vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Národná slávnosť na Devíne

Národná slávnosť na Devíne

V nedeľu 29. apríla 2012 sa v rámci duchovnej prípravy na Jubilejný rok 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie konala I. púť gréckokatolíkov na Devín. Bola súčasťou Národnej slávnosti na Devíne, ktorá sa uskutočnila pod záštitou predsedu Matice slovenskej Ing. Mariána Tkáča, PhD.

Slávnosť sa začala gréckokatolíckou archijerejskou svätou liturgiou v Rímskokatolíckom kostole Povýšenia sv. Kríža v Bratislave - Devíne. Svätú liturgiu, v cirkevnoslovanskom jazyku, predsedal Mons. Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup a metropolita. Spolu s ním liturgiu slávili trnavský arcibiskup Róbert Bezák, pražský apoštolský exarcha Ladislav Hučko, emeritný trnavský arcibiskup Ján Sokol, miestny farár Mons. Marián Gavenda a ďalší kňazi. Na svätej liturgii spieval Gréckokatolícky chrámový zbor bl. P. P. Gojdiča z Vranova nad Topľou - Čemerného. V priamom prenose svätú liturgiu odvysielala Slovenská televízia, TV Lux a Rádio Lumen. Po skončení svätej liturgie prvú staroslovanskú báseň Proglas zarecitovala zaslúžilá umelkyňa Eva Kristínová.

Medzi prítomnými hosťami nechýbal ani podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ, kancelár Milan Čič, ktorý zastupoval prezidenta Ivana Gašparoviča, veľvyslanci Bulharska, Macedónska, Ruska a Ukrajiny, predseda BSK Pavol Frešo, starostka Devína Ľubica Kolková, predseda Matice slovenskej Marián Tkáč a expredseda KDH Ján Čarnogurský.

Po liturgickom slávení program pokračoval pred kostolom pri súsoší sv. Cyrila a Metoda príhovorom predsedu Matice slovenskej Mariána Tkáča a kultúrnym programom na námestí, v rámci ktorého boli prezentované ukážky umeleckých ľudových remesiel. Popoludní slávnosť pokračovala výstupom na hrad Devín, kde sa položili vence k soche kráľa Rastislava. Na hrade, pri staroslovenskej bazilike z 9. stor., synkel Prešovskej eparchie Daniel Dzurovčín spolu so zborom bl. P. P. Gojdiča slávil Moleben k sv. Cyrilovi a Metodovi. Slávnosť, ktorej sa zúčastnilo množstvo ľudí, medzi ktorými nechýbali ani pútnici z Gréckokatolíckej farnosti Zosnutia Presvätej Bohorodičky Vranov nad Topľou – Čemerné, pokračovala ďalším kultúrnym programom.

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum