vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Riaditeľ RRA Zemplín V. Bodnár: Buďme hrdí na to, čo máme za rohom

   Riaditeľ RRA Zemplín V. Bodnár: Buďme hrdí na to, čo máme za rohom

V najbližších číslach týždenníka Vranovské Novinky budeme postupne prinášať rôzne zaujímavosti o atraktívnych prírodných, stavebných, či iných destináciách z okresu Vranov nad Topľou. O tom, na čo všetko sa môžete tešiť, sme sa porozprávali s riaditeľom Regionálne rozvojovej agentúry Zemplín Vladimírom Bodnárom.

* Začíname uverejňovať seriál článkov o prírodných i stavebných a iných zaujímavostiach okresu. Čo vlastne všetko bude obsahovať?
- Chceme čitateľom pred­staviť prírodné pamiatky, ale aj niektoré turistické trasy a zároveň aj kultúrne pamiatky, ale aj niektoré zaujímavosti, ktoré nemusia byť v žiadnom štátnom zozname pamiatok. Rovnako by obsahom mala byť aj informácia ako sa tam dá dostať, kedy majú otvorené, najzaujímavejšie www stránky a podobne.
* Ale prečo? Veď informácií na webe je dostatok. Aké ste mali dôvody na takýto seriál?
- V našej Regionálnej rozvojovej agentúre sme si uvedomili, že nielen naše deti, ale aj my sami, častokrát lepšie poznáme Tatry, Bratislavu, Betliar, Viedeň, Chorvátsko atď., ale vlastné okolie pomenej. Iste sú rodiny aj jednotlivci, ktorí chodia do Slanských vrchov, do múzea, ale tie sú poväčšine skoro prázdne. Pritom na tatranských chodníkoch i pamiatkach je riadna tlačenica To je prvý dôvod. Ďalším je prebudenie hrdosti na to, čo tu máme za rohom, aby sme to prípadne vedeli predstaviť aj našim návštevám a trocha rozhýbali cestovný ruch doma. Dovolenka nemusí byť len pri mori alebo vo veľkých horách. A možno aj na základe tohto seriálu Oblastná organizácia cestovného ruchu vyvinie spoločný produkt pre návštevníkov okresu ako súčasť Akčného plánu rozvoja nášho okresu. Prípadne sa vytvorí aj nejaký turistický preukaz s možnosťou získavať turistické pečiatky za jednotlivé návštevy zaujímavých miest s možným získaním odmeny za určitý počet návštev. Ale to asi dosť predbieham činnosť OO CR a ZMO Vranovského regiónu. A ďalším dôvodom je aj podnietenie učiteľov k tomu, aby pre deti pripravovali zážitkové učenie. Napr. dejepisári im ukážu architektonické štýly priamo na stavbách, prírodovedci by ich mohli odviesť k rastlinám, kameňom, stromom, výtvarníci by im to dávali kresliť a maľovať priamo v dotyku s prírodou i pamiatkami.
* A aký rozsah môžeme očakávať?
- Najprv chceme poukázať na tie najznámejšie veci ako je kaštieľ v Hanušovciach, iné kaštiele, prírodné pamiatky zo štátneho zoznamu. A neskôr aj ostatné zaujímavosti okresu. Čitatelia nám môžu posielať aj tipy na našu adresu rraz@mail.t.com.sk.

Prírodná pamiatka Zapikan

Smerom na západ od obce je miestna značená modrá trasa, vedúca ku chránenému územiu Zapikan na Komorskom potoku. Názov je odvodený z nárečového „Zapikán“, čo znamená zbojník a v 19. a 20. storočí sa tu pred žandármi úspešne ukrýval zbojník. Za prírodnú pamiatku bol vyhlásený v roku 1993. Má rozlohu 1 hektár.
K prírodnej pamiatke Zapikan sa dostaneme autobusom z Vranova nad Topľou na konečnú zastávku v Davidove (je to 12 km, cesta trvá cca 25 min). V strede obce sa nachádza nedávno obnovená pamiatka tank na podstavci ako pripomienka bojov II. svetovej vojny. Odtiaľ peši na horný koniec obce popri potoku Oľšava. Postupne prídeme k lávke cez potok, ale pokračujeme stále po jeho ľavom brehu. Na ceste uvidíme prvú tabuľu o prírodnej pamiatke Zapikan. Tu začína spomínaná modrá značka, po ktorej sa dá dostať k Zapikanu. Druhá tabuľa je neďaleko od odbočky modrej značky od žltej na jej trase, takže po jej prezretí je potrebné sa trocha vrátiť. Pokračujeme miernym stúpaním cez lúku až pod les, odkiaľ je výhľad severovýchodným smerom k vrchu Múr a dvom vrchom podobajúcim sa na ženské prsia. Volajú sa Servatka a Cham. Pod lesom je tretia informačná tabuľa. Pokračujeme ďalej po modrej a približne po pol kilometri prídeme nad Zapikan. Nakoniec stačí zliezť po drevených schodoch a mostíku ponad Komorský potôčik.
Pod skalným previsom je miesto na posedenie pre väčšiu skupinu, z ktorej možno obdivovať roklinu s vodopádom a pritom si založiť ohník na zahriatie aj opekanie. Takáto opekačka v úkryte Zapikanu zaručí tú pravú atmosféru zbojníckych čias.
V najkrajšej časti rokliny sú pôsobením vody a mrazu vytvarované unikátne skalné previsy. Nachádza sa tu aj dva vodopády – výdatné v závislosti od prietoku vody.
Drevenou lávkou sa dá dostať až pod previs, kde je možnosť oddychu na lavičke.
Informačné linky:
https://hiking.sk/hk/ar/3627/davidov_zapikan_mazolin_a_spat.html
http://www.slanskevrchy.sk/Lokality/Zapikan/Zapikan.html
http://dromedar.zoznam.sk/cl/100195/1321481/Zapikan--zbojnicka-roklina-pri-Davidove
www.freemap.sk
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum