vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Odborári chcú pre podnikavcov prísnejšiu legislatívu

 Odborári chcú pre podnikavcov prísnejšiu legislatívu

Zamestnanci firmy Slotex Fashion s. r. o. upozornili prvýkrát na pomery v spoločnosti pred štyrmi týždňami, keď založili odborovú organizáciu s príslušnosťou k OZ KOVO. V prvom výstupe odborári definovali ako základnú podmienku vyplatenie miezd, ktoré zamestnávateľ zadržiaval, v termíne do konca augusta. O ďalšom osude, resp. postupe zamestnancov sa malo rozhodnúť 3. septembra po ich návrate z celozávodnej dovolenky. Ako je známe, do výroby sa už nevrátili, lebo firma bola zamknutá a na pošte si prebrali listové zásielky s výpoveďami.

Člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica vo svojom príhovore rozdelil zamestnávateľov na podnikateľov a podnikavcov, voči ktorým by mal štát zaujať nekompromisné stanovisko. „Chcem odkázať Republikovej rade zamestnávateľov a ďalším zamestnávateľským zväzom akých podnikateľov na Slovensku majú a prečo ich nekritizujú za to, čo robia so zamestnancami,“ uviedol J. Balica.

Predseda OZ KOVO Emil Machyna poukázal na to, že morálka v podnikaní je základom ekonomiky a prosperity štátu, preto sa, podľa neho, charakter a ľudskosť nemôžu z podnikania vytratiť. „V opačnom prípade to bude základom krízy a prepadu toho, čo je v spoločnosti zlé a ničí osudy mnohých ľudí,“ konštatoval E. Machyna.

Odborári vyzvali politikov, aby zabránili podnikať ľudom, ktorí nemajú morálku a stroje si vážia viac ako zamestnancov. „Mnohí podnikatelia si postavia 2-metrové ploty, aby nikoho nevideli a začína im vadiť chudoba. My ich ošklbeme, nech sa potom o seba postarajú sami. Kde sme sa to dostali?,“ opýtal sa E. Machyna.

V súvislosti so Slotexom, ale i ďalšími podobnými prípadmi, volajú odborári po zmene zákonníka práce, pretože sociálne práva považujú za základný stavebný kameň slobody a piliere demokracie. „Nie je tu ľahká situácia, ľudia majú strach, boja sa o svoju prácu a sú ochotní robiť 2 – 3 mesiace bez výplaty v nádeji, že raz im to niekto doplatí. Vo vyspelých demokraciách, keď prvý deň nedostanú výplatu, prestávajú robiť. Okamžite sa organizujú a idú protestovať, pričom ich plat nie je vo výške 300 – 350 Eur,“ pripomenul E. Machyna a vyzval verejnosť k tomu, aby z boja za svoje práva neustúpila. „Potom si nás budú vážiť aj Taliani. Dnes si nás nevážia a berú nás len ako nástroj svojho zisku, no takto to ďalej nemôže ísť.“

Predseda OZ KOVO navrhol, aby neplatenie odvodov, či daní bolo trestným činom alebo dôvodom na odobratie živnosti, prípadne zákaz podnikania. „Sociálna poisťovňa má na stroje záložné právo. Exekútor ich predá firme, ktorej konateľom je riaditeľ spoločnosti, ktorá vyrobila dlžoby 800 tis. Eur a ten ich nakoniec odkúpi za 70 – 100 tis. Eur... Lepší obchod naozaj nepoznám! Dúfam, že aj orgány činné v trestnom konaní tieto skutočnosti preveria a povedia, či nedošlo k porušeniu zákona. K demokracii totiž patrí aj to, aby boli ľudia za porušenie zákona potrestaní,“ uviedol E. Machyna.

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum