vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Počuť musí byť obsah, nie krik, platí to aj pre parkovanie

 Počuť musí byť obsah, nie krik, platí to aj pre parkovanie

V poslednej dobe som provokoval. V novinách, aj na Facebooku. Provokoval som úmyselne, aby sme si všetci vyskúšali, či si chceme ísť po krku alebo sa budeme navzájom počúvať a rešpektovať. Stojím si za každým slovom, ktoré som napísal, len si nemyslím, že by pre krik nemalo byť počuť obsah. Rád by som nechal sarkazmus a invektívy zapadnúť prachom. Poďme sa baviť konštruktívne o parkovaní a dopravnej situácii vo Vranove nad Topľou.

Najdiskutovanejšou témou posledných dní bola výška parkovného. Zmätočná situácia však vôbec nemusela vzniknúť. Mesto Vranov nad Topľou, mestské zastupiteľstvo a EEI mali takmer pol roka na to, aby júnovú iniciatívu so znížením parkovného uviedli na pravú mieru. Faktom, na ktorom sa (verím) zhodneme ostáva, že zlyhala komunikácia. Bez komunikácie sa nepohneme.

Parkovanie nie je služba pre mesto Vranov nad Topľou, mestské zastupiteľstvo, ani EEI. Parkovanie je služba pre občanov. Aktívne ju však môžu ovplyvniť iba mesto Vranov nad Topľou, mestské zastupiteľstvo a EEI. Ak máme občana v úcte, na eliminovaní nedorozumení pri takto spoločensky citlivej téme musí záležať všetkým trom stranám.

Predsa len profesionálny aparát dáva väčšie možnosti radnici. Pred podpísaním každého uznesenia musí mať predsa primátor alebo starosta k dispozícii právny názor, aby mal priestor argumentovať, či ho podpíše alebo nepodpíše, lebo je nevykonateľné. Druhým krokom by malo byť okamžité upozornenie poslancov MsZ, že prijaté uznesenie je v rozpore so zákonom a dohodol by sa ďalší postup. Bez zmätku, vášní a nedorozumení. Rovnako by veci pomohlo, keby aj mesto reagovalo promptne formou tlačových správ, v ktorých by, aj po vlastnej linke, pedantným spôsobom vysvetľovalo, v čom je problém a ako sa bude riešiť. Nie kvôli novinárom, ale kvôli občanom, aby v tom mali jasno.

Téma parkovania má, aspoň pre mňa osobne, širší rozmer a súvisí s dopravnou situáciou. Pred časom som písal o tom, že vo Vranove nad Topľou je v tomto smere, čo zlepšovať. Spojme to s plánovanou rekonštrukciou miestnych komunikácií za 1,2 mil. eur. Scenár. Primátor pozve na pracovné stretnutie predsedov výborov miestnych častí, zástupcov okresného dopravného inšpektorátu a napr. aj EEI. Spolu dajú dokopy správu o prioritách v doprave. Možno viaceré z nich by sa dali zakomponovať už do vyššie spomenutého projektu. Mestské zastupiteľstvo to požehná a občania tlieskajú. Ak sa takéto stretnutie uskutočnilo, ospravedlňujem sa.

Žijeme v demokratickej spoločnosti a môžeme sa slobodne rozhodnúť, či si pôjdeme ako egomaniaci po krku alebo sa budeme navzájom počúvať a rešpektovať. Tvrdím, že najskôr sme občanmi, až potom primátormi, poslancami, novinármi... Nádejou pre mňa je „Demokracia v priamom prenose“. 

Imrich Makó
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum