vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Zomrel provinciál Slovenskej provincie Spoločnosti Ježišovej Peter Bujko SJ

Zomrel provinciál Slovenskej provincie Spoločnosti Ježišovej Peter Bujko SJ

Slovenská provincia Spoločnosti Ježišovej s hlbokým zármutkom minulý týždeň oznámila, že 3. septembra v skorých ranných hodinách, vo veku nedožitých 45 rokov, zomrel páter Peter Bujko SJ, ktorý bol od októbra 2009 provinciálom Slovenskej provincie Spoločnosti Ježišovej. Rodák z Vranova nad Topľou, ktorý vyrastal v Novej Kelči, bol v nemocnici v Dolnom Kubíne súrne hospitalizovaný 31. augusta na neurologickom oddelení pre náhle zdravotné komplikácie s prudkými bolesťami v oblasti chrbtice.

P. Peter Bujko SJ sa narodil 16. septembra 1968 vo Vranove nad Topľou. Ako absolvent gymnázia v Stropkove nastúpil v roku 1990 do kňazského seminára biskupa Jána Vojtašáka v Spišskej Kapitule ako bohoslovec Košickej diecézy. V roku 1993 vstúpil do noviciátu Spoločnosti Ježišovej. Po noviciáte pokračoval v štúdiu teológie na Teologickom inštitúte sv. Alojza Spoločnosti Ježišovej v Bratislave (dnešná Teologická fakulta Trnavskej univerzity). Už behom štúdií teológie sa začal zajímať o ignaciánsku spiritualitu a duchovné cvičenia. Po kňazskej vysviacke 27. júna 1998 pôsobil dva roky v Exercičnom dome sv. Ignáca v Prešove. Jeho hlavnou náplňou bolo dávanie duchovných cvičení a pastoračná činnosť v Kaplnke svätého Ignáca exercičného domu.

V jubilejnom roku 2000 nad¬viazal postgraduálnym štúdiom teológie na Vysokej škole filozoficko-teologickej Sankt Georgen vo Frankfurte nad Mohanom. Vo svojom licenciáte a doktoráte sa venoval dogmatickej teológii a ignaciánskej spiritualite.

Keď sa v roku 2005 vrátil zo štúdií, predstavení ho menovali spirituálom slovenských školastikov (bohoslovcov Spoločnosti Ježišovej) v Bratislave. Jeho úlohou bolo doprevádzať spolubratov, ktorí absolvovali svoje filozofické a teologické štúdiá, v ľudskom a duchovnom rozvoji, ale tiež v príprave na kňazskú službu. Okrem toho začal prednášať dogmatickú teológiu na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity v Bratislave a na Pedagogickej fakulte spomínanej univerzity v Trnave. Rehoľnú formáciu zavŕšil tzv. treťou probáciu v Dubline na prelome rokov 2007 a 2008. Po návrate nadviazal na svoje pastoračné pôsobenie v Kolégiu Najsvätejšieho Spasiteľa v Bratislave ako spirituál školastikov a tiež prednášal na Teologickej fakulte TU v Bratislave a na Pedagogickej fakulte TU v Trnave. Za provinciála Slovenskej provincie Spoločnosti Ježišovej bol menovaný 13. júla 2009 a tento úrad vykonával od 31. októbra 2009 so sídlom v Bratislave.

Pohrebná sv. omša za pátra Petra Bujka SJ sa uskutočnila v sobotu 7. septembra o 11.00 v Bratislave v kostole Najsvätejšieho Spasiteľa (Jezuitský kostol, Františkánske nám. č. 5). Celebroval ju bratislavský arcibiskup a predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský spoločne s arcibiskupom Mons. Cyrilom Vasiľom SJ, sekretárom Kongregácie pre východné cirkvi, ktorý predniesol homíliu. Telo zosnulého pátra Petra Bujka SJ bolo následne prevezené do jeho rodnej obce Nová Kelča, kde sa v nedeľu 8. septembra konala o 15.30 hod. svätá omša s pohrebnými obradmi, ktorým predsedal košický arcibiskup Mons. Bernard Bober.
Odpočinutie večné daj mu, Pane.             
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum