vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Rekordný počet dobrovoľníkov vyzbieral na Domaši dvesto vriec odpadu!

Rekordný počet dobrovoľníkov vyzbieral na Domaši dvesto vriec odpadu!

Do ekoakcie „Vyčisťme si brehy Domaše“ sa zapojil rekordný počet dobrovoľníkov. Viac ako stodvadsať členov Vranovských vydier, Košických tuleňov, Šíravských bobrov, Ľadoborcov Slovensko, dobrovoľných hasičov z Gigloviec, chatárov a poľských hostí z radov Tarnowieckych morsov vyzbieralo dvesto vriec odpadu.

Dobrovoľníci sa stretli v rekreačnej oblasti Eva po šiestykrát, aby vyzbierali popri brehoch Domaše odpad. Keďže nedávne intenzívne dažde dvihli hladinu rieky Ondava, aj vodnej nádrže, v médiách zarezonovali v súvislosti so zaplavenými čiernymi stavbami, toaletami, či vrakmi áut obavy z ekologickej katastrofy. Hoci sa (zatiaľ) najhoršie obavy nepotvrdili, zoznam odpadu bol pestrý - plastové fľaše, sklo, pneumatiky, igelitové tašky, topánky, šaty... V priebehu troch hodín nimi stodvadsať dobrovoľníkov zaplnilo dve stovky vriec. „Aj tento rok nám potvrdil, že by bolo potrebné zamyslieť sa nad spôsobom likvidácie komunálneho odpadu, ale to už je otázka pre samosprávy, čo motivuje ľudí vyvážať odpad do prírody. Možno by trebalo zmeniť tiketový spôsob, pretože občania si zaplatia na rok určitý počet tiketov a zvyšok odvezú do prírody. Ak by boli nútení platiť, napr. ako v mestách, na osobu a rok, nemali by dôvod likvidovať odpad práve takýmto neekologickým spôsobom,“ reagoval Rastislav Košalko.

Tohtoročné upratovanie brehov Domaše bolo zároveň spojené aj s oficiálnym ukončením otužileckej sezóny a vzhľadom k tomu, že počasie podujatiu prialo, viacerí nabrali odvahu vstúpiť do (ešte stále) chladnej vody prvýkrát. Zvyšok príjemného popoludnia už patril premiérovej edícii Olympijských hier otužilcov. Po slávnostnom otváracom ceremoniáli s olympijským ohňom a vlajkou absolvovali jednotlivé tímy päť disciplín, v rámci ktorých platilo známe Coubertenovské: nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa. Víťazom bol však každý, kto sa rozhodol v spoločnosti priateľov priložiť ruku dielu a stráviť príjemnú sobotu spojenú s výbornou zábavou v prírode. „Vranovské vydry sú našimi najbližšími priateľmi a takéto pozvanie sa neodmieta. Čo sa týka odpadu, dnes sme vyzbierali iba mizivé promile, pretože, tak ako na celom Slovensku, je potrebný enormný zásah. Najviac ma prekvapilo, koľko sme našli najmä sklenených fliaš, ktoré sú predsa recyklovateľné... Celkovo platí, že najprv by trebalo tento priestor vykosiť a upraviť, lebo niektoré miesta boli naozaj nedostupné. Keďže každá akcia má sprievodné podujatia, užili sme si dnes na Domaši aj kopec zábavy. Ak sa dokážete tešiť z maličkostí, to je najmenej a zároveň najviac, čo môžete pre seba a svojich priateľov urobiť,“ pripomenul s úsmevom Dušan z Košických tuleňov.
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum