vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Michal Ivančo absolvoval v priebehu troch víkendov troch Ironmanov!

 Michal Ivančo absolvoval v priebehu troch víkendov troch Ironmanov!

Triatlonový Ironman znamená v preklade 3,8 km plávania, 180,25 km na bicykli a maratónskych 42,2 km. Predstavte si, že túto porciu zvládnete trikrát v priebehu troch víkendov a k tomu ešte nacestujete v aute viac ako 5 000 km. Dokonalá výzva! Michal Ivančo ju ozdobil ziskom titulu majstra ČR v družstvách, novým osobným rekordom v čase 9 hodín 42 minút a 34. miestom z európskeho šampionátu v nemeckom Frankfurte.

Triatlonové dobrodružstvo odštartoval Michal Ivančo v Otrokoviciach a Moravia Man peklom na zemi nesklamal. Teplota vzduchu 38 °C pripomínala podmienky z Hawaia, kde sa konajú tie najlegendárnejšie preteky na svete. Na cyklistickej a bežeckej trati mohli pretekári o tieni iba snívať, ale skôr ako nasadli na bicykle dostali zabrať už v miestnom štrkovom jazere. Ak je totiž podľa pravidiel voda teplejšia ako 24 °C, plavci nesmú použiť neoprénový oblek. „Nepoznám žiadneho pretekára, ktorý by nechcel neoprén, pretože nielen znižuje odpor tela vo vode, ale taktiež nás trošku nadľahčuje. Okrem toho sa mi práve v Otrokoviciach prvýkrát stalo, že som sa dostal do kontaktu s iným pretekárom a po údere do hlavy som ostal trošku otrasený, no pokračoval som ďalej,“ opísal novú skúsenosť Michal Ivančo.

Po cyklistickej časti atakoval počas maratónu čas pod 10 hodín, ale uvedomujúc si, čo ho v priebehu ďalších dvoch víkendov ešte čaká, rozhodol sa v závere zvoľniť tempo. Napriek tomu mal v cieli štvrtý najlepší bežecký čas, v kategórii nad 40 rokov skončil na 2. mieste a celkovo sa tešil z titulu majstra ČR v družstvách. „Keďže kalendár podujatí je nabitý a chcel som absolvovať všetky tri preteky, musel som si určiť priority. Na 30-tom kilometri som vedel, že 10-hodinovú hranicu by som prekonal iba natesno, preto som zvoľnil a šetril sily,“ uviedol M. Ivančo.

O týždeň sa postavil na štart v Klagenfurte a bol to jeho prvý Ironman v najelitnejšej kategórii Pro. V Rakúsku sa stretla absolútna svetová špička na čele s dvojnásobným majstrom sveta Nemcom Janom Frodenom. O prestíži tohto podujatia svedčí tiež fakt, že už dnes je 3 500 miesteniek rezervovaných, čo v tomto prípade znamená aj vyplatených. „Nikto z nás síce nevie, či o rok nebude zranený, ale 500-eurové štartovné už máme uhradené teraz, len aby sme mali istotu, že budeme môcť opäť štartovať,“ zdôraznil M. Ivančo.

Na zaujímavej trati bola výzvou predovšetkým cyklistická časť s 1 700 výškovými metrami. V tejto súvislosti treba dodať, že pravidlá spoluprácu v pelotóne, ako to môžeme aktuálne sledovať na Tour de France, striktne zakazujú. V prípade, že jazdec nedodrží minimálne 10-metrový odstup, dostáva 5-minútovú penalizáciu, počas ktorej sa v najbližšom depe nesmie občerstviť, ani servisovať bicykel. Pokiaľ rozhodcovia uznajú úmysel zľahčovať si situáciu, prichádza definitívna diskvalifikácia. „Treba si na to dávať pozor! Ja som sa síce tomuto typu problémov vyhol, ale zažil som ako rozhodcovia postupovali nekompromisne. U niektorých som nemal pocit, že by to mysleli úmyselne, no akékoľvek vysvetľovanie bolo zbytočné. Keďže v Klagenfurte mala trať dve kolá, pomerne dosť často sme sa dostávali do situácií, kedy sme okrem tempa museli riešiť ešte aj to, aby sme neboli penalizovaní,“ vysvetľoval M. Ivančo.

Výborne rozbehnuté preteky zaklincoval M. Ivančo skvelým maratónskym výkonom. Výsledkom bol nakoniec jeho nový osobný rekord 9 hodín a 42 minút! „Keď sa pozriem spätne a hľadal by som rezervy, v pomerne dlhých depách som stratil možno päť minút. Čas na úrovni 9 hodín a 39 minút by ma potešil ešte viac, ale aspoň mám motiváciu do budúcnosti,“ dodal s úsmevom M. Ivančo.

Treťou zastávkou bol Frankfurt nad Mohanom a majstrovstvá Európy v Nemecku preverili „železných mužov“ absolútne dokonalým spôsobom. Keďže sa pretekalo v centre mesta, vyhriata „betónová džungľa“ slovo milosrdenstvo nepoznala. V extrémne horúcom počasí sa opäť plávalo bez neoprénu, ale to bol najmenší problém. „Ešte sa mi nestalo, aby som dostal pod hladinou toľko kopancov a aby som bol toľkokrát stiahnutý pod vodu. Nie je v tom žiadny úmysel, no nedá sa vyhnúť tomu, aby vás plavci za vami nechytili omylom za nohu a nepotiahli o kúsok naspäť. Keď sa to však stane „stokrát“, vyvedie to človeka z rytmu a hlavne nám „neplavcom“ sa potom dostávalo do tempa o čosi ťažšie,“ konštatoval M. Ivančo.

Ako priznal, prvých 50 km sa na bicykli nedokázal rozbehnúť podľa vlastných predstáv a k tomu sa mu po úseku na mačacích kockách nevyhli ani problémy s elektronickým radením, no jeho morálno-vôľové vlastnosti dostali zabrať až počas maratónu. „Vedel som, že maratón bude bolieť a nemýlil som sa, lebo som si ho vyžral naozaj poriadne. Na trati nebol takmer žiadny tieň, na občerstvovačkách mi chýbal napr. nejaký koláč, aby som nemusel brať energiu iba z gélov... Nakoniec som sa rozhodol zvoľniť a sústredil som sa iba na to, aby som dobehol v zdraví. Čas 10 hodín a 21 minút nie je ani zďaleka mojim maximom, ale ak vezmeme do úvahy, že pri Ironmanoch sa ráta už len to, že ich dokončíte, som s celkovým 34. miestom, navyše na majstrovstvách Európy, spokojný,“ konštatoval M. Ivančo.

Výkony M. Ivanča vzbudzujú o to väčší rešpekt, že po každých pretekoch sa vracal domov do Banského, čo znamenalo minimum času na regeneráciu. Najazdiť v aute viac ako 5 000 km za tri týždne dá zabrať aj bez toho, aby ste museli ešte absolvovať Ironmanov. „Po Otrokoviciach sme sa s kamarátom zastavili vykúpať sa v ľadovom potoku v Tatrách, v Rakúsku som zase vyplával v horskom jazere, preto s tým až taký problém nebol. Viac nám dalo zabrať to, že sme cestovali bez klímy, lebo sme nechceli riskovať prechladenie a pri vysokých teplotách v prehriatom aute to nebol žiadny wellnes,“ dodal dobre naladený M. Ivančo.

Zo všetkých zážitkov M. Ivanča z triatlonového tripu po Európe sme si na záver nechali jeho osobné stretnutie s Alexom Zanardim. Bývalý formulový pretekár tímov Minardi, Jordan, Lotus, či Wiliams prišiel v roku 2001 pri autonehode počas pretekov o obidve nohy. Do nemocnice ho previezli iba s jedným litrom krvi, no charizmatický Talian nielenže prežil, ale opäť sa vrátil do sveta športu. Dnes je štvornásobným cyklistickým olympijským víťazom z Londýna, aj Ria a mimoriadny dojem urobil i na M. Ivanča. „Každý kto len trochu sleduje motoristický šport, musí poznať životný príbeh Alexa Zanardiho. Musím povedať, že je to veľmi milý a ochotný človek. Keďže moja angličtina nie je na svetovej úrovni, tlmočníka nám robil kamarát a bol to pre mňa veľmi vzácny moment, môcť si s ním chvíľu pokecať. Všímal som si ho počas pretekov a zaslúži si absolútne uznanie a rešpekt. Myslím si, že práve on môže byť motiváciou pre mnohých ľudí, ktorí si prešli podobným osudom a sami nad sebou zlomili palicu. A. Zanardi sa nielenže dokázal vrátiť do športového kolotoča, ale ešte je aj mimoriadne úspešný a zároveň ostal príjemným človekom,“ pripomenul M. Ivančo.

 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum