vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Podiel usmrtených nemotorových účastníkov cestnej premávky narastá

  Podiel usmrtených nemotorových účastníkov cestnej premávky narastá

V roku 2012 došlo pri dopravných nehodách v Prešovskom kraji k usmrteniu 30 osôb, čo predstavuje pokles o 14 usmrtených osôb oproti minulému roku. Z uvedeného celkového počtu evidujeme až 11 usmrtených osôb ako nemotorových účastníkov cestnej premávky, čo predstavuje takmer 37 %-ný podiel. V 9 prípadoch sa jednalo o usmrtených chodcov, v 2 prípadoch evidujeme usmrtenie cyklistu pri dopravnej nehode. Aj keď nám celkový počet usmrtených osôb každým rokom klesá, podiel usmrtených nemotorových účastníkov cestnej premávky z ich celkového počtu narastá. Tento tak v priebehu rokov 2010 – 2012 tvorí zvýšenie až o 10,3 %! Vlani došlo na území kraja celkovo k 208 dopravným nehodám s účasťou chodca, z toho 62 na priechode pre chodcov. 68 dopravných nehôd zavinili práve chodci, ktorí sú druhým najčastejším vinníkom dopravných nehôd. V prípade tejto kategórie účastníkov cestnej premávky bola prítomnosť alkoholu zistená približne pri každej ôsmej dopravnej nehode zavinenej chodcom.

Ani začiatok roka 2013 nám ako sa zdá neprináša lichotivú bilanciu vo vývoji dopravno-bezpečnostnej situácie v tejto sledovanej kategórii účastníkov cestnej premávky. V priebehu mesiaca január evidujeme v Prešovskom kraji už 4 smrteľné dopravné nehody, pričom v 3 prípadoch sa fatálne následky týkajú chodcov. Už 6. januára usmrtil vodič motorového vozidla svojou bezohľadnou jazdou jednu chodkyňu na chodníku a druhú, s detským kočíkom ťažko zranil. 10. januára skončila pod kolesami motorového vozidla jedna z troch chodkýň prechádzajúcich cez cestu spoza vozidla. 21. januára vyhasol život ďalšieho chodca, ktorý spolu s ďalšími dvoma osobami čelil zrážke s autobusom.

Vo všetkých prípadoch sa pritom situácia dala zvládnuť inak, bez zbytočných tragických následkov. Stačí len dodržiavať všeobecne známe pravidlá cestnej premávky, a to tak zo strany vodičov motorových vozidiel ako aj zo strany chodcov. Nezabúdať na to, že v cestnej premávke máme okrem svojich práv predovšetkým povinnosti! Povinnosti voči sebe i voči druhým. A len ak ich budeme všetci vzájomne dodržiavať a správať sa k sebe navzájom ohľaduplne, môžeme sa priblížiť k stavu, keď náš pohyb po ceste či chodníku bude bezpečný. Tomu je potrebné a najmä v týchto zimných a sychravých dňoch, u vodičov – prispôsobiť rýchlosť svojej jazdy a zvýšiť pozornosť a obozretnosť za volantom, u chodcov – dbať na svoju vlastnú bezpečnosť pri prechádzaní cez cestu a v čase zníženej viditeľnosti sa dostupným spôsobom zviditeľniť! Chodci si musia uvedomiť, že v každom prípade zrážky s vozidlom sú to oni, čo vzhľadom na vzniknuté následky ťahajú za kratší koniec, bez ohľadu na to, kto nehodu zavinil.

Z dôvodu aktuálneho nepriaznivého vývoja dopravno-bezpečnostnej situácie v Prešovskom kraji budú v dňoch 23. 1., 24. 1. a 28. 1. 2013 v čase 06.00 – 09.00 hod. vykonané celokrajské osobitné kontroly zameraná na nemotorových účastníkov cestnej premávky.

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum