vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Furmani povýšili prácu s koňmi na dokonalý zážitok

Furmani povýšili prácu s koňmi na dokonalý zážitok

Štrnásti furmani od Starej Ľubovne po Sobrance sa stretli v sobotu v priemyselnom parku Ferovo, aby predviedli svoje majstrovstvo s koňmi, s ktorými sa predstavili v troch disciplínach - slalome s vozom, slalome s drevenou kladou a pri ťahaní drevenej klady.

Organizátorom podujatia bol Vladimír Zimný, ktorý síce nepochádza z furmanskej rodiny a ani nepracuje s koňmi v lese, no fascinuje ho ich sila, preto sa pred štyrmi rokmi začal takýchto súťaží zúčastňovať ako pomocník. „Pred dva a pol rokmi mi ostaní furmani povedali – máš predsa vlastné kone, príď si zasúťažiť aj Ty. Keďže chodím po rôznych súťažiach a vo Vranove nad Topľou sa žiadna ešte nekonala, povedal som si, prečo niečo nezorganizovať aj u nás,“ vysvetľoval s úsmevom Vladimír Zimný.

V spolupráci s mestom Vranov nad Topľou situoval preteky do priemyselného parku Ferovo. Spolu s kolegami predviedli fantastické furmanské predstavenie. Ich súhra s koňmi bola často dokonalá a sledovať ich pri spolupráci sa rovnalo dokonalému zážitku. „Všetko závisí od koní a ich šikovnosti. Predsa len v lese napr. s vozom nepracujú, preto je pre nich táto skúsenosť nová. Môže sa teda pokojne stať, ako sme videli aj dnes, že kôň sa zatne a necúvne. Pre nás je však najdôležitejšia láska k týmto majestátnym zvieratám a keďže so všetkými furmanmi sme kamaráti, viac ako víťazstvá si vážime možnosť, že sa môžeme takto stretnúť a zabaviť sa,“ zdôraznil V. Zimný.

Divácky záujem potvrdil, že furmanské preteky sú populárne. Hoci budúci rok by sa už v priemyselnom parku mala rozbehnúť výstavba prvých závodov, V. Zimný má pripravené alternatívy. „Určite by som v organizovaní pretekov chcel pokračovať. Niečo mám vo výhľade, tak uvidíme, čo sa podarí,“ dodal V. Zimný.     
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum