vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Vranovské KNIHODNI 2015

Od marca tohto roku realizuje Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou projekt Vranovské knihodni 2015, ktorý vrcholí v týchto decembrových dňoch a ktorý finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR.
Hlavným cieľom projektu je uskutočniť zaujímavé stretnutia so spisovateľmi na podporu čítania a formovať pozitívny vzťah detí a mládeže k slovenskému jazyku. Vďaka projektu sme v Hornozemplínskej knižnici uskutočnili takmer 30 podujatí, na ktorých sa stretlo viac ako 1 200 detí a mládeže, ale aj dospelých. Boli to nielen stretnutia so spisovateľmi a osobnosťami regiónu, ale aj workshopy a tvorivé literárne dielne.
V dňoch 1. - 3. decembra 2015 sa stretnú s deťmi vranovského regiónu v knižnici a v školách Ján Pochanič, Dado Nagy, Alžbeta Verešpejová, Tóňa Revajová, Katarína Mikolášová, Jozef Žarnay, Michal Horecký, Milan Lechan.
1. decembra od skorých ranných hodín budú prebiehať besedy v knižnici a v školách.
O 14.00 hod. budú spisovatelia prijatí primátorom mesta Vranov nad Topľou a o 16.00 hod. pozývame na literárne popoludnie, ktoré sa uskutoční v spoločenskej sále Penziónu Família. LITERÁRNE POPOLUDNIE bude moderovať popularizátor a milovník kníh Dado Nagy. Hudobným hosťom popoludnia bude B-JOEY (Jozef Bubnár). Na podujatí budú odovzdané ceny PRIATEĽ KNIŽNICE, ktoré sú poďakovaním knižnice za spoluprácu v roku 2015.
V utorok 2. decembra od 8.00 hod. budú besedy na školách a v knižnici pokračovať.
Vo štvrtok 3. decembra o 8.00 hod. sa v knižnici uskutoční podujatie KOMIKSIÁDA, ALEBO KOMIKSOM K ČÍTANIU. Študenti Strednej odbornej školy na ulici Alexandra Dubčeka sa zúčastnia seminára k tvorbe komiksu s jazykovedcom Petrom Karpinským a akad. maliarom Jozefom Jackaničom. Žiaci ZŠ Bernolákova sa zapoja do tvorivej dielne.
Do projektu VRANOVSKÉ KNIHODNI sa v roku 2015 zapojili všetky základné a stredné školy v meste a niektoré školy regiónu.
V týchto decembrových dňoch sa projekt realizuje v spolupráci so ZŠ Bernolákova, Cirkevnou spojenou školou, ZŠ Juh, ZŠ Lúčna, ZŠ Bystré ZŠ Kukučínova, ZŠ Sídlisko II, Obchodnou akadémiou, Spojenou odbornou školou na ul. Alexandra Dubčeka, Gymnáziom vo Vranove n.T., ZŠ Dávidov, ZŠ Sačurov, ZŠ Sečovská Polianka, ZŠ Slovenská Kajňa, ZŠ Sedliská a ďalšími školami.
Projekt VRANOVSKÉ KNIHODNI vrcholí sériou besied, literárnych workshopov, tvorivých dielní, literárnych súťaží a stretnutí so spisovateľmi. Veríme, že bude patriť k najkrajším predvianočným zážitkom, ktoré môže knižnica ponúknuť svojim čitateľom. Ďakujeme všetkým, ktorí sa do projektu aktívne zapájajú, ktorí nám pomáhajú a ktorým záleží na vytváraní vzťahu k čítaniu a ku knihám.
„Predskokanom“ Vranovských knihodní bude v pondelok 30. novembra o 9.00 hod. v knižnici projekt Celé Slovensko číta deťom aj na Mikuláša. Hlavnou myšlienkou projektu je čítať deťom 20 minút denne každý deň. Projekt predstaví herečka, dramaturgička, rozhlasová autorka a spisovateľka Viera Kučerová, ktorá pochádza z Očovej, ale už niekoľko rokov žije v Prahe. Na pražskej DAMU vyštudovala bábkoherectvo. Má dvojité občianstvo a slovenčinu sa snaží propagovať aj v Českej republike. Je autorkou niekoľkých dvojjazyčných detských kníh, kde vedľa seba ležia texty v slovenčine a v češtine. Pedagógom a knihovníkom predstaví základné princípy projektu Celé Slovensko číta deťom a pre predškolákov a prvákov má pripravenú tvorivú dielňu. Veríme, že to bude zážitok pre dospelých aj pre deti.
Srdečne pozývame všetkých našich čitateľov a návštevníkov na pripravované podujatia!

Emília Antolíková,
riaditeľka knižnice

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum