vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / J. Kostura si zahral na MS umelcov vo futbale za Výber sveta

J. Kostura si zahral na MS umelcov vo futbale za Výber sveta

Na svetovom šampionáte umelcov vo futbale sa tento rok v Rusku predstavil v premiére aj „Výber sveta“, v ktorom reprezentovali Slovensko piati hráči. Trojicu Tomáš Medveď, Marek Hollý a Dušan Borbély doplnila dvojica Kristián Karsa – Juraj Kostura. Obidvoch spája skupina Stropkoviani. Po klipoch Vydávali cigánku a Takého Janíčka si teraz zahrali spolu aj v jednom futbalovom tíme.

Označenie „Výber sveta“ je v prípade tímu, v ktorom si zahrali aj piati Slováci, naozaj na mieste. V spoločnom drese totiž s nimi nastúpili Holanďania, Brazílčania, Rusi, Izraelci, Kirgistanci, či Iránec. „Okrem toho boli chlapci rôznych vierovyznaní - moslimovia, židia, kresťania a tuším niektorí verili v reinkarnáciu... Myslím si, že sa nám podarilo urobiť pekné gesto, lebo nám nezáležalo na tom, kto v akého Boha verí, resp. či chodí do synagógy, mešity alebo kostola,“ zdôraznil Juraj Kostura.

Prvým súperom „Výberu sveta“ bola Južná Kórea. Hoci sa v „našom“ mužstve predstavili viacerí hráči podkutí profesionálnou kariérou, predsa len vekovo mladší, dynamickejší a technicky výborne pripravení Kórejčania zvíťazili 3:2. „Prvýkrát sme sa ako mužstvo videli v kabíne pred zápasom. Tréner sa nás len opýtal, kto na akom poste hrá a podľa toho určil zostavu. Napriek tomu, že Kórejčania boli veľmi pohybliví a nebolo jednoduché s nimi držať krok, predsa len sme odohrali vyrovnanú partiu,“ hodnotil J. Kostura, ktorý nastupoval v útoku.

V druhom stretnutí zdolala partia okolo J. Kosturu Nemecko vysoko 8:4 a nebolo to jediné víťazstvo Slováka nad súperom z tejto krajiny. V čase voľna si bol zacvičiť na workoutovom ihrisku a na konci tréningu ho vyzval na priateľský súboj v pretláčaní rukou práve statný Nemec. „Bol to veľmi zaujímavý zážitok. Asi devätnásti Nemci povzbudzovali svojho kamaráta a Kristián Karsa mňa. Ani jeden z nás sa však nenechal zahanbiť (úsmev)... Hoci môj súper bol väčší chlap, podarilo sa mi ho prinútiť vzdať sa,“ usmieval sa J. Kostura.

V ďalšom stretnutí podľahol „Výber sveta“ atleticky výborne pripraveným Srbom 0:2 a najkrutejšiu prehru – 4:10 - poznačenú zraneniami kľúčových hráčov si na konto pripísal proti Bielorusom. V poslednom zápase turnaja remizovali „naši“ s Peru 5:5. „Futbal som hral len v okresnej súťaži za Nižný Hrabovec a keď som zrazu stál na „béčkovom“ štadióne Lokomotívu Moskva, určite to na mňa zapôsobilo. Proti nám nastupovali hráči s profesionálnou kariérou v Bundeslige, najvyššej tureckej súťaži, či CSKA Moskva, čo len znásobilo moje dojmy. Za seba môžem povedať, že to bol pre mňa zážitok a rozprávať budem mať o čom ešte aj mojim vnúčatám,“ pokračoval dobre naladený J. Kostura.

V prípade rodáka z N. Hrabovca však neostalo iba pri futbale a workoute, ale uvítal aj možnosť pozrieť si Moskvu, v ktorej ho fascinovala predovšetkým monumentálna architektúra spojená s históriou hlavného mesta Ruska. „Mali sme šťastie v tom, že našim spoluhráčom bol bývalý hráč CSKA Moskva, ktorý nám robil po meste sprievodcu. Môžem povedať, že Moskva je naozaj metropolou so všetkým, čo k tomu patrí. Osobne ma pobavilo, keď sme chodili po markete, mohli sme tam kúpiť od matriošky až pomaly po kalašnikov,“ pridal ďalší z postrehov J. Kostura.

Od štvrtka sa budú oči všetkých futbalových fanúšikov upierať do Ruska opäť. Na svetovom mundiale sa predstaví 32 tímov, ktoré zabojujú o Zlatú Niké. „Už počas nášho pobytu v Rusku bežali všade reklamy. Napr. štadióny, kde sa bude hrať, boli kvôli bezpečnosti uzavreté a nedalo sa tam dostať ani na krátku exkurziu. Keď som navštívil jeden obchod so zbraňami, dal som sa do reči s chlapíkom, ktorý dokonca študoval v Rožňave a vysvetlil mi, že počas MS musia mať zo zákona zatvorené,“ vysvetľoval J. Kostura.       

Zahrá si J. Kostura so Stropkovianmi aj na jednom pódiu?

Nominácia Juraja Kosturu do „Výberu sveta“ na Majstrovstvách sveta umelcov vo futbale v Rusku zrodila vďaka jeho spolupráci so skupinou Stropkoviani.

Keďže s Kristiánom Karsom sa poznajú zo školy, pred rokom ho oslovil, či by prišiel pomôcť Stropkovianom s natáčaním klipu Vydávali cigánku. Pôvodne asistoval ako technik, ale v závere si zahral aj krátku epizódnu postavu.

V klipe Takého Janíčka mu však už Stropkoviani zverili hlavnú úlohu. „Kristián Karsa s Janym Majurnikom sa ma opýtali, či by som si zahral s Jankou Terifajovou v ich novom klipe. Povedal som im, že to skúsim. Chlapci sú moji kamaráti, bratia Jenčovci z Cube Art Pictures sú profíci, preto som nemal problém nechať sa na to nahovoriť. Keďže nešlo o život, vzal som to ako zábavu a myslím si, že užili sme to všetci,“ zaspomínal si na natáčanie Juraj Kostura.

Po spolupráci pred kamerou a na futbalovom trávniku nie je dnes vylúčená ani spolupráca Juraja Kosturu so Stropkovianmi aj na pódiu. „Uvidíme podľa ponuky (úsmev). Ak mám hovoriť za seba, skôr som naklonený k rockovým veciam, ako k ľudovkám, ale pokiaľ mi dajú možnosť zahrať si s nimi, prečo nie. Človek je mladý len raz za život, preto treba vyskúšať všetko pozitívne,“ nebráni sa ani hudobnej spolupráci J. Kostura. 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum