Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY
Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY

Gymnazisti postúpili do Číny na celosvetové finále RoboRave

Správy / Školstvo / Gymnazisti postúpili do Číny na celosvetové finále RoboRave

 Gymnazisti postúpili do Číny na celosvetové finále RoboRave
Aké sú môžnosti reklamy?

Po úspešnom celoslovenskom kole súťaže RoboRave v robotike sa chlapci z vranovského Gymnázia Cyrila Daxnera zúčastnili súťaže v poľskom Gdansku. Odtiaľ si odnášajú zlato a nomináciu na celosvetové finále do Číny!

Matúš Bľacha a Samuel Hliva sa stavbe robotov venujú len dva roky, no absolvovali už nejednu súťaž, na ktorej zbierali skúsenosti, ale aj skvelé umiestnenia. Ich najnovším úspechom je skvelé prvé miesto na robotickej súťaž RoboRave Poland. „Súťažili sme v kategórii Fire Fighting, čiže hasenie ohňa, kde je úlohou robota uhasiť 4 rôzne vysoké sviečky, ktoré sú umiestnené za prekážkovými stenami rôznych veľkostí,“ vysvetľuje tretiak gymnázia Samuel Hliva. „Na zvládnutie tejto úlohy je určený čas 3 minúty a každá ušetrená sekunda sa pripisovala ako body navyše,“ dopĺňa kolegu Matúš Bľacha.

V rovnakej kategórii súťažili chlapci aj na Slovensku a po zisku tretieho miesta na celoslovenskej súťaži v októbri 2018 došlo k dohode medzi tímom na prvom mieste a Vranovčanmi a gymnazisti sa tak namiesto víťazov mali možnosť zúčastniť súťaže RoboRave Poland. Stavba a vylepšovanie robota teda dokopy zabrali niekoľko mesiacov. „Stavba robota a jeho úpravy na túto súťaž po celoslovenskom kole prebiehala vcelku pokojne, keďže sme mali dosť času na prípravu. Pred súťažou v Gdansku sme museli doladiť pár vecí, ktoré sme videli ako nedostatky po poslednej súťaži. Bola to napríklad rýchlosť, čiže sme museli vymeniť motory, taktiež sme pridali dotykové senzory a doladili sme pohyb robota na ihrisku. Dolaďovať priamo na súťaži sme museli vetráky na hasenie a taktiež hodnoty denného svetla, ktoré sa menili,“ vysvetľuje Matúš Bľacha.

„Občas máme na súťaži dokonca pocit, že programujeme úplne nového robota,“ dodáva so smiechom Samuel Hliva na margo zmien, ktoré je potrebné robiť priamo pred súťažou na mieste konania. Ich robot, ktorý je založený na citlivosti na svetlo a týmto spôsobom vie rozoznať horiaci plameň, však bol pre mladých „robotikov“ na začiatku novou výzvou, ktorá kombinovala dve platformy, s čím dovtedy nemal nikto z tímu skúsenosť. „Prepojenie sa nám zdalo nezvyčajné, no napokon bolo pre nás výhodou, že sme na konštrukciu robota využili prevažne Lego, takže úprava na mieste súťaže nebola náročná. Veľká vďaka však patrí aj tímu z našej školy, ktorý absolvoval celosvetové finále počas minulého roka v USA a umožnili nám využiť základ svojho robota a prestavať ho podľa našich predstáv,“ vysvetľuje Samuel Hliva.

Súťaž v Gdansku prebiehala tri dni - počas prvej sa gymnazisti zaregistrovali a hneď, ako to bolo možné, začali testovať a upravovať robota, aby neskôr v priebehu súťaže nestrácali čas. „Druhý deň bol rozdelený na jazdy testovacie a jazdy bodované. Tam sme z 10 jázd urobili len 4, no nazbierali celkový počet bodov 600 a predbežne sme sa umiestnili na druhom mieste,“ opisuje M. Bľacha. Práve počas prvého dňa sa snažia chlapci vždy nazbierať čo najviac bodov, aby mali väčšiu šancu dostať sa do finálovej časti súťaže, ktorá prebieha nasledujúci deň. „Počas tretieho dňa sme odjazdili ešte ďalšie dve jazdy, čiže sme mali 900 bodov a postúpili sme priamo do semifinále, kde sme porazili tím z Lotyšska a následne vo finále tím z Poľska,“ opisuje cestu za zlatom zo súťaže M. Bľacha.

Napriek tomu, že chlapci do Gdansku cestovali bez tímového „vedúceho“, učiteľa Jána Motešického, pod ktorého vedením na škole pracujú a bez tímového kolegu Petra Kopka, ktorý má v tíme „pod palcom“ konštrukciu robota, chlapci dokázali súťaž zvládnuť. Najprv sa ohľadom každého problému poradili a snažili sa ho vyriešiť spoločne. Okrem toho si užili aj atmosféru, ktorú obaja opisujú ako priateľskú, čo sa, podľa ich slov, na Slovensku, bohužiaľ, často nevidí. „Veľa súťažiach a pedagógov nás zastavovalo a mali veľa otázok na konštrukciu a programovanie nášho robota. Na tieto otázky sme, samozrejme, radi odpovedali a teší nás, že naša práca dokázala tak zaujať,“ hovorí Samuel Hliva. „Tímy absolútne neriešili konkurenciu, práve naopak, častokrát si pomáhali. My sme taktiež pomohli tímu z Lotyšska, či už potrebovali veci na spájkovanie alebo lepenie,“ dopĺňa Matúš Bľacha.

Chlapci vyhrali suverénne, o 828 bodov, čo podľa nich svedčí aj o konkurencii na súťaži. „Poľský robot sa umiestnil na druhom mieste, no môžeme povedať, že to bolo so šťastím. Tím z Lotyšska mal zasa dobrý nápad, ale nebol dotiahnutý dokonca, chýbali im senzory, robot sa im teda častokrát zasekával v rohoch ihriska alebo pri prekážkach,“ hodnotí Matúš Bľacha prvú trojku.

Na národnom kole RoboRave nemôže získať nomináciu na celosvetové finále iný tím, než tím danej krajiny, no po konzultácii s riaditeľom RoboRave bolo Slovákom umožnené nominovať aj druhý tím gymnazistov z Vranova. Možnosť súťažiť v Číne je pre chlapcov práve v štádiu riešenia, keďže je potrebné vybaviť veľa „papierovačiek“, no podľa gymnazistov budú najdôležitejšie financie, ktoré je veľmi zložité zohnať, no ak sa im to podarí, v júli pocestujú do Číny. A čo ďalej? „Znova sa určite zúčastníme aj slovenského kola v októbri a uvidíme s akými ponukami na súťaženie príde Slovensko a okolité štáty,“ dopĺňa Samuel Hliva.

„Keďže účasť v poľskom Gdansku prekračovala možnosti školy, tak ubytovanie a štartové hradia Asociácia mládeže pre vedu a techniku. No nešlo by to ani bez obetavosti Ing. Ladislava Bľachu, ktorý chlapcov osobne odviezol na súťaž a zabezpečil aj dozor. Za to mu patrí zo strany vedenia školy a tiež mojej veľká vďaka,“ doplnil chlapcov na záver Ing. Ján Motešický.
 

Gymnazisti postúpili do Číny na celosvetové finále RoboRave

Správy / Školstvo / Gymnazisti postúpili do Číny na celosvetové finále RoboRave

 Gymnazisti postúpili do Číny na celosvetové finále RoboRave
Aké sú môžnosti reklamy?

Po úspešnom celoslovenskom kole súťaže RoboRave v robotike sa chlapci z vranovského Gymnázia Cyrila Daxnera zúčastnili súťaže v poľskom Gdansku. Odtiaľ si odnášajú zlato a nomináciu na celosvetové finále do Číny!

Matúš Bľacha a Samuel Hliva sa stavbe robotov venujú len dva roky, no absolvovali už nejednu súťaž, na ktorej zbierali skúsenosti, ale aj skvelé umiestnenia. Ich najnovším úspechom je skvelé prvé miesto na robotickej súťaž RoboRave Poland. „Súťažili sme v kategórii Fire Fighting, čiže hasenie ohňa, kde je úlohou robota uhasiť 4 rôzne vysoké sviečky, ktoré sú umiestnené za prekážkovými stenami rôznych veľkostí,“ vysvetľuje tretiak gymnázia Samuel Hliva. „Na zvládnutie tejto úlohy je určený čas 3 minúty a každá ušetrená sekunda sa pripisovala ako body navyše,“ dopĺňa kolegu Matúš Bľacha.

V rovnakej kategórii súťažili chlapci aj na Slovensku a po zisku tretieho miesta na celoslovenskej súťaži v októbri 2018 došlo k dohode medzi tímom na prvom mieste a Vranovčanmi a gymnazisti sa tak namiesto víťazov mali možnosť zúčastniť súťaže RoboRave Poland. Stavba a vylepšovanie robota teda dokopy zabrali niekoľko mesiacov. „Stavba robota a jeho úpravy na túto súťaž po celoslovenskom kole prebiehala vcelku pokojne, keďže sme mali dosť času na prípravu. Pred súťažou v Gdansku sme museli doladiť pár vecí, ktoré sme videli ako nedostatky po poslednej súťaži. Bola to napríklad rýchlosť, čiže sme museli vymeniť motory, taktiež sme pridali dotykové senzory a doladili sme pohyb robota na ihrisku. Dolaďovať priamo na súťaži sme museli vetráky na hasenie a taktiež hodnoty denného svetla, ktoré sa menili,“ vysvetľuje Matúš Bľacha.

„Občas máme na súťaži dokonca pocit, že programujeme úplne nového robota,“ dodáva so smiechom Samuel Hliva na margo zmien, ktoré je potrebné robiť priamo pred súťažou na mieste konania. Ich robot, ktorý je založený na citlivosti na svetlo a týmto spôsobom vie rozoznať horiaci plameň, však bol pre mladých „robotikov“ na začiatku novou výzvou, ktorá kombinovala dve platformy, s čím dovtedy nemal nikto z tímu skúsenosť. „Prepojenie sa nám zdalo nezvyčajné, no napokon bolo pre nás výhodou, že sme na konštrukciu robota využili prevažne Lego, takže úprava na mieste súťaže nebola náročná. Veľká vďaka však patrí aj tímu z našej školy, ktorý absolvoval celosvetové finále počas minulého roka v USA a umožnili nám využiť základ svojho robota a prestavať ho podľa našich predstáv,“ vysvetľuje Samuel Hliva.

Súťaž v Gdansku prebiehala tri dni - počas prvej sa gymnazisti zaregistrovali a hneď, ako to bolo možné, začali testovať a upravovať robota, aby neskôr v priebehu súťaže nestrácali čas. „Druhý deň bol rozdelený na jazdy testovacie a jazdy bodované. Tam sme z 10 jázd urobili len 4, no nazbierali celkový počet bodov 600 a predbežne sme sa umiestnili na druhom mieste,“ opisuje M. Bľacha. Práve počas prvého dňa sa snažia chlapci vždy nazbierať čo najviac bodov, aby mali väčšiu šancu dostať sa do finálovej časti súťaže, ktorá prebieha nasledujúci deň. „Počas tretieho dňa sme odjazdili ešte ďalšie dve jazdy, čiže sme mali 900 bodov a postúpili sme priamo do semifinále, kde sme porazili tím z Lotyšska a následne vo finále tím z Poľska,“ opisuje cestu za zlatom zo súťaže M. Bľacha.

Napriek tomu, že chlapci do Gdansku cestovali bez tímového „vedúceho“, učiteľa Jána Motešického, pod ktorého vedením na škole pracujú a bez tímového kolegu Petra Kopka, ktorý má v tíme „pod palcom“ konštrukciu robota, chlapci dokázali súťaž zvládnuť. Najprv sa ohľadom každého problému poradili a snažili sa ho vyriešiť spoločne. Okrem toho si užili aj atmosféru, ktorú obaja opisujú ako priateľskú, čo sa, podľa ich slov, na Slovensku, bohužiaľ, často nevidí. „Veľa súťažiach a pedagógov nás zastavovalo a mali veľa otázok na konštrukciu a programovanie nášho robota. Na tieto otázky sme, samozrejme, radi odpovedali a teší nás, že naša práca dokázala tak zaujať,“ hovorí Samuel Hliva. „Tímy absolútne neriešili konkurenciu, práve naopak, častokrát si pomáhali. My sme taktiež pomohli tímu z Lotyšska, či už potrebovali veci na spájkovanie alebo lepenie,“ dopĺňa Matúš Bľacha.

Chlapci vyhrali suverénne, o 828 bodov, čo podľa nich svedčí aj o konkurencii na súťaži. „Poľský robot sa umiestnil na druhom mieste, no môžeme povedať, že to bolo so šťastím. Tím z Lotyšska mal zasa dobrý nápad, ale nebol dotiahnutý dokonca, chýbali im senzory, robot sa im teda častokrát zasekával v rohoch ihriska alebo pri prekážkach,“ hodnotí Matúš Bľacha prvú trojku.

Na národnom kole RoboRave nemôže získať nomináciu na celosvetové finále iný tím, než tím danej krajiny, no po konzultácii s riaditeľom RoboRave bolo Slovákom umožnené nominovať aj druhý tím gymnazistov z Vranova. Možnosť súťažiť v Číne je pre chlapcov práve v štádiu riešenia, keďže je potrebné vybaviť veľa „papierovačiek“, no podľa gymnazistov budú najdôležitejšie financie, ktoré je veľmi zložité zohnať, no ak sa im to podarí, v júli pocestujú do Číny. A čo ďalej? „Znova sa určite zúčastníme aj slovenského kola v októbri a uvidíme s akými ponukami na súťaženie príde Slovensko a okolité štáty,“ dopĺňa Samuel Hliva.

„Keďže účasť v poľskom Gdansku prekračovala možnosti školy, tak ubytovanie a štartové hradia Asociácia mládeže pre vedu a techniku. No nešlo by to ani bez obetavosti Ing. Ladislava Bľachu, ktorý chlapcov osobne odviezol na súťaž a zabezpečil aj dozor. Za to mu patrí zo strany vedenia školy a tiež mojej veľká vďaka,“ doplnil chlapcov na záver Ing. Ján Motešický.
 

×

ZNAČKY: Vranovské NOVINKY SPEKTRUM Stropkov Vranov Týždenník Noviny Zaujímavosti Občan Šport Kultúra Pohotovosť

Realizácia © 2019 GRAND STUDIO, s.r.o. - tvorba propagačnej grafiky a webových stránok