vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Folklórna skupina Zámutovčan sa predstaví na celoslovenskej prehliadke Nositelia tradícií

Prehliadka folklórnych skupín pod názvom Nositelia tradícii svojim rozsahom a poslaním podporuje Deklaráciu UNESCO o ochrane a uchovávaní tradičnej a ľudovej kultúry. Cieľom podujatia je aktivizovať dedinské folklórne skupiny, predstaviť výsledky ich práce smerujúcej k oživovaniu miestnych tradícií a k ich opätovnému uvádzaniu do života miestneho spoločenstva. Súčasne má ambíciu vyhľadávať a rekonštruovať neznáme, alebo menej známe ľudové tradície a tvorivo ich spracovať do scénických výstupov.

Folklórna skupina Zámutovčan bola laureátom prehliadky, ktorá sa koná s trojročnou periodicitou, už dvakrát – v rokoch 2003 a 2009. Tretíkrát sa jej členovia pokúsia zabojovať o najvyššie ocenenie v celoslovenskom finále v máji 2012. Právo postupu si vyspievali, vytancovali a vyhrali na krajskom kole v Medzilaborciach, odkiaľ získali odporúčanie spolu s FSk Raslavičan.

Ako uviedol umelecký vedúci FSk Štefan Višňovský, skupina je na scéne štyridsaťpäť rokov a prichádzať s originálnymi nápadmi je čoraz zložitejšie. Tento rok siahol Zámutovčan po scénke z prostredia tanečnej ľudovej zábavy, kedy bolo zvykom, že ak dievča nechcelo tancovať, nechali ju vyhrať, čo malo v tých časoch veľmi negatívny dopad na spoločenskú prestíž. „Hoci mám 60 rokov, som z generácie, ktorá vyrastala na The Beatles a na zábavách sme tancovali jive. Autentickú zábavu, akú sme odprezentovali v našom pásme, si z vlastnej skúsenosti nepamätám, preto čerpám iba zo spomienok a zážitkov starších pamätníkov. Najdôležitejšie je vymyslieť príbeh, ktorý by kopíroval reálne udalosti z minulosti. Tance a spevy už potom vkladáme automaticky,“ vysvetľoval Š. Višňovský.

Pätnásťminútové pásmo FSk Zámutovčan sa začína príchodom na zábavu panovačnej a bohatej ženy, jej poslušného manžela, pyšnej dcéry Haničky a roztopašného syna Janča. Prvý parobok ju poprosí, aby mu podržala kikľu (kabát) a zároveň prijme podmienku, že vytancuje jej dcéru. Ako to už býva zvykom, strhne sa bitka. „V minulosti veľké zámienky parobci nepotrebovali. Stačilo, že si odkusili, alebo zlomili pierko z kalapa a už sa všetci váľali v kope na zemi. V našom prípade si navzájom počas tanca prebrali tanečníčky a mela bola na svete,“ opísal ďalší posun v príbehu Š. Višňovský.

Kým si prvý parobok spomenie, že mal vytancovať Haničku, ona si nájde nového frajera. Preto, keď ju pozve do tanca, stále sa mu vykrúca a nejaví o neho záujem. Tento moment rozprúdi novú sériu teatrálnych udalostí. „Po chvíli ho to prestane baviť, zastaví hudbu a zavelí Hančo, marš!, čím sa roztočí ďalší dynamický kolotoč s vyčítavými scénami na obidvoch stranách. Hanička sa uteká skryť za mamine sukne, ktorá okamžite zavelí k odchodu domov,“ dodal Š. Višňovský.

Zábava sa končí vo chvíli, keď jej syn so slovami „kedz nemožem ja, ta nebudze tancovac nikto“ vezme primášovi husle a hodí ich o zem. „Porotca pán Hvižďak sa po prehliadke priznal, že ešte v polovici ďalšieho vystúpenia mu prudko bilo srdce, lebo mu bolo ľúto huslí, ktoré sme nechali hodiť o zem. Vysvetlil som mu, že išlo iba o maketu. Pokiaľ sa na parkete všetci traja naťahovali, husle hudobníci rýchlo vymenili. Keďže si nikto nič nevšimol, v prvom momente si mnohí naozaj mysleli, že sme nechali rozbiť originál,“ usmieval sa aj po čase Š. Višňovský.

FSk Zámutovčan nacvičoval program tri soboty. Jeho umelecký vedúci vysvetlil, že pri tanečných a speváckych zručnostiach členov skupiny sa prelúskavali choreografiami v scenári ako nôž maslom. „Vysporiadať sme sa potrebovali najmä s tým, že členovia hudby sú pracovne odcestovaní v zahraničí a preto sme sa museli prispôsobiť v prvom rade im. Najviac práce nám dalo nacvičovanie hereckej časti. Do celoslovenskej prehliadky nám ostáva pol roka a na niektorých pasážach ešte popracujeme. Napr. pri spomínanej záverečnej scéne s husľami si viem predstaviť, že by sa o nich chvíľu ponaťahovali,“ zamyslel sa smerom k budúcnosti Š. Višňovský, ktorého mrzí, že hoci sa v roku 2009 stali druhýkrát laureátom prehliadky Nositelia tradícií, na najväčší slovenský festival do Východnej pozvánku nedostali, lebo ich pásmo sa nehodilo do koncepcie zostavovateľov programu.

Na krajskom kole v Medzilaborciach hodnotila odborná porota desať folklórnych skupín. Erik Marcin z Hornozemplínskeho osvetového strediska vo Vranove nad Topľou u všetkých súťažiacich ocenil skutočnosť, že práve vďaka ich entuziazmu sa po dedinách zachovávajú pôvodné zvykoslovia a tradície spojené s rôznymi časťami kultúrneho a spoločenského života. „Folklór, ktorého sme boli na prehliadke svedkami, už nežijeme, ale iba zachovávame tak, ako to cítime. Autentické tradície sú nám však prirodzené a ľudia ich majú radi. Ako príklad uvediem maturantov. Keď idú po meste, spievajú si ľudové, a nie moderné piesne, lebo k nim majú najbližšie. Naša kultúra je mimoriadne bohatá, čo ocenila aj Svetová organizácia folklóru CIOFF. Myslím si, že na našu kultúrnu minulosť môžeme byť právom hrdí a z toho dôvodu by nám malo záležať na tom, aby sme ju uchovali aj pre ďalšie generácie,“ konštatoval E. Marcin.

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum