vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Finále Zámutovskej struny patrilo primášom J. Krokovi-Češľakovi a J. Ferimu-Juskovi

Finále Zámutovskej struny patrilo primášom J. Krokovi-Češľakovi a J. Ferimu-Juskovi

Obec Zámutov a Horno¬zem¬plínske osvetové stredisko vo Vranove nad Topľou zorganizovali tretíkrát prehliadku ľudových hudieb pod názvom Zámutovská struna. Na pódiu kultúrneho domu sa postupne z ľudových hudieb vystriedali Šarišanček s 11-ročnými primášom, Borievka pod vedením primáša Rada Kertisa z Čičavy a Vranovčan, ktorému dal moderátor podujatia Erik Marcin titul „najkrajší parabok medzi dzivčatami“, pretože jeho zostavu tvorí päť dievčat a jeden chlapec. V programe nechýbali tiež Vranovskí heligonkári, svoje majstrovstvo, rovnako na heligónkach, predviedlo duo Bartolomej Bak – Ján Hurný, s ústnou harmonikou sa previedol Juraj Kuruc a na klasickej harmonika zahral Ján Majurník. „Hlavný lektor prehliadky a etnomuzikológ Michal Noga, ktorý sa posledných päť rokov intenzívne venuje Jozefovi Krokovi-Česľakovi a ako jediný dokáže najvernejšie interpretovať jeho štýl hry, priradil k Zámutovskej strune status výnimočnej akcie. Organizujú sa totiž rôzne súťaže pre folklórne skupiny, tanečníkov, či spevákov, ale ľudové hudby ostávali bokom. Boli by sme teda radi, keby sa naša prehliadka stala istým impulzom aj pre ďalších hudobníkov, aby naďalej ostali verní tradícii práve ľudových hudieb,“ poznamenal na úvod Erik Marcin z Hornozemplínskeho osvetového strediska.

Prehliadka ľudových hudieb sa nekoná v Zámutove náhodou, pretože obec v rámci celého Slovenska preslávili primáši Jozef Feri-Jusko a predovšetkým Jozef Kroka-Češľak, ktorého spôsob hry sa stal predmetom viacerých výskumov na akademickej pôde vysokých škôl. „V každej hudbe je jeden primáš, druhé husle a ďalšie nástroje ako kontrabas, violy, cimbal... Zámutovská hudba bola špecifická v tom, že mala hneď dvoch primášov, čo nikde na Slovensku nebolo,“ vysvetľoval E. Marcin.

Záver programu patril práve dvom najslávnejším zámutovskym primášom. Na konci sa totiž stretli na pódiu všetky hudby a v pôsobivom finále zahrali spolu ich najznámejšie melódie. „Pôvodne sme nič plánované nemali. Počas prehliadky sme jednotlivých účinkujúcich oslovili, či by na konci nezahrali zopár piesní spolu a oni na to radi pristúpili. Verím, že pre ľudí to bol silný zážitok. Priznám sa, že až taký záujem verejnosti sme nečakali, no plná sála nás milo prekvapila, preto sme sa chceli poďakovať aj takouto formou,“ uviedol E. Marcin.

Zámutovská struna iba potvrdila, že záujem o samostatnú prezentáciu ľudových hudieb je zo strany samotných muzikantov, ale i verejnosti veľký. Tretí ročník vkladané očakávania určite splnil, pretože dal priestor širokej palete ľudových štýlov a nástrojov, čo v konečnom dôsledku ponúklo silný umelecký zážitok a tiež vyslalo smerom do budúcnosti odkaz naplnený novou motiváciou a inšpiráciou. „V minulosti bola ľudová pieseň vnímaná jednotne ako ľudovka, no postupne sa vďaka výskumom najautentickejších nahrávok zistilo, že každý muzikant má vlastný, neopakovateľný, štýl. Preto sme radi, že prehliadku v Zámutove využili členovia hudieb aj na to, aby si navzájom vymenili svoje skúsenosti, zdroje inšpirácie, či techniky hrania. Našou snahou je podporovať mladé kolektívy v ich ďalšom vývoji a z toho dôvodu verím, že im Zámutovská struna pomohla urobiť ďalší, väčší, či menší, krok vpred,“ dodal E. Marcin.

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum