vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Dominantou 3. etapy centra mesta bude pôdorys „Báthoryčkinho“ kostola sv. Štefana

Dominantou 3. etapy centra mesta bude pôdorys „Báthoryčkinho“ kostola sv. Štefana

Poslanci dali zelenú realizácii 3. etapy úpravy centra mesta JUH. Celkové náklady na realizáciu stavby sa odhadujú na cca 950 tis. EUR s tým, že presná výška bude známa po zrealizovaní verejného obstarávania. Financovanie stavby bude zabezpečené formou úveru.

Predovšetkým spôsob financovania realizácie 3. etapy centra mesta „úver vs. eurofondy“ zamestnal mestské zastupiteľstvo na riadnom zasadnutí takmer dve hodiny. Hlavným argumentom radnice v prospech úveru bolo konštatovanie, že cesta cez eurofondy je viac ako neistá, pretože, ako uviedol primátor Ján Ragan, aj podľa informácií z riadiaceho orgánu výzvy na revitalizáciu centier vypísané nebudú. „Už niekoľko rokov sa pokúšame získať finančné prostriedky z eurofondov, ale všetko poukazuje na to, že ani v budúcnosti si takýmto spôsobom pomôcť nebudeme vedieť. Na druhej strane, sedem rokov sme na úrade pracovali v úspornom režime. Prijali sme úsporné opatrenia, znížili sme zadlženosť mesta a dnes sme pripravení nielen na čerpanie eurofondov, ale naša finančná kondícia je natoľko dobrá, že si môžeme dovoliť vziať úver dva milióny eur na túto akciu, ako aj na rekonštrukciu miestnych komunikácií,“ uviedol po štvrtkovommimoriadnom MsZ primátor mesta Vranov nad Topľou Ján Ragan a doplnil, že projekt 3. etapy nezhŕňa iba estetickú úpravu priestoru, ale komplexné funkčné riešenie, ako je napr. kanalizácia, chodníky, či parkové úpravy.

Dominantou 3. etapy bude odkrytie pôdorysu základov najstaršieho kostola v meste, ktorý sa významnou mierou zapísal aj do slovenských dejín, pretože sa v ňom vydávala Alžbeta Báthoryová. „Už pri projekte na cezhraničnú spoluprácu sme uvažovali so zvýraznením tohto starého kostolíka. Verím, že to bude zaujímavá dominanta nielen pre turistov, ale taktiež aj pre Vranovčanov, čím si pripomenieme, že naša história je bohatá i na takéto udalosti,“ vysvetľoval Ján Ragan.

Súčasťou projektu je taktiež likvidácia súčasných verejných toaliet, ktoré už nespĺňali požiadavky doby napr. aj tým, že neboli bezbariérové a zároveň sa pod nimi nachádzajú základy spomínaného kostolíka. Mesto Vranov nad Topľou uvažuje nad dvoma alternatívami, ako ich nahradiť. „Jedna z úvah je, že na tržnici, ktorú chceme postaviť pri dome kultúry, by boli aj verejné WC. Druhou možnosťou je, že by sme zabezpečili mobilné kontajnerové toalety, ktoré by boli k dispozícii 24 hodín denne,“ načrtol riešenia J. Ragan.
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum