Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY
Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY

V N. Hrušove odhalili pamätník 14-ročnému hrdinovi Jankovi Jurovčákovi

Správy / Obce / V N. Hrušove odhalili pamätník 14-ročnému hrdinovi Jankovi Jurovčákovi

 V N. Hrušove odhalili pamätník 14-ročnému hrdinovi Jankovi Jurovčákovi

V Nižnom Hrušove pribudla nová dominanta. Pamätník dvadsiatimšiestim vojakom Červenej armády, ktorí padli pri oslobodení obce a busta Janka Jurovčáka, pretože ako štrnásťročný zachránil skupinku partizánov. Pamätník slávnostne odhalili zástupkyňa veľvyslanectva Ruskej federácie Jekaterina Kursaková a starosta Ján Fenčák.

Históriu II. svetovej vojny a jej hrdinov bude v Nižnom Hrušove pripomínať pamätník s nápisom „Padli na poli cti a slávy“ s menami dvasdsiatichšiestich vojakov Červenej armády, ktorí padli pri oslobodení obce. Jeho dominantnou je busta Janka Jurovčáka, inak prvého pioniera v bývalom Česko-Slovensku.

Keď sa v roku 1944 vybral, ako v každý bežný deň, na voze smerom do Nižného Hrabovca, všimol si, že z vlaku na železničnom násype vyskočilo zopár chlapov. Tí ho poprosili, či by ich odviezol k lesu. Štrnásťročný nič netušiaci chlapec im pomohol a dokonca sa s nimi rozdelil aj o svoj obed. Až neskôr vysvitlo, že to boli sovietski partizáni z oddielu Pugačeva. Ich úlohou bolo pomôcť pri organizovaní Slovenského národného povstania, ale v Humennom ich zajali a viezli do Prešova na výsluch. Samozrejme, jeho skutok sa neutajil a pre Jurovčákovcov sa začali ešte ťažšie časy.

Zhoda náhod nakoniec dopomohla k tomu, že po článku uverejnenom v roku 1963 vo Východoslovenských novinách sa ozval jeden zo zachránených vojakov a jeho rodičom sa poďakoval listom. Janko Jurovčák zahynul tragicky 10. októbra 1945 pri nešťastnej manipulácii s mínou. „Každá obec má svoju históriu a my si históriu Nižného Hrušova ctíme. 30. novembra sme si pripomenuli 74. výročie oslobodenia obce a aj odkaz dnešnej akcie je venovaný mladej generácii, aby nezabudla na tých, ktorí položili svoje životy za to, že si môžeme užívať slobodu. Mladí ľudia možno práve pomníky veľmi nevnímajú, ale hrdinské činy ich priťahujú, preto sme hrdí na to, že aj v našej obci jeden hrdina žil,“ uviedol starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák.

Výstavbu pomníka financo­valo Veľvyslanectvo Ruskej federácie. Jeho zástupkyňa Jekaterina Kursaková, ocenila, že ani po niekoľkých desaťročiach sa nezabúda na tých, ktorí stovky kilometrov od svojich domovov položili život za mier a slobodu. „Vážime si, že vám nie je ľahostajný osud našich vojakov. Myslím si, že by sme nemali stratiť spoločnú pamäť, práve naopak. Potrebujeme pripomínať, že mier a sloboda nie sú samozrejmosťou, lebo mnohí za nich zaplatili tým najcennejším – ľudským životom,“ prihovorila sa Jekaterina Kursaková.

Autorom pamätníka je architekt Ján Jakubčik a bustu vymodeloval akademický sochár Ján Leško. Ako priznal, bola to pre neho umelecká výzva, aby zhmotnil odkaz, ktorý sa s týmto pietnym miestom spája. „Keď si pozeráte dátumy mladých chlapcov, ktorí padli v cudzej krajine, musíte k tomu pristúpiť s bázňou. To isté platí aj pre Janka Jurovčáka. Vzhľadom k tomu, že som mal k dispozícii iba jednu malú fotku, pracoval som na buste intuitívne. Súdiac podľa reakcií ľudí verím, že sa mi to podarilo,“ vysvetľoval Ján Leško.

V Nižnom Hrušove pristúpili k histórii nielen s pokorou, ale aj s využitím moderných technológií. Súčasťou pamätníka je totiž QR kód, prostredníctvom ktorého sa verejnosť dostane komfortným spôsobom k všetkým informáciám. „Predsa len žijeme v modernej dobe, preto sme rozmýšľali, ako vyjsť najmä mladým ľuďom v ústrety, no a vďaka QR kódu sa o našej histórii dozvedia všetko, čo ich bude zaujímať v priebehu pár sekúnd. Zatiaľ máme nahodený iba príbeh Janka Jurovčáka, ale postupne po konzultácii s Ruskou federáciou a Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov doplníme aj ďalšie informácie,“ dodal J. Fenčák.      

V N. Hrušove odhalili pamätník 14-ročnému hrdinovi Jankovi Jurovčákovi

Správy / Obce / V N. Hrušove odhalili pamätník 14-ročnému hrdinovi Jankovi Jurovčákovi

 V N. Hrušove odhalili pamätník 14-ročnému hrdinovi Jankovi Jurovčákovi

V Nižnom Hrušove pribudla nová dominanta. Pamätník dvadsiatimšiestim vojakom Červenej armády, ktorí padli pri oslobodení obce a busta Janka Jurovčáka, pretože ako štrnásťročný zachránil skupinku partizánov. Pamätník slávnostne odhalili zástupkyňa veľvyslanectva Ruskej federácie Jekaterina Kursaková a starosta Ján Fenčák.

Históriu II. svetovej vojny a jej hrdinov bude v Nižnom Hrušove pripomínať pamätník s nápisom „Padli na poli cti a slávy“ s menami dvasdsiatichšiestich vojakov Červenej armády, ktorí padli pri oslobodení obce. Jeho dominantnou je busta Janka Jurovčáka, inak prvého pioniera v bývalom Česko-Slovensku.

Keď sa v roku 1944 vybral, ako v každý bežný deň, na voze smerom do Nižného Hrabovca, všimol si, že z vlaku na železničnom násype vyskočilo zopár chlapov. Tí ho poprosili, či by ich odviezol k lesu. Štrnásťročný nič netušiaci chlapec im pomohol a dokonca sa s nimi rozdelil aj o svoj obed. Až neskôr vysvitlo, že to boli sovietski partizáni z oddielu Pugačeva. Ich úlohou bolo pomôcť pri organizovaní Slovenského národného povstania, ale v Humennom ich zajali a viezli do Prešova na výsluch. Samozrejme, jeho skutok sa neutajil a pre Jurovčákovcov sa začali ešte ťažšie časy.

Zhoda náhod nakoniec dopomohla k tomu, že po článku uverejnenom v roku 1963 vo Východoslovenských novinách sa ozval jeden zo zachránených vojakov a jeho rodičom sa poďakoval listom. Janko Jurovčák zahynul tragicky 10. októbra 1945 pri nešťastnej manipulácii s mínou. „Každá obec má svoju históriu a my si históriu Nižného Hrušova ctíme. 30. novembra sme si pripomenuli 74. výročie oslobodenia obce a aj odkaz dnešnej akcie je venovaný mladej generácii, aby nezabudla na tých, ktorí položili svoje životy za to, že si môžeme užívať slobodu. Mladí ľudia možno práve pomníky veľmi nevnímajú, ale hrdinské činy ich priťahujú, preto sme hrdí na to, že aj v našej obci jeden hrdina žil,“ uviedol starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák.

Výstavbu pomníka financo­valo Veľvyslanectvo Ruskej federácie. Jeho zástupkyňa Jekaterina Kursaková, ocenila, že ani po niekoľkých desaťročiach sa nezabúda na tých, ktorí stovky kilometrov od svojich domovov položili život za mier a slobodu. „Vážime si, že vám nie je ľahostajný osud našich vojakov. Myslím si, že by sme nemali stratiť spoločnú pamäť, práve naopak. Potrebujeme pripomínať, že mier a sloboda nie sú samozrejmosťou, lebo mnohí za nich zaplatili tým najcennejším – ľudským životom,“ prihovorila sa Jekaterina Kursaková.

Autorom pamätníka je architekt Ján Jakubčik a bustu vymodeloval akademický sochár Ján Leško. Ako priznal, bola to pre neho umelecká výzva, aby zhmotnil odkaz, ktorý sa s týmto pietnym miestom spája. „Keď si pozeráte dátumy mladých chlapcov, ktorí padli v cudzej krajine, musíte k tomu pristúpiť s bázňou. To isté platí aj pre Janka Jurovčáka. Vzhľadom k tomu, že som mal k dispozícii iba jednu malú fotku, pracoval som na buste intuitívne. Súdiac podľa reakcií ľudí verím, že sa mi to podarilo,“ vysvetľoval Ján Leško.

V Nižnom Hrušove pristúpili k histórii nielen s pokorou, ale aj s využitím moderných technológií. Súčasťou pamätníka je totiž QR kód, prostredníctvom ktorého sa verejnosť dostane komfortným spôsobom k všetkým informáciám. „Predsa len žijeme v modernej dobe, preto sme rozmýšľali, ako vyjsť najmä mladým ľuďom v ústrety, no a vďaka QR kódu sa o našej histórii dozvedia všetko, čo ich bude zaujímať v priebehu pár sekúnd. Zatiaľ máme nahodený iba príbeh Janka Jurovčáka, ale postupne po konzultácii s Ruskou federáciou a Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov doplníme aj ďalšie informácie,“ dodal J. Fenčák.      

×

ZNAČKY: Vranovské NOVINKY SPEKTRUM Stropkov Vranov Týždenník Noviny Zaujímavosti Občan Šport Kultúra Pohotovosť

Realizácia © 2019 GRAND STUDIO, s.r.o. - tvorba propagačnej grafiky a webových stránok