vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Krásne meno Mária

Snáď niet rodiny, kde by sa nevyskytovalo krásne meno Mária. Meno Mária má v našom kresťanskom živote obrovský význam. Každá cirkev si s hlbokou láskou uctieva Máriu ako matku Ježiša Krista. Na znak úcty k matke Božieho Syna, slávi rímskokatolícka cirkev cez rok niekoľko mariánskych sviatkov.

Najstarším pútnickým mestom na Slovensku je Levoča, kde siahajú korene kultu až do 12. stor. n. l. Ďalším známym miestom sú: Staré Hory pri B. Bystrici a Marianka pri Bratislave. U nás na Slovensku si štátnym sviatkom uctievame Pannu Máriu ako patrónku Slovenska 15. septembra. Narodenie Panny Márie sa oslavuje 8. septembra. O Márii boli prvé písomné zmienky zaznamenané až niekoľko rokov po Ježišovej smrti. Najstarší písomný záznam o Márii sa objavil v polovici 1. storočia po Kristovom narodení. Chrámy zasvätené Božej Matke vznikali na našom území najmä po roku 1250, teda po odchode Tatárov. Na Slovensku je zasvätených Panne Márii 45 kostolov a kaplniek.

Žena, ktorá sa v Cirkvi najčastejšie spomína je Panna Mária matka Ježiša Krista. Meno Mária pochádza z hebrejského slova „Marjan – Mirjan“ a znamená pani alebo hviezda morská. Nositeľky tohto mena, teda môžu byť hrdé na svoje krásne pomenovanie. Meno Mária bolo po celé stáročia motiváciou a inšpiráciou pre mnohých umelcov, básnikov, spisovateľov ba aj pre maliarov a sochárov. Preto v mesiaci september nezabudnite odovzdať všetkým Máriám kytičku prekrásnych kvetov, respektíve zaslať peknú pohľadnicu k meninám. Z úprimného srdca im zaželať veľa šťastia, zdravia a úspechov v práci i v osobnom živote.

Nech teda medzi nami prekvitá a rozširuje sa krásne meno Mária. V histórii kresťanstva sa stalo, že sa Panna Mária zjavila vybraným osobám. Niektoré z týchto zázrakov uznala aj katolícka cirkev. Evanjelici na Slovensku Pannu Máriu považujú za matku Ježiša Krista.

Zoltán Benko
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum