vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Podnikatelia sa sťažujú na zvýšené nájmy nebytových priestorov

 Podnikatelia sa sťažujú na zvýšené nájmy nebytových priestorov

V septembri schválilo Mestské zastupiteľstvo vo Vranove nad Topľou Zásady hospodárenia a nakladania s majetkom mesta. Týmto krokom došlo k zvýšeniu nájmu nebytových priestorov využívaných na podnikateľskú činnosť. Keďže výnimkou nie sú ani sumy vyššie o 80 a viac percent, podnikatelia svoju nespokojnosť adresovali vedeniu mesta, aj viacerým poslancom. Na poslednom rokovaní MsZ túto tému otvoril Jozef Barna. „Mesto a aj my poslanci sme trošku zaváhali a situáciu zrejme podcenili. Myslím si, že zvýšenie nájmu o 80 až 100 percent je vysoké, preto bude potrebné znovu si prejsť, kto, v akých priestoroch a za koľko podniká. Musíme si totiž uvedomiť, že naši podnikatelia nie sú na takéto nájmy pripravení,“ uviedol J. Barna. 

Predseda finančnej komisie Štefan Topľanský podmienky nastavené v zásadách privítal. Ako príklad uviedol AOC a OC Komunál, kde po rekonštrukcii objektov akceptujú nájomníci vyššie nájmy, ako ponúka mesto. Zároveň dodal, že finančné prostriedky z nájmu nebytových priestorov použije radnica na zveľadenie mesta. „Viacerí podnikajú za mimoriadne zvýhodnené ceny, navyšujú svoje príjmy a mesto s občanmi z toho nič nemajú. Mnohí Vranovčania sa sťažujú, že centrum mesta a obchody v ňom sú stále tie isté. Samozrejme, že sa nemenia, keď niekto podniká za zvýhodnených podmienok a nič spätne neinvestuje. Ako príklad by som uviedol firmu Althan, ktorá si prenajala priestory a na vlastné náklady ich zveľadila. Nevidím dôvod, prečo by tak nemohli urobiť aj ostatní podnikatelia, ktorí v centre mesta podnikajú za zvýhodnené ceny... Druhá možnosť je tá, že prídu noví nájomcovia a tí urobia pekné obchody, vďaka čomu aj naše centrum bude vyzerať inak,“ konštatoval Š. Topľanský. 
 
Primátor Ján Ragan o nespokojnosti podnikateľskej obce vie a diskusii sa nebráni. „Poslanci a ani nájomníci si pravdepodobne neuvedomovali o koľko sa nájmy zvýšia. Urobíme teda zoznam, aby poslanci videli, ako sa zásady konkrétne premietli do jednotlivých nájmov a budeme diskutovať o tom, či tieto sumy ponecháme alebo upravíme smerom nadol. Niektorí žiadajú, aby zásady platili pre všetkých rovnako, iní sa zase prikláňajú k individuálnemu prístupu so zohľadnením predmetu podnikania, či lokality v meste. Budeme sa tým zaoberať a uvidíme, aký záver bude prijatý,“ reagoval J. Ragan.

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum