vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Vranovčan a Zbohom? Kdeže!

Vranovčan a Zbohom? Kdeže!

Ako rieka má svoje meandre (zákruty), tak ich má aj doba: pokojné časy v živote človeka striedajú vypäté situácie, napríklad v čase vojny. Presvedčili sa o tom aj diváci predstavenia Zbohom v podaní FS Vranovčan v Dome kultúry vo Vranove nad Topľou 3. a 4. marca tohto roku.

Čím prekvapili vranovskí folkloristi – tanečníci, speváci, muzikanti, herci percipientov (prijímateľov) tohto predstavenia?

Dejová situácia na scéne, v ktorej vojnový konflikt z čias prvej svetovej vojny (1914-1918) sa tu strieda s prvkami situačnej komiky. Slovesný text sa zaujímavou, vtipnou formou prelína s hudbou, spevom a tancom, pričom účinkujúci – folkloristi vložili do vystúpenia nielen svoj talent (spev, hudba, tanec, pohyb, hlas), ale aj svoje srdce. Dianie na scéne sa začína odvodom dedinských mládencov na frontové pole, ich rozlúčkou s rodičmi, milovanými priateľkami a uzatvára smútočným záverom – návratom domov ranených, ale aj odchodom do večnosti.

Celkove v inscenácii v jedno­tlivých príbehoch predstavenia sa strieda strach, utrpenie, smútok s komickosťou vyvolávajúcou v divákoch, smiech, prekvapenie, pričom častým prostriedkom na odľahčenie z krízových situácii je tu na scéne náhoda, príp. zobrazovanie vtipných a malicherných sporov medzi postavami. V kompozícii predstavenia nezostala bokom ani spišská, šarišská a zemplínska etnografia, pretože diváci boli svedkami takých dedinských zvykov, ako bolo kedysi vyzdvihovanie dospievajúcich chlapcov do stavu mládeneckého, povolanie brancov na odvod a vojnu a všetko spojené s hudbou, spevom a zábavou.

Autorovi námetu, scenára a réžie Petrovi Kocákovi a jeho ďalším odborným spolupracovníkom sa podarila v predstavení vzácna vec: dokázali vo vystúpení na scéne skĺbiť základný konflikt z vojnových čias so situačnou komikou, a tak diváci milo prekvapení boli svedkami predstavenia Zbohom nie vojnovej tragédie, ale jej posunutej, odľahčenej podoby – tragikomédie. 

Ján Kopina

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum