Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY
Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY

Obec Nižný Hrušov získala titul „Dedina ako partner“

Správy / Obce / Obec Nižný Hrušov získala titul „Dedina ako partner“

Obec Nižný Hrušov získala titul „Dedina ako partner“

Starosta Nižného Hrušova Ján Fenčák: Naši ľudia v obci odviedli a odvádzajú kus poctivej práce

Obec Nižný Hrušov získala v rámci súťaže „Dedina roka 2017“ ocenenie „Dedina ako partner“. Slávnostné vyhodnotenie sa konalo vo štvrtok v Oravskej Polhore, kde si starosta Ján Fenčák prevzal cenu z rúk ministra životného prostredia SR Lászlóa Sólymosa.

Cieľom súťaže Dedina roka je prezentácia krás, jedinečnosti a úspechov vidieka, zvyšovanie povedomia občianskej spoločnosti o hodnote krajiny, originality a národnej hrdosti, ale aj zvyšovanie konkurencieschopnosti a prestíže slovenských obcí. Vyhlasovateľmi súťaže sú Ministerstvo životného prostredia SR, Slovenská agentúra životného prostredia, Spolok pre obnovu dediny a Združenie miest a obcí Slovenska. Každého z dvadsiatich finalistov navštívili členovia Národnej hodnotiacej komisie, ktorí hodnotili naplnenie princípov a požiadaviek súťaže v zmysle aktuálneho motta „myslieť dopredu”.

Starosta Nižného Hrušova Ján Fenčák víta každú iniciatívu, ktorá akýmkoľvek spôsobom podporuje obnovu obcí. Ako však zdôraznil, samospráva môže byť kreatívna a vytvárať podmienky, no na prvom mieste je ochota podieľať sa na rozvoji „svojej“ dediny zo strany občanov. „Naši ľudia odviedli a odvádzajú kus poctivej práce, preto som chcel, aby sa im dostalo ocenenia a uznania i takýmto spôsobom. V Nižnom Hrušove sme nemuseli pripravovať nič navyše, čím by sme upútali pozornosť Národnej hodnotiacej komisie. Predstavili sme len aktivity, ktorými žijeme počas celého roka,“ vysvetľoval Ján Fenčák.

Za ocenením „Dedina ako partner“ treba hľadať dve úrovne. Prvou je príkladná spolupráca s organizáciami pôsobiacimi v obci, či pri obecnom úrade. Druhou rovinou sú partnerstvá, ako napr. s maďarským mestom Hatvaň, s ktorým spája N. Hrušov osobnosť Anny Lesznai. „Chcem sa poďakovať všetkým obyvateľom našej obce, že im záleží na dedine, v ktorej žijú a dokazujú to angažovanosťou pri rôznych projektoch. Môžem mať akýkoľvek dobrý nápad, ale pokiaľ by som sa nemohol spoľahnúť na môj tím a ľudí, ktorí sú vždy ochotní priložiť ruku k dielu, nepohli by sme sa z miesta,“ pripomenul J. Fenčák.

Slávnostný galavečer spo­jený s odovzdávaním cien vnímal J. Fenčák aj ako výbornú príležitosť nechať sa inšpirovať zaujímavými podnetmi overenými praxou, s ktorými mali pozitívnu skúsenosť ostatní jeho kolegovia – starostovia. Zároveň priznal, že prítomnosť N. Hrušova v spoločnosti najúspešnejších obcí na Slovensku ho naplnila pocitom hrdosti, pokory a zaviazanosti. „Bol som hrdý na to, že niekto na Slovensku venuje pozornosť ľuďom, ktorí sa snažia zveľadiť svoje okolie, udržiavať kultúru, tradície, nezabúdať na životné prostredie a hľadať pozitívne hodnoty. Zároveň to vnímam ako záväzok, lebo som si položil otázku, prečo by sme o rok, dva nemohli uspieť aj v iných kategóriách alebo stať sa dokonca celkovým víťazom. Ak opäť zapojíme, tak ako doteraz, všetkých ľudí do spoločných aktivít, verím, že Nižný Hrušov bude ešte krajším miestom pre život,“ zdôraznil J. Fenčák.
 

Obec Nižný Hrušov získala titul „Dedina ako partner“

Správy / Obce / Obec Nižný Hrušov získala titul „Dedina ako partner“

Obec Nižný Hrušov získala titul „Dedina ako partner“

Starosta Nižného Hrušova Ján Fenčák: Naši ľudia v obci odviedli a odvádzajú kus poctivej práce

Obec Nižný Hrušov získala v rámci súťaže „Dedina roka 2017“ ocenenie „Dedina ako partner“. Slávnostné vyhodnotenie sa konalo vo štvrtok v Oravskej Polhore, kde si starosta Ján Fenčák prevzal cenu z rúk ministra životného prostredia SR Lászlóa Sólymosa.

Cieľom súťaže Dedina roka je prezentácia krás, jedinečnosti a úspechov vidieka, zvyšovanie povedomia občianskej spoločnosti o hodnote krajiny, originality a národnej hrdosti, ale aj zvyšovanie konkurencieschopnosti a prestíže slovenských obcí. Vyhlasovateľmi súťaže sú Ministerstvo životného prostredia SR, Slovenská agentúra životného prostredia, Spolok pre obnovu dediny a Združenie miest a obcí Slovenska. Každého z dvadsiatich finalistov navštívili členovia Národnej hodnotiacej komisie, ktorí hodnotili naplnenie princípov a požiadaviek súťaže v zmysle aktuálneho motta „myslieť dopredu”.

Starosta Nižného Hrušova Ján Fenčák víta každú iniciatívu, ktorá akýmkoľvek spôsobom podporuje obnovu obcí. Ako však zdôraznil, samospráva môže byť kreatívna a vytvárať podmienky, no na prvom mieste je ochota podieľať sa na rozvoji „svojej“ dediny zo strany občanov. „Naši ľudia odviedli a odvádzajú kus poctivej práce, preto som chcel, aby sa im dostalo ocenenia a uznania i takýmto spôsobom. V Nižnom Hrušove sme nemuseli pripravovať nič navyše, čím by sme upútali pozornosť Národnej hodnotiacej komisie. Predstavili sme len aktivity, ktorými žijeme počas celého roka,“ vysvetľoval Ján Fenčák.

Za ocenením „Dedina ako partner“ treba hľadať dve úrovne. Prvou je príkladná spolupráca s organizáciami pôsobiacimi v obci, či pri obecnom úrade. Druhou rovinou sú partnerstvá, ako napr. s maďarským mestom Hatvaň, s ktorým spája N. Hrušov osobnosť Anny Lesznai. „Chcem sa poďakovať všetkým obyvateľom našej obce, že im záleží na dedine, v ktorej žijú a dokazujú to angažovanosťou pri rôznych projektoch. Môžem mať akýkoľvek dobrý nápad, ale pokiaľ by som sa nemohol spoľahnúť na môj tím a ľudí, ktorí sú vždy ochotní priložiť ruku k dielu, nepohli by sme sa z miesta,“ pripomenul J. Fenčák.

Slávnostný galavečer spo­jený s odovzdávaním cien vnímal J. Fenčák aj ako výbornú príležitosť nechať sa inšpirovať zaujímavými podnetmi overenými praxou, s ktorými mali pozitívnu skúsenosť ostatní jeho kolegovia – starostovia. Zároveň priznal, že prítomnosť N. Hrušova v spoločnosti najúspešnejších obcí na Slovensku ho naplnila pocitom hrdosti, pokory a zaviazanosti. „Bol som hrdý na to, že niekto na Slovensku venuje pozornosť ľuďom, ktorí sa snažia zveľadiť svoje okolie, udržiavať kultúru, tradície, nezabúdať na životné prostredie a hľadať pozitívne hodnoty. Zároveň to vnímam ako záväzok, lebo som si položil otázku, prečo by sme o rok, dva nemohli uspieť aj v iných kategóriách alebo stať sa dokonca celkovým víťazom. Ak opäť zapojíme, tak ako doteraz, všetkých ľudí do spoločných aktivít, verím, že Nižný Hrušov bude ešte krajším miestom pre život,“ zdôraznil J. Fenčák.
 

×

ZNAČKY: Vranovské NOVINKY SPEKTRUM Stropkov Vranov Týždenník Noviny Zaujímavosti Občan Šport Kultúra Pohotovosť

Realizácia © 2019 GRAND STUDIO, s.r.o. - tvorba propagačnej grafiky a webových stránok