Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY

Šípková liga sa v Hencovciach stáva tradíciou

Šport / Ďalšie športy / Šípková liga sa v Hencovciach stáva tradíciou

Hencovská šípková liga má za sebou prvé dva ročníky. V sezóne 2014/2015 súťažilo o titul štrnásť hráčov. Na stupňoch víťazov sa v obidvoch prípadoch objavili rovnaké mená.

Nápad založiť dlhodobú súťaž vznikol v lete 2013. Predtým sa hráči stretávali na jednodňovom Trojkráľovom turnaji a keďže nebola núdza o dobrú zábavu, aj zaujímavé momenty, padlo rozhodnutie konfrontovať svoje majstrovstvo pravidelne raz mesačne s tým, že výsledky z jednotlivých kôl sa premietnu do tabuľky. Prvý ročník prilákal pred elektronické terče desiatku súťažiacich a v práve skončenej sezóne sa ich počet rozrástol o ďalších štyroch. „Každé kolo, resp. súťažný deň bol veľmi napínavý, pretože všetci sa snažili nahrať čo najviac bodov. Riadili sme sa pravidlami, ktoré sme si dohodli pred začiatkom šípkovej ligy. V každom kole sa okrem bodov do tabuľky hralo aj o pohár a medaile pre najlepších troch,“ vysvetlil organizátor Radoslav Nadzam.

Hencovská šípková liga pozostávala zo šiestich kôl. Každé kolo sa hralo raz mesačne (v sobotu) systémom každý s každým na 3 víťazné legy od 301. Pri výhre 3:0 a 3:1 si víťaz do tabuľky pripísal tri body, porazený žiaden bod. Pri výhre 3:2 víťaz získal dva body a porazený jeden bod. Dodáme, že na rozdiel od profi ligy, kde sa hrá leg od 501, sa v tomto prípade nemusel ukončiť dvojnásobkom. „Každý z hráčov má svoje obľúbené číslo, resp. čísla, na ktoré hádže a snaží sa trafiť trojnásobok alebo dvojnásobok týchto čísel. Medzi nami boli aj hráči, ktorí hádzali na stred, čiže na skóre 25 a 50. Hráč sa snaží, aby sa čo najrýchlejšie dostal od skóre 301 na nulu a aby si pri ukončovaní legu pripravil jeho obľúbené číslo na ukončenie, ktoré má tkz. „v ruke“. Podobne, ako v iných športoch, aj tu je dôležitá psychika hráča a to, v akej je pohode,“ vpustil nás do zákulisia R. Nadzam.

Šípky sú vážnou disciplínou, o čom svedčí fakt, že napr. svetoví profíci trénujú až desať hodín denne. Zodpovedne k svojim výkonom pristupujú aj v Hencovciach, kde sa pred každým z kôl stretávali na tréningoch a ako R. Nadzam dodal s úsmevom, keďže terče majú hráči i doma, trénovalo sa vo veľkom. „Pamätám si jedno kolo, kedy mi na terči zostala moja obľúbená 19, a môj súper mal ešte skóre 142 a hádzal predo mnou. Tromi šípkami leg uzavrel. Od tohto momentu sa chytil a zápas so mnou aj vyhral. Takýchto zápasov však bolo viac, pretože hráči chodili na každé kolo vo veľmi dobrej forme a potvrdzovali to i tým, že hádzali 180, čo je maximum z troch šípiek,“ doplnil R. Nadzam.

Celkovým víťazom druhého ročníka sa stal Peter Kos pred Jánom Valčom a práve R. Nadzamom. Zaujímavosťou je, že všetci traja obsadili medailové pozície aj pred rokom, len v poradí prvý R. Nadzam, druhý P. Kos a tretí J. Valčo. Po ukončení získali najlepší traja poháre, no organizátori nezabudli ani na ostatných, ktorí si domov odniesli vecné ceny. „Čo sa týka môjho umiestnenia, som s ním veľmi spokojný, nakoľko až do posledného kola nebolo rozhodnuté, kto sa umiestni na 3. mieste. O tento stupienok bojovali ešte štyria hráči. Prvé a druhé miesto už bolo viac menej rozhodnuté. Neobhájil som síce prvé miesto z ročníka 2013/2014, ale ako hovorím, tento ročník bol oveľa kvalitnejší a konkurencia bola veľmi veľká. Rozdiel medzi tretím a štvrtým miestom bol iba dva body,“ ocenil kvality súperov R. Nadzam, ktorý by sa aj touto cestou chcel poďakovať hráčom za rešpektovanie pravidiel a za finančnú pomoc starostovi obce Ing. Štefanovi Kovaľovi a Obecnému zastupiteľstvu v obci Hencovce.

×

ZNAČKY: Vranovské NOVINKY SPEKTRUM Stropkov Vranov Týždenník Noviny Zaujímavosti Občan Šport Kultúra Pohotovosť

Realizácia © 2019 GRAND STUDIO, s.r.o. - tvorba propagačnej grafiky a webových stránok