval poľský karavan. Na jednej strane som stratil pár sekúnd a zároveň som sa musel opäť rozbiehať, čo nepomohlo ani spotrebe. Ku koncu ma zase pod kopcom spomalil cyklistický pelotón, čím som prišiel asi o 20 sekúnd a k tomu mi naskočilo pol litra nafty. V závere, kde trebalo cúvnuť, pohnúť sa dopredu a zastaviť na stopke, som už urobil chybu aj ja. Dal som málo plynu, lebo som sa nechcel rýchlo rozbehnúť a prišiel som o ďalších 5 – 6 sekúnd,“ opísal svoje „trampoty“ na trati Peter Veselovský ml.

Napriek tomu zanechal výborný dojem a nad výkonom, ktorý predviedol, krútili uznanlivo hlavou aj podstatne ostrieľanejší vodiči. Ako priznal jeho otec, junior prepísal teóriu naozaj dokonalým spôsobom. „Všetci sme vychádzali z toho, že kľúčovými sú skúsenosti a rokmi získaný cit pre jazdenie. Po Peťovej jazde teraz rozmýšľame nad tým, akú úlohu zohráva talent a fakt, že jazdenie musí mať v krvi. Na druhej strane, ak by neprešvihol limit, stopky by som si nikdy nezapol. Keďže som išiel na trať až po ňom, už som si dával na čas pozor a teda moje víťazstvo je aj Peťove,“ s hrdosťou v hlase zdôraznil P. Veselovský st.

Hoci pôvodne P. Veselovský ml. nemal v pláne súťažiť, fakt, že iba nešťastná zhoda náhod ho pripravila o pódiové umiestnenie, vzal ako inšpiráciu a o rok bude pripravený zložiť medailové repete. „Pred kamiónom som mal rešpekt, pretože vo firme sa venujem špedícii a naposledy som jazdil pred rokom. V momente, keď som si však do neho sadol, cítil som sa v ňom ako doma. Možno som mohol obstáť aj lepšie, ale nebudem sa na nič vyhovárať, lebo podobným prekážkam sa určite nevyhli ani ďalší vodiči. Priznám sa, nikdy som nad podobnou súťažou nerozmýšľal, no tento výsledok ma motivoval natoľko, že určite pôjdem aj o rok,“ dodal s úsmevom P. Veselovský ml.

V októbri sa predstavia najlepší svetoví truckeri z 31 krajín na šampionáte v španielskom Madride a Slovensko bude medzi touto absolútnou elitou reprezentovať P. Veselovský st. „V Madride sa nebude jazdiť iba na spotrebu, ale do výsledného koeficientu sa započíta aj čas. Zároveň bude dôležité, či sa bude jazdiť na pretekárskom okruhu ako v Rijeke 2013 alebo v premávke ako v Lisabone 2015,“ dodal najlepší slovenský vodič ťahačov za rok 2017.
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum