vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Komisia kultúry a národnostných menšín PSK zasadala v Čičave

Komisia kultúry a národnostných menšín PSK zasadala v Čičave

Na pozvanie poslanca Prešovského samosprávneho kraja za okres Vranov nad Topľou Miroslava Daňa absolvovala Komisia kultúry a národnostných menšín PSK výjazdové rokovanie v Pastoračnom centre Rómov v Čičave, ktoré zastrešuje formačnú a misijnú službu v rómskych komunitách najmä vranovského okresu. Členovia komisie sa oboznámili s jeho činnosťou a aktivitami, pričom samostatnú pozornosť venovali chránenej umeleckej rezbárskej dielni, kde talentovaní Rómovia pracujú pod vedením Milana Krajňáka. „Všetci sme veľmi milo prekvapení súborom činností, ktoré sme tu mali možnosť vidieť. V prvom rade chceme oceniť obetavosť a prínos o. Martina Mekela, pretože spolu s jeho spolupracovníkmi vykonal kus poctivej práce. Keďže sa nám tento projekt páči, chceli by sme za pomoci VÚC pomôcť pri vytvorení amatérskeho rómskeho divadla, ktoré by bolo ďalšou zmysluplnou umeleckou aktivitou,“ uviedol predseda komisie Emil Chlapeček.

Vedúca Odboru kultúry PSK Eva Arvayová prisľúbila, že ďalšie možnosti pomoci pri realizácii aktivít v Pastoračnom centre Rómov v Čičave odkonzultuje s odborom sociálnym, ktorý má aktívne nástroje na ich podporu, pričom upozornila aj na všeobecno-záväzné nariadenie, kde tiež vidí potenciál, ako podporiť projekty v oblasti kultúry, športu a sociálnych vecí. „Návšteva centra na mňa veľmi zapôsobila a odnášam si odtiaľ naozaj silný emocionálny zážitok. Myslím si, že práve toto je cesta, ako Rómov motivovať k tomu, aby svoj talent rozvíjali a realizovali sa v tom, čo ich baví. V Čičave pochopili a zároveň nám aj názorne ukázali spôsob, ktorý dokáže rómske etnikum priviesť k peknému životu, rešpektovanému tiež majoritnou časťou spoločnosti,“ konštatovala E. Arvayová.

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum