vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Vo vranovskom Hniezde záchrany našli prvé dieťa, 3-týždňového chlapčeka

 Vo vranovskom Hniezde záchrany našli prvé dieťa, 3-týždňového chlapčeka

Hniezdo záchrany zriadili vo Vranovskej nemocnici, a.s. v roku 2012. V priebehu piatich rokov v ňom však rodičia neodložili ani jedno dieťa. Až do minulého pondelka, kedy v ňom prvýkrát našli chlapčeka. Vedúca lekárka Novorodeneckého oddelenia MUDr. Jana Jenčová mu dala meno Patrik.

Signalizácia sa na Novo­rodeneckom oddelení spustila v pondelok o 13.21 hod. Alarm sa ozve vždy po troch minútach od času, kedy je dieťa uložené do inkubátora, aby sa matka mohla bezpečne vzdialiť. Jej identita totiž zostáva utajená a nebude za to trestne stíhaná. Keďže doteraz zaznamenali dvakrát falošný poplach, pretože niekto, s najväčšou pravdepodobnosťou zo zvedavosti, manipuloval s Hniezdom záchrany, mysleli si, že ani v tomto prípade to nebude iné, ale napriek tomu postupoval lekársky tím absolútne profesionálne. „Na oddelení máme pre túto situáciu pripravený pohotovostný kufrík so všetkým, čo potrebujeme k odbornému zásahu. Ten sme hneď schytili a bežali. Aké bolo naše prekvapenie, keď sme v Hniezde uvideli krásne dieťa,“ uviedla vedúca lekárka Novorodeneckého oddelenia Jana Jenčová.

Chlapček okamžite podstúpil vstupné kultivačné a laboratórne vyšetrenia, ďalej krvné vyšetrenia na rôzne zápalové a infekčné ochorenia, ktoré mal podľa protokolu predpísané. Taktiež absolvoval aj neurologické vyšetrenie, či ultrazvukové vyšetrenie mozgu, bruška, očí a sluchu. „Čo treba spomenúť, tak dieťa bolo čisté, bez nejakých známok týrania, zneužívania alebo zanedbania. Musím povedať, že mňa ako lekárku veľmi potešilo, že chlapček v inkubátore už na prvý pohľad vyzeral v poriadku a že sme nemuseli akútne zasahovať. Bol pekne a čisto oblečený, zabalený v perinke. Pokojne si tam ležal, očká mal otvorené, neplakal,“ konštatovala J. Jenčová.

Po spomínaných podrobných vyšetreniach určili vek chlapčeka približne na 3 týždne, nakoľko mal zhojený pupček, psychomotoricky sa správal už staršie a aj dávky mliečka vypil väčšie ako niekoľkodňový novorodenec. Jana Jenčová mu po pár minútach dala meno Patrik. „Meno som mu vybrala hneď po niekoľkých minútach, ktoré strávil u nás, pretože som vedela, že chlapček tu bude bez mamičky, že tu bude dlhšie a že k nemu veľmi rýchlo nadobudneme aj taký osobnejší vzťah. Tak mi napadlo, že keď je pondelok, tak ho pomenujeme začiatočným písmenom „P“ a ako prvé som povedala meno Patrik. S týmto menom všetci na oddelení hneď súhlasili a povedali sme si, že to bude náš Paťko,“ vysvetľovala J. Jenčová.

Ďalší Patrikov osud rieši Vranovská nemocnica a.s. v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny vo Vranove nad Topľou. „Keď som sa spýtala mojich sestričiek, čo by odpovedali na Paťka, aké to je dieťa, hneď odpovedali, že zlaté. Plače iba keď je hladný a keď sa chce trošku pohrať. S tým nie je problém, na oddelení má dosť pestúnok. Informovaní sú aj záujemcovia o adopciu podľa poradovníka. Je už na nich ako sa ďalej rozhodnú a či budú Paťka chcieť. Nemyslím si, že také krásne dieťa by malo skončiť v detskom domove,“ dodala na záver J. Jenčová.
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum