vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Hornozemplínske osvetové stredisko zorganizovalo workshop ľudových hudieb v Zámutove

Hornozemplínske osvetové stredisko zorganizovalo workshop ľudových hudieb v Zámutove

Zámutov je rázovitá obec plná svojich zvykov, ktorá ako jedna z mála odolala vonkajšiemu vplyvu iných regiónov. Obec sa môže pochváliť vynikajúcimi, no žiaľ dnes už nebohými huslistami Jozefom Ferim Juskom a Jozefom Krokom Češľakom. Ich herný štýl zaujal mnohých hudobníkov folklórnej obce východného Slovenska natoľko, že sa na ich počesť koná v Zámutove podujatie s názvom Zámutovská struna. 

V dňoch 30. 11. – 1. 12. 2013 sa konal prvý ročník workshopu ľudových hudieb Zámutovskej strunyako príprava na budúcoročnú súťaž. Vedúci ľudových hudieb, primáši a muzikanti mali možnosť hlbšie nazrieť do štýlu hrania zámutovskej muziky a tým spoznať aj jej osobité frázovanie a variačnosť. Workshopu sa zúčastnili členovia Ľudovej hudby FS Magura (z Kežmarku), FS Borievka (z Košíc), FS Šiňava (zo Sniny) a domáci muzikanti z Vranovčanu, Orgoniny a zFSkVechcovčan. 
 
Sobotný workshop lektorsky viedol PaedDr. Jozef Hrušovský, PhD., pedagóg Prešovskej univerzity, umelecký vedúci FS Torysa a uznávaný muzikant širokej folklórnej verejnosti. V téme Autentika a štylizácia v hudobnom folklóre oblasti východného Slovenska objasnil terminológiu ako napríklad hudobný štýl, hudobno-folklórny štýl, etnomuzikológia, etnochoreológia, ornamentika a ďalšie. Teoretická rovina bola sprevádzaná praktickými ukážkami ĽH Stana Baláža z Raslavíc. Svoje nástroje školiaci sa muzikanti neodložili ani po skončení workshopu a pokračovali voľnou zábavou, hraním a spievaním piesní zo svojich regiónov – goralských, rusínskych, šarišských aj zemplínskych. 
 
Nedeľná časť workshopu pokračovala pod lektorskou taktovkou Mgr. Michala Nogu, etnológa, etnomuzikológa a člena Klubu milovníkov autentického folklóru. Muzikanti sa naučili ako správne interpretovať tradičnú hudbu, pôvodné frázovanie, melizmatické ozdoby a trilky pochádzajúce zo Zámutova. Získané vedomostipreniesli do zámutovských čardášov a raslavických krucených od Žoltákovcov. 
 
O tom, že podujatie splnilo svoj zámer svedčia aj pľuzgiere na prstoch niektorých zúčastnených huslistov, ktorí si workshopom chceli osvojiť čo najviac Juskových a Češľakových cifier. Dúfame, že nadobudnuté zručnosti zúročia na budúcoročnej súťaži ľudových hudieb Zámutovskej struny 2014.
 
HZOS Vranov nad Topľou

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum