vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Folklórny súbor Vranovčan sa pripravuje na dve celoslovenské súťaže

Folklórny súbor Vranovčan sa aktuálne pripravuje na dve celoštátne prehliadky. Prvou súťažou, ktorú mladí tanečníci absolvujú, bude celoštátna súťažná prehliadka tvorivých choreografií folklórnych súborov 19. mája v Rimavskej Sobote. V prípade Vranovčanu mimoriadne teší fakt, že po desiatich rokoch opäť postúpil v obidvoch vyhlásených kategóriách (ako jediný súbor na Slovensku) – v malej forme s choreografiou „U Finticoch na tancu“ a veľkej forme s „Cigánskym čardášom zo Sečovskej Polianky.“

„U Finticoch na tancu“ predstavuje v päť a pol minútach príbeh jedného dievčaťa a troch mládencov na zábave. Keďže starodávny frajer mladej dievčiny odišiel za prácou, dá sa do tanca s ďalšími dvoma nápadníkmi. Po jeho nečakanom návrate sa všetci štyria stretávajú na jednom parkete a dramatická zápletka graduje. V „Cigánskom čardáši zo Sečovskej Polianky“ FS Vranovčan pre zmenu poukazuje na bezproblémové spolužitie majoritného a minoritného spoločenstva v obci. „Sečovská Polianka je jedna z mála obcí, kde Rómovia a Nerómovia žijú v harmonickom súlade, preto v minulosti nebolo problémom, aby si prišli zatancovať na „gadžovskú“ zábavu, čím sme sa nechali inšpirovať aj my v našej choreografii,“ vysvetľoval choreograf a umelecký vedúci FS Vranovčan Peter Kocák.

Keďže jedna z najprestížnejších slovenských prehliadok klope na dvere, členovia FS Vranovčan poctivo pracujú na korektúrach a detailoch, ktorými chcú svoje vystúpenie posunúť na ešte vyšší kvalitatívny stupeň. „Choreografie máme nacvičené, ale ešte sa do nich snažíme zakomponovať postrehy a podnety porôt z okresného a krajského kola. Čistí sa hudba, motivika, štýl. V obidvoch formách skúšame viacero variantov dievčat, či už v prípade ich vstupu do choreografie alebo z pohľadu celkovej interpretácie tanca. Verím, že sa nám podarí pripraviť na takej úrovni, aby sme dôstojne reprezentovali nielen náš folklórny súbor, ale aj celý región,“ zdôraznil P. Kocák.

Druhým blížiacim sa podujatím, na ktorý sa FS Vranovčan sústreďuje, je 20. ročník celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky sólistov tanečníkov v ľudovom tanci s medzinárodnou účasťou Šaffova ostroha 2012. Aktuálne prebiehajú krajské prehliadky s tým, že finálový program je pod organizátorskou taktovkou Národného osvetového strediska, Hornozemplínskeho osvetového strediska a Obce Dlhé Klčovo rozvrhnutý do troch dní od 25. do 27. mája. „Na krajskej súťaži sa náš súbor predstaví so siedmimi tanečnými číslami. Naším prianím je, aby mladí tanečníci mali v prvom rade radosť z práce s archívnymi materiálmi, čo je pre každý súbor najdôležitejšie, keď môže a dokáže vychádzať práve z autentických základov,“ vysvetľoval P. Kocák.

Na záver dodáme, že milovníci folklóru a tradícií sa v Dlhom Klčove môžu, okrem iného, tešiť na výstavu fotografií mapujúcu históriu Šaffovej ostrohy, uvítací program Osolené omrvinky, školu remesiel, tanečný dom, vystúpenie nositeľov tradícií, sólistov a laureátov z predchádzajúcich ročníkov v sobotňajšom večernom programe Dvadsaťročná Šaffova ostroha, či nedeľňajší Galaprogram.

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum