vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / STD Domaša Tour 2018 bude šitá na mieru klasikárom

STD Domaša Tour 2018 bude šitá na mieru klasikárom

Tretí ročník cyklistických pretekov STD Domaša Tour bude opäť finálovým kolom Východoslovenskej road ligy. Cyklisti si môžu vybrať z dvoch tratí v dĺžke 97 alebo 67 kilometrov. Zajazdiť si v rámci detskej tour budú môcť i tí najmenší.

STD Domaša Tour si počas úvodných ročníkov získala u cyklistickej verejnosti vysoké renomé. Precízna organizácia, zaujímavá trať a pridaná spoločenská hodnota sú pozvánkou od organizátorov na 9. septembra 2018 aj tento rok.

V rámci 3. ročníka sa STD Domaša Tour vracia k trase spred dvoch rokov. Kratšia - 67 kilometrová ju bude kopírovať a dlhšia – 97 kilometrová bude z Hanušoviec nad Topľou pokračovať cez Giraltovce, Fijaš, Turany nad Ondavou a Krym do cieľa v RO Dobrá pri hoteli Garden. „Chceme dať cyklistom možnosť zajazdiť si na novej trati a vidieť aj iný región, ako počas prvých dvoch ročníkov. Keďže je to STD Domaša Tour, snažili sme sa trať situovať tak, aby bola čo najbližšie práve k Domaši,“ vysvetľoval Rastislav Košalko z OZ Vranovské vydry.

Hoci v porovnaní s minulým ročníkom bude trať pre hlavnú kategóriu o tridsať kilometrov kratšia, pretekári si užijú viaceré stúpania so zaujímavými sklonmi. „Minuloročných 127 kilometrov bolo naozaj náročných, preto sme hľadali kompromis. Profil trate je zvlnený s viacerými síce krátkymi kopcami, ale so stúpaním 10 až 12%. Myslím si, že táto trať by mohla vyhovovať v prvom rade klasikárom,“ uviedol riaditeľ STD Domaša Tour Marián Janič.

Keďže STD Domaša Tour bude aj tento rok finálovým kolom Východoslovenskej road ligy, stretne sa na pretekoch absolútna špička, no organizátori pripomínajú, že v pelotóne sú vítaní aj cyklisti, ktorí nejazdia súťažne. „Našim cieľom je, aby sme dopriali zážitok z jazdy v pelotóne aj amatérom, ktorí sa do ligy možno nikdy nezapoja, no stať sa môže i to, že práve táto skúsenosť ich inšpiruje k tomu, aby sa začali venovať cyklistike naplno a súťažne,“ pripomenul M. Janič.

Pripomenieme, že minulý rok ponúkla STD Domaša Tour na „kráľovskej“ 127-kilometrovej trati dokonalé finále. Postarali sa o neho Slovák Adrián Babič (Cyklisticky tímy FIREFLY), Poliak Piotr Szczepanik a Maďar Gábor Fejés (Bátorfi). Všetci traja sa totiž vošli do času 03:20:19 – 03:20:20! Nakoniec zvíťazil náš reprezentant, ktorý sa na úspechy v roku 2017 rozhodne sťažovať nemohol. Na majstrovstvách Slovenska skončil v kategórii Elite v časovke tretí a v kategórii do 23 rokov získal titul! Hoci na európskom šampionáte v Dánsku ho z hry o lepší výsledok vyradil defekt, všetko si vynahradil na Deaflympiáde pre nepočujúcich športovcov v Turecku. V horskej cyklistike získal zlatú medailu, v časovke „na ceste“ sa tešil zo strieborného kovu a v pretekoch s hromadným štartom skompletizoval zbierku bronzom! „Mám odjazdených viacero pretekov a v tomto prípade môžem povedať, že organizácia bola na jednotku s hviezdičkou. Všetko bolo totiž výborne zabezpečené. Skvelú prácu odviedli policajti, potešilo občerstvenie, fantastický bol moderátor, oceniť chcem slávnostné vyhodnotenie... Organizátori mnohých pretekov otvorených aj pre verejnosť sa nedokážu vyvarovať chýb, ale na STD Domaša Tour sme mali naozaj špičkový servis a zázemie,“ hodnotil Adrián Babič.

Podrobné informácie o STD Domaša Tour 2018 získate na FB STD Domaša TourDetská STD Domaša Tour.