vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / KĽUD dal zemplínskym rozprávkam pre dospelých originálny rozmer

KĽUD dal zemplínskym rozprávkam pre dospelých originálny rozmer

Kladzianske ľudové divadlo sa predstavilo v tradičnom termíne - 30. decembra – s novou hrou Zemplínske rozprávky pre dospelých. Súčasťou premiéry bol aj krst knihy Zemplínske rozprávky nielen pre dzecočky. S myšlienkou spracovať túto tému prišiel herec, scenárista a režisér KĽUD-u Jozef Jenčo. Keď postupne v rámci výskumu zistil, že región Zemplína má svoje originálne príbehy s rozprávkovými prvkami, rozhodol sa ich zozbierať a pri tejto príležitosti sa inšpiroval aj námetom pre hru.

Zemplínske rozprávky pre dospelých začínajú ospravedlnením režiséra s dodatkom, že predstavenie sa nekoná, lebo na „pripravenú hru sa nedá pozerať.“ Po rozlúčke s vypredaným Kultúrnym domom v Kladzanoch, ktorá predznamenala výbornú zábavu, prišli na rad tri príbehy. Okrem výborných hereckých výkonov im dodáva dokonalý komediálny nádych spôsob spracovania. Herci sa snažia navodiť dojem improvizácie a keďže s týmto zámerom vchádzajú na javisko originálne postavy, o zábavu počas celej hry je postarané. Napriek tomu, že rozprávkové príbehy končia so šťastným koncom, a výnimkou nie sú ani rozprávky v spracovaní KĽUD-u, pointa každého z nich predsa len prekvapí, čo je dôležitá pridaná hodnota. „Pri dramatizácii príbehov do jedného celku sme vychádzali z toho, že zemplínske rozprávky nikto nepozná a na tomto princípe sme spracovali celé predstavenie. Preto sme sa rozhodli postaviť sa k téme absurdne a scenár vychádza z toho, že nebudeme hrať, lebo tieto rozprávky nikto nepozná a nemá to zmysel,“ vysvetľoval herec, režisér a scenárista Jozef Jenčo.

Samostatnou kapitolou premiéry bol krst knihy Zemplínske rozprávky nielen pre dzecočky, ktorú obecenstvo pokrstilo potleskom. Útla publikácia vyšla s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR, Nadácie SPP a Prešovského samosprávneho kraja a ponúka výber autorských rozprávok od 20. rokov minulého storočia. „Hoci zozbierané rozprávky vychádzajú z ľudovej slovesnosti, všetky majú svojich autorov a do knihy sme ich zaradili v autentickej forme. Podstatou celého projektu bolo prepojiť tradície s modernou dobou. Našim zámerom je poukázať na mentalitu a múdrosť Zemplínčanov spôsobom, ktorému by rozumel aj súčasný čitateľ,“ vysvetľoval J. Jenčo

Reprízu hry Zemplínske rozprávky pre dospelých odohrá KĽUD vo vranovskom Mestskom dome kultúry 1. februára. „Pred premiérou sme nacvičovali, ako každý rok, desať dní. Do ďalšieho predstavenie budeme ešte skúšať a vo Vranove môže všetko vypáliť inak,“ pozval do MsDK s úsmevom J. Jenčo.

Súvisiace fotogalérie

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum