vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / V Čiernom nad Topľou slávnostne otvorili Izbu ľudových tradícií

V Čiernom nad Topľou slávnostne otvorili Izbu ľudových tradícií

TAKTO TO ROBÍME MY, ZASEJ SEMIENKO VYRASTIE RASTLINKA, PREČÍTAJ SLOVO VZNIKNE MYŠLIENKA...

Túto myšlienku sme si vzali za svoju a v hlavách našich seniorov sa zrodil nápad vzniku Základnej organizácie – Jednota Dôchodcov Slovenska v našej obci Čierne nad Topľou.

Zišla sa skupina seniorov, ktorá zasiala semienko aktivít a činnosti. Hneď na prvom stretnutí sme si určili čím sa budeme zaoberať, ako sa bude uberať naša činnosť. Chceme tráviť spoločné chvíle a vracať sa k rôznym pracovným aktivitám.

Prvá akcia veľmi vydarená boli „Vianoce v Čiernom“ v spolupráci s MŠ, ZŠ a obecným úradom. Podávali sa typické vianočné jedlá – kapustnica, opekance-bobáľky a strešeniky.

Na stretnutí členov vznikla myšlienka zozbierať veci z minulého storočia, ktoré sú typické pre našu obec. Táto naša myšlienka nadchla aj starostu p. Vladislava Dvorjaka a zamestnancov obecného úradu.

Na túto aktivitu sme potrebovali miestnosť. Dostali sme ju v priestoroch obecného úradu, a tak sa začala naša mravenčia práca. Každý člen sa snažil a materiál na vznik izby, ktorej sme dali meno „Život a krásy obce Čierne nad Topľou“ sa začal zbierať. Sú to denné potreby, ktoré naši predkovia používali denne. Podaril sa nám neuveriteľný kúsok. Dnes sa už môžeme pochváliť krásnou izbou, ktorá dýcha históriou. Zozbierali sme kroje, ktoré sa nosili na začiatku 20. storočia. Vystavujeme množstvo sukní, kabáty, šatky, plachty, ale aj kolísku, ladu a mnoho iného.

Máme už niektoré nástroje na výrobu plátna, krosna nám ešte chýbajú, ale ja verím, že sa nám to podarí.

Izbu ľudových tradícií sme sprístupnili 8. marca 2018 za prítomnosti naši členov a deti našich škôl to skrášlili pekným kultúrnym programom. Oficiálne otvorenie sa uskutočnilo 25. marca 2018, na kvetnú nedeľu, o 14.00 hod. v kultúrnom dome.

Program bol veľkonočný – prehliadka spojená s maľovaním veľkonočných vajíčok, tvorba veľkonočnej výzdoby a mnoho ďalších činnosti. Svoje výrobky predstavili aj deti zo základnej a materskej školy so svojimi učiteľmi. Týmto chceme podporiť tvorivosť mladej generácie v našej obci.

Súčasťou izby ľudových tradícií je aj výstavka ručných prác najstaršej občianky - 97 ročnej p. Anny Rejdovjanovej.

Úplne na záver chcem poďakovať všetkým členom ZO Jednoty dôchodcov za ich prácu, ochotu a zanietenosť pre prácu. Výsledkom je vznik izby „Život a krásy Obce Čierne nad Topľou“. Dúfam, že nás nadšenie a elán neopustí a čoskoro pripravíme ďalšie aktivity pre občanov obce.

Aj keď mnoho našich detí po svete sa túlava, cestička domov býva krásna, dlho čakaná.

Dedinka moja čarovná vo svete takej niet. Preto ťa tak milujem.

Mária Kertisová, predseda ZO JDS v Čiernom nad Topľou

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum