vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / FS Vranovčan priniesol slovenským rodákom do Kanady kus domoviny

 FS Vranovčan priniesol slovenským rodákom do Kanady kus domoviny

P. Kocák: Čierno-biely svet je náš najúspešnejší projekt, tejto výzve sme odolať nemohli

Čierno-biely svet videlo v mestách a dedinách na Slovensku už takmer 30 000 divákov. Tanečné divadlo z dielne folklórneho súboru Vranovčan nadchlo príbehom, choreografiami, emóciami a... odvahou. Na jednej strane ponúka stále viac aktuálny pohľad na spolužitie dvoch rozdielnych kultúr, v tomto prípade majority a rómskej komunity. Na strane druhej takýto projekt znásobený turné po celom Slovensku bol v minulosti takmer výhradnou doménou profesionálnych kolektívov. Keďže umelecky vedúci, choreograf a režisér Peter Kocák sa výziev nikdy nebál, pred rokom v ňom skrsla myšlienka predstaviť Čierno-biely svet slovenským rodákom v Kanade.
Peter Kocák prišiel prvýkrát do kontaktu so slovenskou komunitou v meste Mississauga blízko Toronta ešte v roku 1999, kedy miestnemu folklórnemu súboru Vychodna Slovak Dancers pomáhal s výstavbou niekoľkých choreografií a s prípravou programu. O päť rokov neskôr, na základe pretrvávajúcich priateľských vzťahov, vystúpil pri príležitosti 20. výročia založenia „domáceho“ FS „za morom“ aj Vranovčan. „Keď som im pred rokom pomáhal s programom k 30. výročiu, napadlo mi prísť s Vranovčanom do Kanady a pre našich rodákov odohrať predstavenie Čierno-biely svet. Všetko sa udialo naozaj rýchlo, lebo v priebehu niekoľkých dní sme mali zarezervované divadlo Rose Theatre v Bramptone a hneď na to začalo jedenásť mesiacov príprav,“ rozmenil Peter Kocák na drobné iskru, ktorá zapálila kanadské dobrodružstvo.
Pre slovenských rodákov, či ďalšie generácie ich potomkov je príležitosť privítať, ako tomu hovoria, „Slovákov z rodného kraja“ vždy sviatkom. O tom, že hostí si vedia vážiť, sa presvedčili aj členovia Vranovčanu, na ktorých čakal naozaj nabitý a zaujímavý program s prehliadkou Toronta, kde si, okrem iného, pozreli napr. zápas hokejových Maple Leafs alebo zážitok pri svetoznámych Niagarských vodopádoch, pričom po ceste k nim navštívili slovenskú komunitu v meste Thorold. „V Mississauge spája Slovákov kostol sv. Cyrila a Metoda, ktorý je zároveň akýmsi kultúrnym centrom. Preto sme sa obliekli do krojov a spolu participovali na slovenskej omši. Po jej skončení sme v priestoroch kostola s členmi Vychodna Slovak Dancers urobili spoločné vystúpenie. Keďže sme si toto pozvanie veľmi vážili, chceli sme do Kanady priniesť pre rodiny našich emigrantov kúsok domova spod Tatier a sme teda radi, že sa nám to podarilo,“ uviedol P. Kocák.
Čierno-biely svet je umelecký projekt, v ktorom sa v dokonalej harmónii spája folklórna tradícia s prvkami moderného tanečného divadla. Pridanou hodnotou je love story a keďže v scenári sa nezabudlo ani na „slzy a smiech“, niet divu, že toto predstavenie si, aj vďaka úspechu v Kanade, zaslúži prívlastok kultové. „Priznám sa, v prvom rade sme sa obávali, či nám budú rozumieť, ale po prvých dialógoch naše napätie opadlo. Veľkú časť našich krajanov totiž tvoria východniari a tým sme udreli na správnu strunu. Náš príbeh nevnímali na pozadí majority a minority, ale ako zakázanú lásku s „happyendom“. Okrem toho, cigánski folklór a hudba sú chytľavé, čo dvíhalo zo stoličiek aj našich rodákov,“ dodal s úsmevom P. Kocák.
Predstaveniu v Bramptone predchádzalo jedenásť mesiacov precízneho organizovania. P. Kocák však ani sekundu strávenú nad prípravami neľutuje. „Pokiaľ by sme chceli spísať všetky povinnosti, jedna novinová strana by nám nestačila (úsmev). Najnáročnejšie to bolo z logistického hľadiska, pretože do detailov pripraviť prepravu a pobyt pre viac ako päťdesiat členov súboru, pre ktorých sme napr. museli prepraviť 200 krojových súčastí, nebolo jednoduché. Čierno-biely svet je najťažší a najúspešnejší projekt v histórii súboru, preto sme tejto výzve nemohli odolať. Keďže to dopadlo úspešne, chcem sa poďakovať všetkým, a najmä najbližšiemu tímu, ktorý sme vyskladali z ľudí na Slovensku a v Kanade, lebo bez nich by teraz nikto z nás nemohol zdieľať radosť z tohto zážitku,“ zdôraznil P. Kocák.

Š. Čičák: Čierno-biely svet nám poskytol hlboké spojenie s našimi tradíciami

Folklórny súbor Vranovčan priniesol do Kanady pre slovenských krajanov kus domoviny. Tanečné divadlo Čierno-biely svet, s ktorým sa predstavili v The Rose Theatre v Bramptone, mal pre domácich nielen umeleckú hodnotu, ale fascinujúcim spôsobom ich preniesol niekoľko tisíc kilometrov do krajiny, odkiaľ sa pred desiatkami rokov vybrali za šťastím do neznámeho sveta na druhej strane Atlantického oceána. Napriek tomu na svoje korene nezabudli!
Jedným z najbližších ľudí pre umeleckého vedúceho, choreografa a režiséra folklórneho súboru Vranovčan Petra Kocáka je Štefan Čičák, ktorý sa už síce narodil v Kanade, ale k tradíciám svojich rodičov sa hlási s hrdosťou. Podľa bývalého tanečníka Vychodna Slovak Dancers drží práve slovenský folklór ochranné krídla nad identitou miestnej komunity, preto ho považuje za jeden z jej základných pilierov. „Chápem, že slovenský folklór je len jednou z mnohých veľkých vecí, ktoré Slovensko môže ponúknuť, ale pre mňa je veľmi dôležitý. Folklórom som obklopený viac ako 30 rokov, zažil som, ako pomáhal formovať rodiny, či priateľstvá, ktoré mi zostali dodnes... Práve folklór zohral kľúčovú úlohu pre Slovákov, ktorí sa odsťahovali do Kanady a postupne si vďaka nemu našli k sebe cestu aj ďaleko od domova,“ vysvetľoval Š. Čičák.
Charizmatického Kanaďana priťahuje k folklóru aj vnútorná túžba blízka každému človeku, keď sa snaží pochopiť, odkiaľ pochádza a ako ho minulosť jeho predkov definuje. „Keď sa ma niekto spýta: Ste Kanaďan alebo Slovák?, odpovedám: Som Kanaďan, ale moje korene sú slovenské“, pretože veľa z toho, čo ma dnes definuje, je založené na slovenských tradíciách, na ktorých som vyrastal a to je niečo, čo nemôžem ignorovať. Mnoho z mojich spomienok z detstva sa viaže k spomienkam ako v kuchyni rozvoniavali pirohy, halušky, knedle, orechovník, makovník... a v pozadí nám hrala slovenská ľudová hudba z Opusu,“ zaspomínal si Š. Čičák.
Čierno-biely svet z dielne FS Vranovčan pripomenul slovenským krajanom viac ako živým spôsobom tradície, ktoré desaťročia uchovávajú na znak úcty a rešpektu voči vlastným predkom. „Čierno-biely svet znovuotvoril dvere pre mnohých členov našej folklórnej komunity, aby sa opäť prišli pozrieť na prezentáciu slovenského folklóru. Za každou notou, či tanečným krokom je história, ktorá pozná odpovede na otázky „kto?, čo?, kde?, kedy?, prečo?“... Preto pevne verím, že bolo dôležité predstaviť tento príbeh na javisku, lebo nám poskytol hlboké spojenie s našimi tradíciami,“ uviedol Š. Čičák.
Príbeh z dielne P. Kocáka má však aj spoločenské posolstvo. V našich reáliách poukazuje na fakt, že majoritná a minoritná časť spoločnosti môže vedľa seba fungovať, stačí len štipka porozumenia, rešpektu a nadhľadu. „Čierno-biely svet poskytuje univerzálny odkaz, ktorý môžeme aplikovať v rôznych situáciách nášho života. Toto predstavenie núti človeka premýšľať a uvedomiť si, ktoré z problémov, aké nás denne stretávajú, sú naozaj skutočné. Často strácame obrovské množstvo energie bezcieľnou snahou udržať veci „čierne“ alebo „biele“. Prvým krokom k riešeniu je uvedomiť si, že na svet sa môžeme pozerať aj v iných farbách, či ich odtieňoch,“ pripomenul Š. Čičák.

Veľvyslanec A. Droba: Bolo mi cťou prevziať nad týmto podujatím záštitu

Záštitu nad predstavením prevzal slovenský veľvyslanec v Kanade Andrej Droba, ktorý ocenil nielen umeleckú úroveň FS Vranovčan, ale aj jeho prínos pre miestnu komunitu. „Predstavenie umeleckého programu Čierno-biely svet pred vypredaným hľadiskom Rose Theatre v meste Brampton bolo prijaté s mimoriadnym nadšením. Bolo mi cťou prevziať nad týmto podujatím záštitu. Vranovčan už dlhé roky patrí k špičke slovenského folklórneho umenia a mňa nesmierne teší, že aj kanadské publikum malo možnosť spoznať a zažiť majstrovstvo vášho súboru. Vaša návšteva v Kanade výrazným spôsobom prispela k zviditeľneniu Slovenska a k pozitívnej prezentácii našej bohatej a krásnej kultúry. Mimoriadne oceňujem aj viaceré ďalšie projekty a aktivity, ktorými ste počas návštevy v Kanade obohatili našu krajanskú komunitu,“ zdôraznil Andrej Droba.     
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum