vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Vráti sa na Domašu vyhliadková loď?

Vráti sa na Domašu vyhliadková loď?

Na Domašu by sa mohla vrátiť výletná loď, a to už pred tohtoročnou letnou sezónou. Pod žiadosťou o poskytnutie dotácie na jej zakúpenie adresovanej predsedovi Vlády SR Robertovi Ficovi sú podpísaní devätnásti starostovia z okresov Vranov nad Topľou a Stropkov, vrátane ďalších zástupcov štátnej správy, tretieho sektora, či osobností spoločenského a duchovného života. Viacerí z nich prišli myšlienku prinavrátenia lode na Domašu podporiť aj osobne na piatkovú tlačovú konferenciu.

V minulosti sa po Domaši plavili tri vyhliadkové lode. Posledná brázdila hladinu v roku 1992. S likvidáciou pravidelnej lodnej dopravy sa začal aj úpadok jednotlivých stredísk, ktoré po novembri ´89 nedokázali konkurovať a naplniť očakávania turistov. „Keď sa pred dvoma rokmi začal kreovať Akčný plán, rozmýšľal som, ako nastaviť tento proces, aby sme pomohli aj Domaši. Jedným z riešení, ako prepojením jednotlivých stredísk oživiť cestovný ruch, je vyhliadková loď. Musíme sa snažiť o to, aby sa u nás turisti zdržali tri, štyri dni a garantujem, že pokiaľ by sa nám podarilo vrátiť loď na hladinu, počet návštevníkov by stúpol o 50 až 70 percent. Ak na to dokážeme napojiť aj ponuku ďalších aktivít, Domaša bude opäť v kurze,“ zdôraznil poslanec PSK, predseda Predstavenstva Oblastnej organizácie cestového ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš a starosta Malej Domaše Jaroslav Makatúra.

Prinavrátenie vyhliadkovej lode na Domašu nie je novou témou, práve naopak. Zdá sa však, že v tomto smere by mohlo naozaj svitnúť na lepšie časy. Starosta Malej Domaše Jaroslav Makatúra, starosta Kvakoviec Radovan Kapraľ a člen majetkovej komisie obce Kvakovce Milan Petrík sa vrátili z Prahy s výbornou správou – na hladinu Domaše by mohol vyplávať identický typ lode BIFA III, aký bol v roku 1992 predaný do Českej republiky. Signatári iniciatívy opätovného získania vyhliadkovej lode nepochybujú o tom, že pokiaľ by sa to podarilo, oživil by sa cestovný ruch, čo by malo mať priamo úmerne za následok vznik nových pracovných miest. „Priamo vieme zamestnať päť až desať ľudí, ale, a to je dôležité, nepriamo to bude mať pozitívny vplyv na ďalšie pracovné miesta v službách,“ pripomenul starosta Kvakoviec R. Kapraľ a dodal, že práve Domaša je jedinou vodnou nádržou na Slovensku, v Maďarsku a Česku bez lodnej dopravy.

Loď spĺňa všetky požadované kritéria. Po generálnej oprave má skoro nový motor, generátor elektrickej energie, vytápanie vnútorných priestorov, aj klimatizáciu, nachádza sa na nej plnohodnotná kuchyňa, zároveň disponuje salónikom, vlastnou žumpou, nádržou na pitnú vodu, plus má predĺženú slnečnú palubu a prestrešenú hlavnú palubu. Výhodou je ponor - 90 cm a nízke prevádzkové náklady 10l/h nafty, navyše podľa európskeho nariadenia oslobodenej od spotrebnej dane. „Za dôležité považujem, že loď má vlastné vytápanie, čo umožní jej prevádzku v chladnejších jarných, či jesenných mesiacoch a pokiaľ nezamrzne hladina, tak aj v zime. Toto nám otvára nové možnosti pozvať turistov na Domašu takmer celoročne,“ zdôraznil R. Kapraľ.

Splnenie sna o vyhliadkovej lodi je dnes o poriadny krok bližšie aj vďaka novele vodného zákona, ktorá umožňuje plavbu, státie a kotvenie plavidiel tohto typu už i na Domaši. Kľúčovou bola iniciatíva obce Kvakovce, ktorá sa s podporou ostatných samospráv, Prešovského samosprávneho kraja a OOCR Horný Zemplín a Horný Šariš zapojila do medzirezortného pripomienkového konania. Osobná angažovanosť R. Kapraľa nakoniec priniesla vytúžené ovocie. Druhým zásadným faktom ostávalo vyriešenie logistiky premiestnenia kolosu s dĺžkou 31,95 m a šírkou 5,4 m s kapacitou 60 osôb v podpalubí, resp. 60 osôb na slnečnej palube. „Loď sa po rôznych kanáloch dostane na Dunaj, odtiaľ do Srbska a po toku Tisa - Bodrog až do okresu Trebišov, odkiaľ by sme ju po ceste prepravili na Domašu,“ vysvetľoval R. Kapraľ.

Rozpočet na náklady spojené s obstaraním plavidla, prepravu a opravu parkoviska s prístupovou cestou k prístavisku predstavuje 497 200 eur (s DPH). Žiadosť o účelovú dotáciu v tejto výške adresovali zástupcovia samosprávy, štátnej správy, tretieho sektora, vrátane osobností spoločenského a duchovného života predsedovi Vlády SR Robertovi Ficovi. „Ak vláda uverí myšlienke, že lodná doprava na Domaši oživí cestovný ruch a podporí túto našu iniciatívu v okrese, ktorý je zaradený medzi najmenej rozvinuté, dokážeme sprevádzkovať lodnú dopravu na druhej najväčšej vodnej nádrži na Slovensku ešte pred tohtoročným letom,“ dodal R. Kapraľ.

Podporu štátnej správy deklaroval prednosta Okresného úradu vo Vranove nad Topľou Andrej Krišanda, pričom zdôraznil, že rozvoj cestovného ruchu ako nástroja na podporu zamestnanosti je jednou z priorít Akčného plánu. „Patrím do generácie pamätníkov, ktorí sme sa vozili na všetkých troch lodiach. Jej prinavrátenie by napomohlo cestovnému ruchu a vytvorilo by predpoklad pre vznik nových pracovných miest. Dnes sú jednotlivé strediská izolované a pridanou hodnotou by bolo, že loď by ľudí spájala. Za dôležité považujem i to, že náš okres, má čo ponúknuť v širšej nadväznosti na región, preto sa tejto téme musíme intenzívne venovať,“ konštatoval A. Krišanda.

Organizátorka detského prekážkového terénneho behu Kid Race Mirka Sobotová uviedla, že podujatie začali organizovať nielen kvôli tomu, aby deti motivovali k pohybu, ale aj pre to, aby im pomohli spoznať Domašu. Z toho dôvodu sa prvé štyri ročníky konali v RO Eva a v Novej Kelči. Tento rok sa preteky spojené s dokonalým dobrodružstvom uskutočnia na Dobrej. „Domaša začína vďaka rôznym aktivitám a podujatiam pomaly ožívať, ale deťom, ktoré sú našou cieľovou skupinou, ju vieme ukázať iba z brehu. Som si istá, že ak by jej čaro mohli spoznať priamo z vody, bol by to pre nich úžasný zážitok. Prajem si, aby sme im ho mohli dopriať,“ zapriala si s úsmevom M. Sobotová.

Rastislav Košalko z Vranovských vydier definoval potenciál Domaše z pohľadu demografie, keď pripomenul fakt, že v okruhu 250 km žijú 4 mil. ľudí! Vyhliadkovú loď považuje za jeden z pilierov jej rozvoja. „Z pozície nás chatárov, občanov, či aktivistov z rôznych občianskych združení vieme dať Domaši energiu a spojiť ľudí pre dobrú vec, čo sa nám aj do istej miery s úspechom darí. Radi by sme však pozdvihli cestovný ruch na ešte vyššiu úroveň a vyhliadková loď by podnikateľom garantovala, že svoje prevádzky by mohli mať otvorené minimálne aj mimo letnej sezóny v jarných alebo jesenných mesiacoch,“ konštatoval R. Košalko.     
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum