vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / R. Hatala vytiahol z rybníka v N. Hrušove 175-centimetrového sumca!

R. Hatala vytiahol z rybníka v N. Hrušove 175-centimetrového sumca!

Rybník v Nižnom Hrušove sa stáva sumčiarskym rajom. Ďalší dôkaz o tom podal minulý týždeň Richard Hatala. Jeho „dedo z Hrušova“, ako ho nazval na Facebooku, meral 175 cm a vážil 33 kg.

Na súboj medzi skúseným rybárom a statným sumcom došlo minulý štvrtok ráno. Ako R. Hatala priznal, k hrušovskému rybníku išiel práve s cieľom, že chce uloviť jedného z najnenásytnejších predátorov v našich vodách. Keďže v tomto období sú sumce pomerne agresívne a lovia všetko, čo sa hýbe, predpokladal (a správne), že by mohol byť úspešný. „Mali sme nevyrovnané účty ešte z minulého roku, kedy som mal dvakrát na udici podobne veľký kus, no vždy sa mi vypol. Preto som si kúpil tuhší prút a celkovo som sa pripravil na to, aby sa už podobný scenár neopakoval,“ pripomenul R. Hatala.

Ich súboj trval iba pätnásť minút, čo tiež svedčí o majstrovstve R. Hatalu, ktorý naozaj nič nepodcenil a v tomto prípade mal jasne navrch. Hoci ide o jeho rekordný úlovok sumca, navyše so zaujímavým albinóznym sfarbením, v prípade N. Hrušova nie je vylúčené, že túto štatistiku v budúcnosti neprepíše. „Odhadujem, že vo vode môžu plávať ešte štyria, piati podobní jedinci. Najzaujímavejšie na tom je, že človek ani nevie, že takýto kus práve pláva okolo neho. Pôvodne som si myslel, že to bude menší jedinec a až keď som ho pritiahol, zistil som, s kým to mám vlastne do činenia,“ vysvetľoval R. Hatala.

V tejto súvislosti pripomenieme rok 2015, kedy v hrušovskom rybníku ulovil Jozef Macák zo Soli taktiež kapitálneho jedinca, ktorý meral až 186 cm. „Na druhej strane ma prekvapuje, že v povolenkách našich rybárov vidím len minimálny počet ulovených sumcov. Nepoznám presné vysvetlenie, ale buď majú problém vytierať sa alebo sa požierajú navzájom, pretože kanibalizmus u sumcov nie je ničím výnimočným,“ vysvetľoval R. Hatala.

Napriek tomu, že úlovok s mierami 175 cm a 33 kg pôsobí pompézne, prítomnosť sumcov v rybníku, ako je napr. v N. Hrušove, hospodára miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu vo Vranove nad Topľou neteší. „V jednom roku nasadíme minimálne tonu karasa a už niekoľko sezón je jeho vyťaženosť 150, maximálne 180 kilogramov. Rozhodnutie nasadiť v minulosti sumcov do rybníkov považujem teda z ekonomického hľadiska za nesprávne,“ uviedol R. Hatala.

S podobným problémom sa museli vranovskí rybári vysporiadať aj pred troma rokmi v Rakovci, kde na pstruhovom rybníku vychytali v jednej sezóne 460 kg sumcov. „Vtedy sme spustili vodu a sumce vychytali. K podobnému riešeniu budeme musieť pravdepodobne pristúpiť aj v N. Hrušove,“ navrhol R. Hatala.         

 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum