vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / KST Perun vydal román Opálová princezná

KST Perun vydal román Opálová princezná

Opály z baní na Dubníku v Slanských vrchoch sú známe po celom svete. Obchodovanie s nimi bolo častokrát zahalené rúškom tajomstva a jeden z príbehov, ktorý sa odohral na prelome 18. a v polovici 19. stor., spracoval v románe Opálová princezná Adalbert Kraus. 

Rukopis rodáka z Hlinného, ktorý žil v lese v okolí Zámutova, bol pôvodne vytlačený v dvoch častiach, no rokmi toto dielo s významnou historickou hodnotou začalo zapadať prachom. Z toho dôvodu sa členovia Klubu slovenských turistov Perun Marek Tiňo a Jozef Balog rozhodli vydať knihu v reedícii. „O tejto knihe vedelo v Zámutove možno pätnásť, dvadsať ľudí. Myslíme si však, že by bola veľká škoda, keby sa na tento príbeh z pera autora, ktorý žil v horárni na Dubovej, zabudlo. Hoci jednoduché nebolo už len zohnať obidva diely, sme radi, že sa nám Opálovú princeznú podarilo vydať,“ uviedol M. Tiňo. 
 
A. Kraus pracoval na Opálovej princeznej päťdesiat rokov, z toho štyridsať strávil pátraním po archívoch, kde zbieral a overoval historické fakty, vrátane štatutárnych rozsudkov, o hlavnej hrdinke Lucii Kellerovej. Základom pre spracovanie príbehu bolo rozprávanie dvoch bývalých zamestnancov baní Alexandra Pariusa a Alexandra Szembratovicsa v roku 1923, rok po ich zatvorení. „Čitateľ si musí prečítať celú knihu, aby pochopil súvislosti. Príbehy totiž nie sú poukladané za sebou a to robí celý román ešte zaujímavejším,“ poznamenal J. Balog. 
 
Hoci časť deja A. Kraus vyfabuloval a nesie prvky rozprávky, Lucia Kellerová je historicky reálnou osobou. Po vražde jej rodičov ju prijal horár Mikuláš Kuruc, ktorý žil v horárni na Dúbrave nad Hermanovcami a neskôr grófka Barkóciová. Ako (v tom čase) jedna z mála žien v Európe vyštudovala za lekárku a zároveň sa na akademickej pôde venovala geológii. Po návrate do rodného kraja pracovala ako uhorská vyzvedačka v opálových baniach. „O prenájom opálových baní sa naťahovali Maďari, aj Rakúšania. Dubník bol hermeticky uzavretý a o každom, kto s opálmi obchodoval, sa viedla podrobná evidencia. Lucia Kellerová alias Opálová princezná však dokázala nepozorovane prekĺznuť cez stráže. Nikto o jej pôvode nič nevedel, pretože sa vydávala za ruskú princeznú liečiacu sa v Bardejovských kúpeľoch. O tom, ako sa jej dobrodružstvá skončia, sa čitatelia dočítajú v knihe,“ usmial sa M. Tiňo.
 
Samostatnou kapitolou románu je situovanie deja v autentických prírodných reáliách v okolí Rokytovej, Dubovho dola, Hrebeňa, či Makovice... Dokonca sa v knihe spoznajú aj viaceré rodiny zo Zámutova, Rudlova, Vechca alebo Juskovej Vole. „Všetci používame názvy miest napr. v okolí Zámutova, ale nevieme, ako vznikli. Rovnako mnohé rodiny majú svoje prezývky a tiež nevedia, ako k nimi prišli. Viaceré z nich sa však v knihe nájdu, preto veríme, že to bude naozaj zaujímavé čítanie,“ dodal J. Balog.

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum