vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Sprístupnenie histórie spojenej s „Báthoričkou“ je budúcnosťou Vranova

Sprístupnenie histórie spojenej s „Báthoričkou“ je budúcnosťou Vranova

Vranov nad Topľou je opäť o krok bližšie k tomu, aby oživil históriu Alžbety Báthoryovej. Po schválení realizácie 3. etapy centra mesta mestským zastupiteľstvom bude odkrytý pôdorys kostola sv. Štefana, v ktorom mala Čachtická pani sobáš. Svadba sa konala v priestoroch vodného hradu. Jeho pozostatky sa nachádzajú pod vranovským Gymnáziom. Pred troma rokmi prišiel s myšlienkou rekonštrukcie existujúcich priestorov riaditeľ Mestského domu kultúry Alfonz Kobielsky.

8. máj 1575 má v histórii Vranova významné miesto. Práve v tento deň sa v kostole sv. Štefana vydala Alžbeta Báthoryová za Františka Nádašdyho. Stredoveký objekt vydal svoje svedectvo v ponovembrovej ére v roku 1991, keď sa pri stavebných prácach prepadlo nákladné auto. Radnica vtedy nechala urobiť prieskum, vďaka ktorému sa zistilo, že pod zemou sú štyri sály s rozmermi 9x10 metrov so svetelnosťou 4,2 metra. Po zmonitorovaní dostupných priestorov ho ministerstvo kultúry vyhlásilo za kultúrnu pamiatku, ale viac sa nedialo.
Myšlienku zrekonštruovať priestory vodného hradu oživil riaditeľ Mestského domu kultúry Alfonz Kobielsky, ktorý si vchod do podzemia pamätá z detstva. Inšpiráciou sa pre neho stali konferencie o cestovnom ruchu v Poľsku, kde odborníci na túto oblasť upozorňovali, že pilierom turizmu je prírodné bohatstvo alebo historická udalosť spojená s konkrétnym objektom. V tejto súvislosti ho mrzelo, že kým ostatné mestá v regióne Zemplína a Šariša boli v kurze, Vranov sa ocitol na periférii. „Keď som hľadal, čo by vedel Vranov ponúknuť, spomenul som si na priestory pod gymnáziom. Zašiel som za bývalým riaditeľom Mironom Blaščákom a vypýtal som si od neho materiály, ktoré k tomu mal, aby som si ich mohol preštudovať. Vtedy som si začal dávať dokopy súvislosti a napadol mi projekt postavený na histórii spojenej s Alžbetou Báthoryovou,“ vysvetľoval Alfonz Kobielsky.

Udalosť - svadba legendárnej Čachtickej pani - by sa, podľa A. Kobielskeho, mala stať značkou Vranova, ktorá by sa premietla do všetkých promo výstupov spojených s mestom. V kombinácii s víziou odkryť obrysy kostola sv. Štefana vidí riaditeľ MsDK unikátnu príležitosť zaviesť tradíciu, kedy by sa každý rok konala slávnosť s historickou rekonštrukciou slávnostného obradu z 8. mája 1575. „Historici nám potvrdili, že vodný hrad je významný objekt a odporúčajú nám ho dokončiť. Ak by sa to podarilo, a robíme pre to maximum, získali by sme reprezentatívne historické priestory, kde by okrem iného, vzniklo napr. aj múzeum. Viem si predstaviť pripraviť modernú dynamickú kampaň, ktorá by poukazovala nielen na túto udalosť, ale tiež na slziaci Milostivý obraz Panny Márie zo začiatku 18. storočia. Z pohľadu budúcnosti v tom vidím veľký potenciál, pretože zrazu vieme pracovať s témami, vďaka ktorým získame opäť medzinárodný význam a rozmer,“ pripomenul A. Kobielsky.

Na základe výsledkov prieskumu prostredníctvom georadaru Krajský pamiatkový úrad v Prešove rozhodol minulý rok o začatí archeologického výskumu. Už prvé nálezy dosvedčili, že vranovský vodný hrad môže ukrývať naozaj zaujímavé historické dedičstvo. Výskum vodného hradu v areáli Gymnázia vo Vranove nad Topľou podporil Prešovský samosprávny kraj (PSK) sumou 30.000 eur. „Prieskum trvá štyri dni a zatiaľ sme stihli realizovať tri sondy, z ktorých sú dve ukončené. V tretej sonde sme zachytili objekt, pravdepodobne z 18. storočia, ktorý bol vyplnený stolovou keramikou. Tento nález nám prezrádza, že išlo o zámožných majiteľov. Môžem ešte povedať, že len málokedy sa stáva, aby sme na jednom mieste objavili takéto množstvo krásnej keramiky. Hoci jej pôvod je novoveký, považujeme ju za luxusnú a určite vôbec nie bežnú,“ referoval pred rokom archeológ Peter Šimčík zo spoločnosti Triglav.

Ako nám odpísali z tlačového odboru Prešovského samosprávneho kraja, výskum bol ukončený a pamiatkový úrad vydal stanovisko, ktoré umožňuje tento priestor využiť. Dodáme, že prieskum potvrdil existenciu dvoch podlaží a doteraz bolo sprístupnených päť miestností. Priestor je momentálne zakonzervovaný s tým, že otázka, kto bude lídrom pri jeho rekonštrukcii ostáva otvorenou. PSK sa participácii na tomto projekte nebráni, ale zároveň dodáva, že kraj momentálne zamestnáva sanovanie existujúcich pamiatok v jeho správe, pričom aj vo Vranove nad Topľou pripravuje aktuálne rozsiahlu rekonštrukciu budovy osvetového strediska za 1,7 mil. eur, kam by sa mala presťahovať knižnica. „Máme za to, že využitie priestorov vodného hradu je prioritou predovšetkým pre mesto, ktoré malo záujem vytvoriť tu miestne múzeum. Sme ochotní v tomto procese pomôcť, ale nemáme v súčasnosti dostatok kapacít, aby sme boli lídrom. V tejto chvíli je predčasné konkretizovať akékoľvek závery, všetko sa bude odvíjať od vzájomnej komunikácie. Očakávame aktivitu zo strany mesta, ktoré by sa malo vyjadriť, či chce tieto priestory nejakým spôsobom využiť,“ uvádza sa v stanovisku Prešovského samosprávneho kraja.

Momentálne je otvorený dialóg, kedy by PSK pripravilo projektovú dokumentáciu a mesto Vranov nad Topľou by preverilo možnosti financovania rekonštrukcie vodného hradu. „Keďže zatiaľ nepoznáme rozpočet, ťažko je jednej alebo druhej strane prijať záväzné rozhodnutie. Teší ma, že PSK je pripravené podať pomocú ruku v tom, že by nechalo vypracovať projektovú dokumentáciu a potom by sme mohli začať pracovať na alternatívach financovania celého projektu,“ dodal A. Kobielsky.
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum