vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde

Fašiangy boli kedysi sviatkom staroslovenských roľníkov, ktorý bol spojený s vítaním jari. Boli plné radosti z návratu slnka, čo sa prejavilo v spoločenských tancoch, zábavách a hrách, v bohatom jedení a pití. Fašiangové slávnosti boli spestrené mágiou, zaklínaním, čarovaním, ktoré vykonávali rodoví mágovia, čarodejníci, bosoráci i mastičkári. Magické obrady sa konali v rodinách, stodolách, na poliach i na cintorínoch. Mali zabezpečovať bohatú úrodu na poli, tučné prírastky v maštaliach, veľa medu a medoviny i zdravie novonarodených.

Počas celého fašiangového obdobia sa tradične robieva vyprážané pečivo – šišky, na Zemplíne kreple. Na dedinách sú zabíjačky. Na stole nechýbajú - chutná údená slaninka, údené mäso, klobásky a vaječné jedlá. Pije sa varené víno, ale aj dobrá domáca slivovička. Konzumácii vaječných jedál a múčnikov sa v minulosti pripisovala ochranná plodonosná funkcia. Poslednú fašiangovú nedeľu sa chodilo fašiangovať z domu do domu. Každý okres mal svoje zvyky a obyčaje. Po dňoch radosti a hojnosti prišli dni skromnosti. 
 
Fašiangy sú obdobím medzi sviatkami Troch kráľov a Popolcovou stredou. Ľudia sa aj v iných krajinách radi zabávajú v maskách od výmyslu sveta. Najcennejšie sú masky v Číne, Japonsku a Indii. Mnohé majú poslanie zastrašiť zimu, zlých duchov, alebo privolať dobrú úrodu, bohatstvo a krásu i lásku. Veľmi hlučnú a krásnu podobu má karneval v Riu de Janeiro. Jeho protikladom je karneval záhadných, dôstojne sa pohybujúcich masiek v Benátkach. V ďalších krajinách sa zasa mladí ľudia preobliekávajú do smiešnych masiek. Najčastejšie je to tzv. slameník, ktorý má košeľu i nohavice vypchatú slamou, alebo má slamenú sukňu. Ten zabáva ľudí. Fašiangy sa končia škaredou stredou.
 
U nás sa v súčasnosti počas fašiangov konajú plesy, karnevaly a rôzne zábavné hry. V. r. 1924 sa prvý krát konali aj detské maškarné plesy, ktoré sa stali tradíciou na našich školách.
 
Staré fašiangové zvyky a obyčaje sa zachovali len na niektorých dedinách a mestách. Kresťanstvo prevzalo pôst do svojej náuky a učilo, že má očisťujúci účinok. V pôstnom období boli veselice nahradené účasťou na bohoslužbách a spovedí. Pokiaľ by sme chceli zachovávať pôstne obdobie, snažme sa potom o to, aby sme nepoškodili svojmu zdraviu. Vieme však, že pôst je dlhý, môže znížiť fyzickú a telesnú činnosť u každého človeka. Nechcem tým povedať, aby sme upustili od pôstu. To nie.
 
Zoltán Benko

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum