vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Vranovské vydry pomáhali pri obnove hradu Čičva!

Vranovské vydry pomáhali pri obnove hradu Čičva!

OZ Pro futuro hradu Čičva sa venuje obnove hradnej zrúcaniny v obci Sedliská od roku 2014 a za jeho členmi je dnes vidieť kus poriadnej roboty. Napriek tomu, práce je stále dosť, preto sa počíta každá pomocná ruka. V sobotu ju podali dobrovoľníci z OZ Vranovské vydry.

V tomto roku má OZ Pro futuro hradu Čičva v pláne obnoviť vstup do miestnosti prvého nadzemného podlažia v obrannej veži a zakonzervovať renesančnú delovú baštu na východnej strane. Keďže na stavebné práce chcú kvôli čo najvernejšiemu zachovaniu rázu hradu používať najmä pôvodný kameň z okolia hradu, najviac času zaberá práve jeho „logistika“. „Pokiaľ začneme s odbornými prácami, potrebujeme dostať kameň z lomového vápenca a pieskovca hore na hrad. Kameň by totiž mal byť pôvodný, z ktorého bol kedysi hrad murovaný, pretože sa snažíme o to, aby bola obnova čo najautentickejšia. Keď príde návštevník, nemôže vidieť rozdiel medzi starým a novým materiálom, stavba by mala pôsobiť harmonicky,“ vysvetľoval výkonný riaditeľ združenia OZ Pro futuro hradu Čičva Ľubomír Hutka.

Spolupráca s Vranovskými vydrami sa možno zrodila náhodne, ale určite to nebola posledná spoločná brigáda. Aj v tomto prípade sa ukázalo, že kde je vôľa, tam je aj cesta. „S členom správnej rady OZ Vladom Krajčim sme boli na rybačke v Nórsku a bavili sme sa o ich činnosti. Ak má niekto rešpekt pred tým, že v zime vstupujeme do ľadovej vody, tak my zase máme rešpekt pred členmi OZ Pro futuro hradu Čičva. Ich práca je behom na poriadne dlhú trať, preto som Vladovi povedal, že pokiaľ potrebujú pomôcť, stačí povedať a my radi prídeme,“ uviedol Rastislav Košalko z OZ Vranovské vydry.

Slovo teda dalo slovo a v sobotu sa na hrade Čičva makalo. V tomto prípade je pomoc dobrovoľníkov nevyhnutá, pretože náročný strmý terén nedovoľuje použiť techniku. Najefektívnejším riešením je vytvoriť ľudskú reťaz a podávať si náklad z ruky do ruky. „Za Vranovské vydry môžem povedať, že určite ešte pomôžeme, no viem si predstaviť aj to, že zapojiť by sa mohli napr. stredné školy, dobrovoľní hasiči, rôzne občianske združenia, cyklisti, bežci, turisti..., resp. všetci, ktorí majú kladný vzťah k prírode, či histórii. Som presvedčený o tom, že ak by sme dokázali dať dokopy 70-, 80-členné partie, ostalo by za nami ešte viac viditeľnej práce,“ zdôraznil R. Košalko.

Pomoc Vranovských vydier uvítal aj Ľ. Hutka. Ako dodal, na strednom a západnom Slovensku je dobrovoľnícka činnosť pri obnove hradov bežnou praxou. „Napr. mnohé firmy si takýmto spôsobom organizujú teambuildingy, preto budeme radi, ak sa niečo podobné uchytí aj u nás. Keď nám niekto vie takýmto spôsobom pomôcť, ušetrí nám to množstvo času a vďaka tomu nám ostáva viac priestoru na odborné murovacie a výskumné práce,“ pripomenul Ľ. Hutka.

S čarom stredovekého života na hrade Čičva sa bude môcť verejnosť opäť zoznámiť počas Čičvianských hradných slávností. Tretí ročník sa bude konať 19. augusta a pripravený je zaujímavý „historický“ program. „Práve hrad je ako stvorený na to, aby sme pre rodiny s deťmi predstavili stredovek zábavnou formou. Môžem prezradiť, že okrem iného nám svoje umenie predvedie skupina historického šermu Cohors z Prešova, pričom neostane iba pri ich ukážkach, ale pripravené budú mať aj rôzne súťaže pre malých rytierov,“ dodal s úsmevom Ľ. Hutka.

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum