vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Ľ. Pidaný o rómskom probléme: Či sa nám to páči alebo nie, tento problém tu je

Ľ. Pidaný o rómskom probléme: Či sa nám to páči alebo nie, tento problém tu je

Schvaľovanie rozpočtu mesta Vranov nad Topľou pre rok 2018 veľkú diskusiu nerozpútalo. Výnimkou boli iba vystúpenia Igora Pribulu, ktorý apeloval na to, aby sa radnica uchádzala o finančné prostriedky z eurofondov projektmi s pridanou hodnotou a Ľubomír Pidaný upozornil na neriešené problémy súvisiace s bytovou otázkou Rómov.

Ľubomír Pidaný otvoril v rámci rozpravy k rozpočtu otázku prístupu vedenia mesta k riešeniu rómskej problematiky s dôrazom na hľadanie možností výstavby nových bytov. Kritiku adresoval aj do poslaneckých radov. „Treba povedať, že situácia je dobrá, nepotrebujeme na to peniaze, nebudeme sa tým zaoberať a nech to ostane tak, ako to je,“ reagoval Ľ. Pidaný.

Situáciu na Rodinnej oblasti, Budovateľskej ul. a v Čemernom, kde upozornil na viacgeneračné bývanie v bytoch, považuje už dnes za kritickú. O to viac ho nemilo prekvapuje, že mesto doteraz nevyvíja iniciatívu, ako získať zdroje z fondov. „Raz nás to dobehne. O dva roky sa skončí možnosť získať financie z výziev a budeme musieť hľadať peniaze v rozpočte mesta,“ upozornil Ľ. Pidaný.

Zároveň si uvedomuje, že to nie je jednoduchá téma a diskusia pri výbere lokality, kde byty postaviť, môže vyvolať vo verejnosti vášne. Na druhej strane to nepovažuje za argument, prečo sa tomuto problému nevenovať. Naopak pozornosť upriamil na samosprávy, kde pasivitu vymenili za aktívny prístup, pričom, ako vzor uviedol viaceré obce, vrátane Čaklova a Hlinného. „Či sa nám to páči alebo nie, tento problém tu je. Budeme ho musieť riešiť, čo znamená aj hľadať kompromisy, lebo nám to prerastie cez hlavu a naša pasivita sa nám vypomstí. Ak si s tým nevieme poradiť, treba sa ísť pozrieť tam, kde to vedia. Mám pocit, že starostovia v obciach k tomu pristupujú oveľa zodpovednejšie,“ konštatoval Ľ. Pidaný.

Primátor Ján Ragan sa diskusii nebráni. Nepotvrdil však, že ju bude iniciovať. Za najväčší problém považuje výber lokality. „Problémom je nájsť vhodnú lokalitu, kde by sme vedeli byty postaviť, ale táto otázka je otvorená a v priebehu roka sa dá o nej rozprávať. Sme pripravení na spoluúčasť na projektoch a ak nájdeme vhodnú lokalitu, aj zhodu, kde chceme byty pre Rómov riešiť, nebránime sa tomu, aby sa tieto prostriedky využívali,“ uviedol J. Ragan na margo ambície uchádzať sa o prostriedky na výstavbu bytov prostredníctvom projektov.
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum