Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY
Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY

Sačurovské nevesty oslávili 20 rokov Večarom na valale

Kultúra / Folklórne súbory / Sačurovské nevesty oslávili 20 rokov Večarom na valale

Sačurovské nevesty oslávili 20 rokov Večarom na valale

Sačurovské nevesty pôsobia na scéne 20 rokov. Ich história sa začala pásmami Krstiny a Priadky, ktoré si miestne ženy pripravili v rámci akcií Matice slovenskej. V roku 1992 však vznikla pod vedením Zuzany Sidorovej oficiálna ženská spevácka folklórna skupina. Na akordeóne hral Pepo Šamko a prvý hlas spievala Mária Peštová. „Názov skupiny vznikol na základe toho, že každá z nich bola mladou „začepenou Nevestou“, uviedla umelecká vedúca skupiny Katarína Kuliková.

Sačurovské nevesty sa v priebehu celej dvadsaťročnice stretávajú pravidelne v utorok, pričom vo svojom repertoári sa zamerali na mapovanie autentických sačurovských zvykov a piesní. V ich podaní si mohli návštevníci rôznych folklórnych podujatí vychutnať Pranie na jarku, Lúpanie kenderice, Vilijovyj večar, Jánske zvyky, či Vitie vinkov. „Najviac sme známe žartovnými piesňami zo Sačurova. Väčšinu z nich zložila moja mama na základe starých melódií, u ktorých si nikto nepamätal slová, preto k nim napísala nové texty s tým, že dnes ich od nás preberajú aj ostatné súbory a skupiny. Keď chodíme napr. na Zemplínsky majáles, vždy nás vďaka nim posadia do koča na čelo sprievodu,“ konštatovala K. Kuliková.

Spoločným znakom všetkých vystúpení je dôraz na pôvodné ľudové tradície v scénickej úprave. „Keďže väčšina našich členiek má po sedemdesiatke, pýtam sa ich na zvyky, ktoré potom spracovávam do scénok. Rovnako nám pomohlo, keď Vlastivedné múzeum v Hanušovciach robilo v našej obci výskum. Jeho pracovníci navštevovali najstarších ľudí v obci, s ktorými sa rozprávali o tom, čo zažili alebo si pamätajú z rozprávania svojich rodičov,“ vysvetľovala K. Kulikova.

Dvadsať rokov oslávili členky speváckej skupiny kultúrnym popoludním pod názvom Dvacecročné nevesty. V programe vystúpili FSk Čaklov, Rusínske holosy, FSk Bančan, Juskovčanky, DFS Oľšavka a Kazimírske trio. Oslávenkyniam prišiel zablahoželať aj krstný otec ich debutového albumu z roku 1999 skupina Drišľak. „Pri príležitosti nášho výročia sme si pripravili Večar na valale. Scénka je o tom, ako sa kedysi ženy stretávali, napr. keď sa išlo večer na zábavu – na hudákoch. Každá z nich bola zvedavá, ktorá dzivka má aký fartušok alebo oplečko. Tiež sledovali, ktorá „dzivka še s ktorym parobkom sciska“ alebo ktorý „parobok odprevadza dzivku až domu“. V minulosti bolo totiž na dedine zvykom, že ženy sedeli na lavičkách a pletkovali o všetkom, čo sa udialo,“ dodala s úsmevom K. Kulikova.

Smerom k ďalšiemu jubileu o päť rokov si K. Kuliková praje, aby sa rady Sačurovských neviest rozrástli o nové speváčky. Ako sme sa dozvedeli, podmienkou nie je, aby členka FSk musela byť vydatá. Rozhodujúci je pozitívny vzťah k ľudovým tradíciám a chuť spievať. „Keďže 21 rokov pracujem ako vedúca oddelenia kultúry a navyše zakladajúcou členkou je moja mama Z. Sidorová, bola som už pri začiatkoch Sačurovských neviest. Občas som s nimi spievala a akosi prirodzene som sa neskôr stala aj umeleckou vedúcou. Problémom v súčasnosti je to, že mladé ženy odchádzajú často za prácou do zahraničia. Boli by sme však rady, keby sa nám podarilo získať nové členky, čo by nám otvorilo možnosti nacvičovať scénky bohatšie na obsadenie postáv,“ zapriala si K. Kuliková.

Sačurovské nevesty oslávili 20 rokov Večarom na valale

Kultúra / Folklórne súbory / Sačurovské nevesty oslávili 20 rokov Večarom na valale

Sačurovské nevesty oslávili 20 rokov Večarom na valale

Sačurovské nevesty pôsobia na scéne 20 rokov. Ich história sa začala pásmami Krstiny a Priadky, ktoré si miestne ženy pripravili v rámci akcií Matice slovenskej. V roku 1992 však vznikla pod vedením Zuzany Sidorovej oficiálna ženská spevácka folklórna skupina. Na akordeóne hral Pepo Šamko a prvý hlas spievala Mária Peštová. „Názov skupiny vznikol na základe toho, že každá z nich bola mladou „začepenou Nevestou“, uviedla umelecká vedúca skupiny Katarína Kuliková.

Sačurovské nevesty sa v priebehu celej dvadsaťročnice stretávajú pravidelne v utorok, pričom vo svojom repertoári sa zamerali na mapovanie autentických sačurovských zvykov a piesní. V ich podaní si mohli návštevníci rôznych folklórnych podujatí vychutnať Pranie na jarku, Lúpanie kenderice, Vilijovyj večar, Jánske zvyky, či Vitie vinkov. „Najviac sme známe žartovnými piesňami zo Sačurova. Väčšinu z nich zložila moja mama na základe starých melódií, u ktorých si nikto nepamätal slová, preto k nim napísala nové texty s tým, že dnes ich od nás preberajú aj ostatné súbory a skupiny. Keď chodíme napr. na Zemplínsky majáles, vždy nás vďaka nim posadia do koča na čelo sprievodu,“ konštatovala K. Kuliková.

Spoločným znakom všetkých vystúpení je dôraz na pôvodné ľudové tradície v scénickej úprave. „Keďže väčšina našich členiek má po sedemdesiatke, pýtam sa ich na zvyky, ktoré potom spracovávam do scénok. Rovnako nám pomohlo, keď Vlastivedné múzeum v Hanušovciach robilo v našej obci výskum. Jeho pracovníci navštevovali najstarších ľudí v obci, s ktorými sa rozprávali o tom, čo zažili alebo si pamätajú z rozprávania svojich rodičov,“ vysvetľovala K. Kulikova.

Dvadsať rokov oslávili členky speváckej skupiny kultúrnym popoludním pod názvom Dvacecročné nevesty. V programe vystúpili FSk Čaklov, Rusínske holosy, FSk Bančan, Juskovčanky, DFS Oľšavka a Kazimírske trio. Oslávenkyniam prišiel zablahoželať aj krstný otec ich debutového albumu z roku 1999 skupina Drišľak. „Pri príležitosti nášho výročia sme si pripravili Večar na valale. Scénka je o tom, ako sa kedysi ženy stretávali, napr. keď sa išlo večer na zábavu – na hudákoch. Každá z nich bola zvedavá, ktorá dzivka má aký fartušok alebo oplečko. Tiež sledovali, ktorá „dzivka še s ktorym parobkom sciska“ alebo ktorý „parobok odprevadza dzivku až domu“. V minulosti bolo totiž na dedine zvykom, že ženy sedeli na lavičkách a pletkovali o všetkom, čo sa udialo,“ dodala s úsmevom K. Kulikova.

Smerom k ďalšiemu jubileu o päť rokov si K. Kuliková praje, aby sa rady Sačurovských neviest rozrástli o nové speváčky. Ako sme sa dozvedeli, podmienkou nie je, aby členka FSk musela byť vydatá. Rozhodujúci je pozitívny vzťah k ľudovým tradíciám a chuť spievať. „Keďže 21 rokov pracujem ako vedúca oddelenia kultúry a navyše zakladajúcou členkou je moja mama Z. Sidorová, bola som už pri začiatkoch Sačurovských neviest. Občas som s nimi spievala a akosi prirodzene som sa neskôr stala aj umeleckou vedúcou. Problémom v súčasnosti je to, že mladé ženy odchádzajú často za prácou do zahraničia. Boli by sme však rady, keby sa nám podarilo získať nové členky, čo by nám otvorilo možnosti nacvičovať scénky bohatšie na obsadenie postáv,“ zapriala si K. Kuliková.

×

ZNAČKY: Vranovské NOVINKY SPEKTRUM Stropkov Vranov Týždenník Noviny Zaujímavosti Občan Šport Kultúra Pohotovosť

Realizácia © 2019 GRAND STUDIO, s.r.o. - tvorba propagačnej grafiky a webových stránok