vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Za Jánom a Martinou, ktorí boli niekomu synom a dcérou...

Za Jánom a Martinou, ktorí boli niekomu synom a dcérou...

Vražda je neakceptovateľná! Ak existuje podozrenie, že súvisí s výkonom slobodného novinárskeho povolania, prívlastok „neakceptovateľné“ ani zďaleka nevystihuje rozmer takejto tragédie. Nemusíme poznať Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú osobne, stačí len štipka ľudskosti, aby človek ostal v nemom úžase, či kvôli tomu, aby sa (policajná a politická) mašinéria v tomto štáte rozhýbala, museli naozaj zomrieť dvaja mladí ľudia...

Nielen po celom Slovensku, ale aj v zahraničí ľudia vyjadrujú rôznymi spôsobmi solidaritu s pozostalými a zároveň sa nahlas pýtajú, na akej morálnej úrovni sa nachádza naša politická, ekonomická a spoločenská kultúra.

V týchto smutných dňoch vystihol situáciu dokonalým spôsobom pomocný košický biskup Marek Forgáč, ktorý na pohrebe Martiny Kušnírovej povedal: „Slovensko dnes nechce vidieť stôl preplnený balíčkami bankoviek. Veď to je ťažký cynizmus! Veď práve kvôli nezriadenej láske k peniazom sa stali tieto tragédie. Slovensko dnes potrebuje vidieť charakterných vodcov, ktorí vezmú na seba priamu i nepriamu zodpovednosť.“

Nikdy som sa ako novinár nevenoval témam, na ktorých pracoval Ján Kuciak, preto sa nebudem hrať nad jeho pamiatkou na hrdinu, lebo investigatívna žurnalistika kalibru, aký profesionálne reprezentoval, je úplne iný level. Čítam však pozorne všetky články, rozmýšľam, vyhodnocujem..., v akej spoločnosti žijeme a ako ju ovplyvňujeme, lebo tento štát je o každom z nás.

Už dlhšie vo mne silnie presvedčenie, že naša spoločnosť prijala porušovanie zákona ako akceptovateľnú spoločenskú normu. Rozčúlime sa síce na sociálnych sieťach, maximálne ešte vyjdeme na námestie, ale tam to končí. Žiadny politik však nie je z Božej vôle kráľ. K čomu smerujem?

Svoje kauzy má aj mesto Vranov nad Topľou, a Intenzifikácia separovaného zberu nie je jedinou témou dňa. Ak samosprávu vyšetruje Európsky úrad boja proti podvodom (OLAF), Národná kriminálna agentúra, s Úradom pre verejné obstarávanie, či Ministerstvom životného prostredia SR si píšem častejšie ako s priateľmi a rozsudok Najvyššieho súdu SR by som mohol recitovať, mávnutím ruky sa to prejsť nedá. Samozrejme, o vine alebo nevine rozhodnú iní, nie ja, ale... Ak za týchto okolností bude aj naďalej pseudoelita v Mestskom zastupiteľstve vo Vranove nad Topľou trvať na tom, že „len spätne zaplatíme, čo máme a využívame“, z pozície občana mám obavu, či to nie je prvý krok k tomu, aby sme padli do totálneho marazmu, ktorí dnes kritizujeme na najvyššej úrovni. Žiadna politická, ekonomická, ani osobná zodpovednosť, vyplatíme to vďaka tomu, že nám rastú príjmy z podielových daní a keďže nám pred voľbami ešte ostane na rekonštrukciu centra mesta, máme postarané na ďalšie štyri roky.

Nechcem lynčovať samosprávu vo Vranove nad Topľou, ani nemám záujem organizovať hon na čarodejnice. Nemôžem sa ani profesionálne postaviť vedľa pamiatky Jána Kuciaka ako rovný vedľa rovného. Uviedol som len príklad z prípadu, ktorému sa venujem a ktorý mám potvrdený, aby sa nestalo, že kým so zaťatou päsťou budeme žiadať odstúpenie napr. tria Fico – Kaliňák – Gašpar, doma sa zapletieme do problémov, ktoré nás budú (ekonomicky) tiež bolieť.

Slovensko po tejto vražde už nikdy nebude, ako predtým. O tom, kde bude naša krajina smerovať však rozhodujeme v prvom rade my. Nájdime preto v sebe viac ako len emócie, nájdime v sebe zodpovednosť.

Na záver. Ak vám budú spindoktori tvrdiť, že fabulujem a vytĺkam mediálny kapitál, odpovedzte si na otázku, či by ste ešte pred pár dňami verili, že vražda mladého človeka môže byť na Slovensku spájaná s výkonom slobodného novinárskeho povolania. 

Imrich Makó
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum