Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY
Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY

Starosta S. Polianky M. Urban stavil na novú komunikačnú kultúru

Správy / Obce / Starosta S. Polianky M. Urban stavil na novú komunikačnú kultúru

Starosta S. Polianky M. Urban stavil na novú komunikačnú kultúru
Aké sú môžnosti reklamy?

Príbeh starostu Sečovskej Polianky Michala Urbana nie je iba o víťazstve v novembrových komunálnych voľbách. Keď po strednej školy odišiel do Londýna, na nedostatok príležitostí sa sťažovať nemohol. Študoval, aktívne súťažne športoval a posledných desať rokov pracoval ako bezpečnostný manažér. Napriek tomu ho to stále ťahalo domov, do Sečovskej Polianky.

V zahraničí sa naučil, že tam kde je vôľa, sa určite nájde aj cesta, čo však nie vždy korešponduje s realitou v našich zemepisných šírkach. Keďže patrí medzi dynamických ľudí, rozhodol sa, že na zmenu nebude čakať, ale vyberie sa jej v ústrety. Podal si kandidatúru na starostu obce Sečovská Polianka a po pár mesiacoch v úrade za ním vidieť kus práce.

* Mali ste pred tým, ako ste sa rozhodli kandidovať na starostu Sečovskej Polianky, skúsenosti so samosprávou?
- Samospráva bola pre mňa nová vec, pretože po skončení strednej školy som pôsobil 13 rokov v zahraničí. Posledných desať rokov som pracoval ako bezpečnostný manažér a popri tom som si prostredníctvom rôznych kurzov dopĺňal vzdelanie. Všetky skúsenosti, ktoré som takto nadobudol, boli neskôr pre mňa podnetom, aby som ich zužitkoval, napr. aj ako starosta. Post starostu stále beriem ako výzvu napredovať, aby som pomohol ľuďom v našej obci.

* Aj v súvislosti s Brexitom sa veľa diskutuje o tom, či mladí ľudia žijúci vo Veľkej Británii majú alebo nemajú motiváciu vrátiť sa na Slovensko. Čo bolo impulzom pre Vás?
- Keď som odišiel do Londýna, bolo to vtedy pre mňa, v tom veku, jedno veľké wau. Myslel som si, že tam ostanem žiť, študoval som, pracoval, chvíľu sa to zdalo ideálne. Po dvoch rokoch sa však tento pocit začal v mojom vnútri meniť. Predsa len, vyrastal som na dedine a v Londýne mi chýbal priestor, pokoj, domov... Postupne som si bol stále viac a viac istý, že raz sa chcem vrátiť. Medzník prišiel v roku 2013. Práve vtedy sme si s mojou snúbenicou povedali, že prichádza čas na návrat. Začali sme sa obzerať po stavebnom pozemku v Sečovskej Polianke a v máji 2017 sme sa vrátili. Jednoducho, cítil som, že tu je moja rodná zem, tu chcem žiť, tu si chcem založiť rodinu.

* Kedy prišiel moment, keď ste sa definitívne rozhodli kandidovať na starostu obce?
- Už keď som chodil pravidelne domov, všímal som si, že našu obec sa nie celkom darí posúvať dopredu, ale v tom čase som si len prial, aby sa to zmenilo. Som však veľkým nadšencom športu, ktorému som sa venoval v Anglicku aj súťažne. Zaujímam sa o fitnes, kulturistiku a zdravú výživu, preto som po návrate domov, popri stavbe rodinného domu, študoval v Piešťanoch kurz „odborná a športová masáž“. Po jeho ukončení a kvalifikácii som chcel začať v Sečovskej Polianke podnikať. Zašiel som teda na obecný úrad a pýtal som sa na prenájom priestorov, o ktoré som mal záujem, ale zaseklo sa to. Uvedomil som si, že predsa poznám veľa mladých ľudí, ktorí chcú ostať žiť v obci a rozvíjať ju, no pri takomto prístupe sa ďaleko nedostanú. Povedal som si teda, že nie je možné, aby sa to nepodarilo zmeniť (úsmev). Oslovil som nejakých ľudí, nejakí ľudia oslovili mňa a okrem mojej kandidatúry sme dali dokopy kandidátku s deviatimi kandidátmi na poslancov. Toto sa udialo rok po tom, čo som bol doma. Medzitým som komunikoval s občanmi a každý z nich mal svoje predstavy, ale aj výhrady. Napr. chýbalo im viac informácií o dianí v obci.

* Inšpiráciou pre tento rozhovor je práve Váš otvorený prístup v komunikácií na Facebooku, kde pravidelne informujete a komunikujete s občanmi. Túto zmenu si pochvaľujú aj obyvatelia Sečovskej Polianky. Prečo ste sa rozhodli pre otvorenú komunikáciu?
- Keď som si robil kampaň, jeden z bodov, ktorý som prízvukoval, bolo aj to, že budem s občanmi oveľa viac komunikovať, lebo často nevedeli, čo sa v obci deje. V minulosti vydávalo občianske združenie Pro Loco vestník, ktorý fungoval dobre a aj medzi obyvateľmi mal pozitívny ohlas. Rozmýšľal som, že pokiaľ dáme dokopy novú redakčnú radu, potrebujem nájsť komunikačný kanál, prostredníctvom ktorého budem informovať a ako najefektívnejší nástroj mi vyšiel Facebook. Napr. zaviedli sme nový systém vývozu TKO a potrebovali sme to odkomunikovať. Hoci veľa vecí v obci nie je vidieť, chcem, aby ľudia vedeli, na čom pracujeme. Ako ďalší príklad môžem uviesť našu webovú stránku, kde sa uverejňovali maximálne veci na úradnú tabuľu. V priebehu najbližších týždňov spustíme nový web, kde bude množstvo nových informácií, ktoré tam doteraz neboli. Ľudia ma na obci oslovujú a pýtajú sa ma na rôzne veci. Všetko si to spisujem a na web nahodíme presné postupy, čo potrebujú ku kolaudácii alebo k ohláseniu drobných stavieb. Na úrade im radi odpovieme a všetko vysvetlíme, no takto im aj ušetríme čas, pretože už prídu s vyplnenými tlačivami. Okrem sociálnych sietí, webu a obecných novín začíname využívať na informovanie sms systém Florián. Uvedomujem si však, že nie všetky generácie musia mať otvorený vzťah k internetu, preto plánujeme inštalovať viacero úradných tabúľ. Sme veľká, skoro 3-kilometrová obec a z toho dôvodu umiestnime úradné tabule, ktoré budú pravidelne aktualizované, na viacerých miestach.

* Vo svojich príspevkoch na Facebooku venujete zásadnú pozornosť životnému prostrediu. Zaujal napr. Váš status, v ktorom ste upozornili na pálenie plastov s výzvou na ich separovanie. Ste pripravený, že to bude beh na dlhú trať?
- Téma spaľovania, najmä biologického odpadu, tu bola vždy, no v minulosti sa s ňou nedarilo pohnúť správnym smerom. Jedným z krokov, ktoré sme podnikli, bolo založenie komisie životného prostredia a dopravy, ktorá doteraz u nás nepôsobila. Dôvodov, prečo sa chceme intenzívne venovať odpadovému hospodárstvu, je viacero. Sečovská Polianka bola jediná obec v okrese, ktorá zbierala a likvidovala komunálny odpad vo vlastnej réžii. Mali sme staré auto, vysoké náklady a obecní zamestnanci sa 150 dní v roku venovali odpadom, v dôsledku čoho sa nestíhali venovať ostatným činnostiam. Na zmene sme začali pracovať ešte v minulom roku a v januári sme sa dohodli s externou firmou. Dnes je vývoz rýchlejší, efektívnejší a najmä občania sú spokojnejší. Popritom sa s Občianskym združením 094 14 začíname venovať vzdelávacím aktivitám, pretože nás trápia tiež čierne skládky. Len málokto v obci totiž vie, ako funguje odpadové hospodárstvo, čo je to organizácia zodpovednosti výrobcov, preto chceme toto všetko ľuďom priblížiť a vysvetliť. Na druhej strane si uvedomujem, že letáky a rôzne brožúry sú písané odborným jazykom, čo veľa ľudí nemusí osloviť a najmä motivovať. Pracujeme teda na forme, ako benefity separácie odpadu zrozumiteľnou formou vysvetliť. Po nástupe na úrad som si urobil analýzu odpadového hospodárstva a vyšlo mi, že u nás triedenie fungovalo v minimálnej miere. V minulom roku sme vyprodukovali 320 ton odpadu, ale iba 80 ton sme vyseparovali, čo je veľmi málo. Možno som optimista, no do budúceho roka sa chceme posunúť z 20% separácie na 30. Myslím si, že je to možné, len treba s ľuďmi komunikovať a vysvetľovať. Matematika totiž nepustí. Ak zvýšime podiel triedenia odpadu, nebudeme musieť zvyšovať poplatky a to je motivačný faktor, o ktorom sa oplatí hovoriť.

* Akú máte po prvých mesiacoch spätnú väzbu? Chcú sa obyvatelia Sečovskej Polianky v tomto smere posúvať?
- Prvý krok musí urobiť obec, a to edukáciou. Získali sme kompostéry a zároveň sme sa dohodli s Priateľmi Zeme, že nám k tomu urobia prednášku. Za pozitívum považujem, že v Sečovskej Polianke je dosť zanietených ľudí, ktorí sa tým chcú zaoberať a pomôcť obci. V budúcnosti si chceme pomôcť aj vybudovaním zberného dvora, kde by občania mohli voziť biologický odpad, ako napr. konáre z orezaných stromov. Zatiaľ sme v priebehu ostatných dvoch mesiacov dozbierali konáre po obci v našej vlastnej réžii. Opatrenia pripravujeme aj proti vzniku čiernych skládok. Rozmýšľame nad kamerovým systémom alebo tam, kde sa to bude dať, osadíme závory. V prvom rade to však bude vždy o ľuďoch a ich prístupe, ako si chcú chrániť priestor, v ktorom bezprostredne žijú. Viem si predstaviť, že v konkrétnych častiach obce by sme monitorovaním skládok poverili konkrétne zodpovedné osoby, aby sme dostávali spätnú väzbu a na základe nej zefektívnili kontrolu. Sme na začiatku, ale verím, že v spolupráci s občanmi sa nám to podarí.

* Pri príležitosti Dňa zeme ste zorganizovali dobrovoľnícku akciu a ľudia v Sečovskej Polianke priložili ruku dielu. Ako hodnotíte toto podujatie?
- V rámci Dňa zeme zaregistrovalo našu obec OZ 094 14, ktorého členovia ma poprosili, či by som im pomohol s propagáciou. Nakoniec sme boli účasťou veľmi milo prekvapení, pretože zapojili sa všetky generácie, vrátane dobrovoľných hasičov, červeného kríža, dôchodcov, únie žien alebo hokejistov. Vnímam to pozitívne, lebo ľudia ukázali, že ich trápi, čo sa okolo nich deje a chcú to zmeniť. Bola to pekná ukážka toho, že ak sa dáme dokopy, dajú sa spraviť veľké veci. Staršie ročníky si určite pamätajú Akciu Z a ukazuje sa, že aj v dnešnej dobe sa nájdu dobrovoľníci ochotní pomôcť svojej obci.    

 

Starosta S. Polianky M. Urban stavil na novú komunikačnú kultúru

Správy / Obce / Starosta S. Polianky M. Urban stavil na novú komunikačnú kultúru

Starosta S. Polianky M. Urban stavil na novú komunikačnú kultúru
Aké sú môžnosti reklamy?

Príbeh starostu Sečovskej Polianky Michala Urbana nie je iba o víťazstve v novembrových komunálnych voľbách. Keď po strednej školy odišiel do Londýna, na nedostatok príležitostí sa sťažovať nemohol. Študoval, aktívne súťažne športoval a posledných desať rokov pracoval ako bezpečnostný manažér. Napriek tomu ho to stále ťahalo domov, do Sečovskej Polianky.

V zahraničí sa naučil, že tam kde je vôľa, sa určite nájde aj cesta, čo však nie vždy korešponduje s realitou v našich zemepisných šírkach. Keďže patrí medzi dynamických ľudí, rozhodol sa, že na zmenu nebude čakať, ale vyberie sa jej v ústrety. Podal si kandidatúru na starostu obce Sečovská Polianka a po pár mesiacoch v úrade za ním vidieť kus práce.

* Mali ste pred tým, ako ste sa rozhodli kandidovať na starostu Sečovskej Polianky, skúsenosti so samosprávou?
- Samospráva bola pre mňa nová vec, pretože po skončení strednej školy som pôsobil 13 rokov v zahraničí. Posledných desať rokov som pracoval ako bezpečnostný manažér a popri tom som si prostredníctvom rôznych kurzov dopĺňal vzdelanie. Všetky skúsenosti, ktoré som takto nadobudol, boli neskôr pre mňa podnetom, aby som ich zužitkoval, napr. aj ako starosta. Post starostu stále beriem ako výzvu napredovať, aby som pomohol ľuďom v našej obci.

* Aj v súvislosti s Brexitom sa veľa diskutuje o tom, či mladí ľudia žijúci vo Veľkej Británii majú alebo nemajú motiváciu vrátiť sa na Slovensko. Čo bolo impulzom pre Vás?
- Keď som odišiel do Londýna, bolo to vtedy pre mňa, v tom veku, jedno veľké wau. Myslel som si, že tam ostanem žiť, študoval som, pracoval, chvíľu sa to zdalo ideálne. Po dvoch rokoch sa však tento pocit začal v mojom vnútri meniť. Predsa len, vyrastal som na dedine a v Londýne mi chýbal priestor, pokoj, domov... Postupne som si bol stále viac a viac istý, že raz sa chcem vrátiť. Medzník prišiel v roku 2013. Práve vtedy sme si s mojou snúbenicou povedali, že prichádza čas na návrat. Začali sme sa obzerať po stavebnom pozemku v Sečovskej Polianke a v máji 2017 sme sa vrátili. Jednoducho, cítil som, že tu je moja rodná zem, tu chcem žiť, tu si chcem založiť rodinu.

* Kedy prišiel moment, keď ste sa definitívne rozhodli kandidovať na starostu obce?
- Už keď som chodil pravidelne domov, všímal som si, že našu obec sa nie celkom darí posúvať dopredu, ale v tom čase som si len prial, aby sa to zmenilo. Som však veľkým nadšencom športu, ktorému som sa venoval v Anglicku aj súťažne. Zaujímam sa o fitnes, kulturistiku a zdravú výživu, preto som po návrate domov, popri stavbe rodinného domu, študoval v Piešťanoch kurz „odborná a športová masáž“. Po jeho ukončení a kvalifikácii som chcel začať v Sečovskej Polianke podnikať. Zašiel som teda na obecný úrad a pýtal som sa na prenájom priestorov, o ktoré som mal záujem, ale zaseklo sa to. Uvedomil som si, že predsa poznám veľa mladých ľudí, ktorí chcú ostať žiť v obci a rozvíjať ju, no pri takomto prístupe sa ďaleko nedostanú. Povedal som si teda, že nie je možné, aby sa to nepodarilo zmeniť (úsmev). Oslovil som nejakých ľudí, nejakí ľudia oslovili mňa a okrem mojej kandidatúry sme dali dokopy kandidátku s deviatimi kandidátmi na poslancov. Toto sa udialo rok po tom, čo som bol doma. Medzitým som komunikoval s občanmi a každý z nich mal svoje predstavy, ale aj výhrady. Napr. chýbalo im viac informácií o dianí v obci.

* Inšpiráciou pre tento rozhovor je práve Váš otvorený prístup v komunikácií na Facebooku, kde pravidelne informujete a komunikujete s občanmi. Túto zmenu si pochvaľujú aj obyvatelia Sečovskej Polianky. Prečo ste sa rozhodli pre otvorenú komunikáciu?
- Keď som si robil kampaň, jeden z bodov, ktorý som prízvukoval, bolo aj to, že budem s občanmi oveľa viac komunikovať, lebo často nevedeli, čo sa v obci deje. V minulosti vydávalo občianske združenie Pro Loco vestník, ktorý fungoval dobre a aj medzi obyvateľmi mal pozitívny ohlas. Rozmýšľal som, že pokiaľ dáme dokopy novú redakčnú radu, potrebujem nájsť komunikačný kanál, prostredníctvom ktorého budem informovať a ako najefektívnejší nástroj mi vyšiel Facebook. Napr. zaviedli sme nový systém vývozu TKO a potrebovali sme to odkomunikovať. Hoci veľa vecí v obci nie je vidieť, chcem, aby ľudia vedeli, na čom pracujeme. Ako ďalší príklad môžem uviesť našu webovú stránku, kde sa uverejňovali maximálne veci na úradnú tabuľu. V priebehu najbližších týždňov spustíme nový web, kde bude množstvo nových informácií, ktoré tam doteraz neboli. Ľudia ma na obci oslovujú a pýtajú sa ma na rôzne veci. Všetko si to spisujem a na web nahodíme presné postupy, čo potrebujú ku kolaudácii alebo k ohláseniu drobných stavieb. Na úrade im radi odpovieme a všetko vysvetlíme, no takto im aj ušetríme čas, pretože už prídu s vyplnenými tlačivami. Okrem sociálnych sietí, webu a obecných novín začíname využívať na informovanie sms systém Florián. Uvedomujem si však, že nie všetky generácie musia mať otvorený vzťah k internetu, preto plánujeme inštalovať viacero úradných tabúľ. Sme veľká, skoro 3-kilometrová obec a z toho dôvodu umiestnime úradné tabule, ktoré budú pravidelne aktualizované, na viacerých miestach.

* Vo svojich príspevkoch na Facebooku venujete zásadnú pozornosť životnému prostrediu. Zaujal napr. Váš status, v ktorom ste upozornili na pálenie plastov s výzvou na ich separovanie. Ste pripravený, že to bude beh na dlhú trať?
- Téma spaľovania, najmä biologického odpadu, tu bola vždy, no v minulosti sa s ňou nedarilo pohnúť správnym smerom. Jedným z krokov, ktoré sme podnikli, bolo založenie komisie životného prostredia a dopravy, ktorá doteraz u nás nepôsobila. Dôvodov, prečo sa chceme intenzívne venovať odpadovému hospodárstvu, je viacero. Sečovská Polianka bola jediná obec v okrese, ktorá zbierala a likvidovala komunálny odpad vo vlastnej réžii. Mali sme staré auto, vysoké náklady a obecní zamestnanci sa 150 dní v roku venovali odpadom, v dôsledku čoho sa nestíhali venovať ostatným činnostiam. Na zmene sme začali pracovať ešte v minulom roku a v januári sme sa dohodli s externou firmou. Dnes je vývoz rýchlejší, efektívnejší a najmä občania sú spokojnejší. Popritom sa s Občianskym združením 094 14 začíname venovať vzdelávacím aktivitám, pretože nás trápia tiež čierne skládky. Len málokto v obci totiž vie, ako funguje odpadové hospodárstvo, čo je to organizácia zodpovednosti výrobcov, preto chceme toto všetko ľuďom priblížiť a vysvetliť. Na druhej strane si uvedomujem, že letáky a rôzne brožúry sú písané odborným jazykom, čo veľa ľudí nemusí osloviť a najmä motivovať. Pracujeme teda na forme, ako benefity separácie odpadu zrozumiteľnou formou vysvetliť. Po nástupe na úrad som si urobil analýzu odpadového hospodárstva a vyšlo mi, že u nás triedenie fungovalo v minimálnej miere. V minulom roku sme vyprodukovali 320 ton odpadu, ale iba 80 ton sme vyseparovali, čo je veľmi málo. Možno som optimista, no do budúceho roka sa chceme posunúť z 20% separácie na 30. Myslím si, že je to možné, len treba s ľuďmi komunikovať a vysvetľovať. Matematika totiž nepustí. Ak zvýšime podiel triedenia odpadu, nebudeme musieť zvyšovať poplatky a to je motivačný faktor, o ktorom sa oplatí hovoriť.

* Akú máte po prvých mesiacoch spätnú väzbu? Chcú sa obyvatelia Sečovskej Polianky v tomto smere posúvať?
- Prvý krok musí urobiť obec, a to edukáciou. Získali sme kompostéry a zároveň sme sa dohodli s Priateľmi Zeme, že nám k tomu urobia prednášku. Za pozitívum považujem, že v Sečovskej Polianke je dosť zanietených ľudí, ktorí sa tým chcú zaoberať a pomôcť obci. V budúcnosti si chceme pomôcť aj vybudovaním zberného dvora, kde by občania mohli voziť biologický odpad, ako napr. konáre z orezaných stromov. Zatiaľ sme v priebehu ostatných dvoch mesiacov dozbierali konáre po obci v našej vlastnej réžii. Opatrenia pripravujeme aj proti vzniku čiernych skládok. Rozmýšľame nad kamerovým systémom alebo tam, kde sa to bude dať, osadíme závory. V prvom rade to však bude vždy o ľuďoch a ich prístupe, ako si chcú chrániť priestor, v ktorom bezprostredne žijú. Viem si predstaviť, že v konkrétnych častiach obce by sme monitorovaním skládok poverili konkrétne zodpovedné osoby, aby sme dostávali spätnú väzbu a na základe nej zefektívnili kontrolu. Sme na začiatku, ale verím, že v spolupráci s občanmi sa nám to podarí.

* Pri príležitosti Dňa zeme ste zorganizovali dobrovoľnícku akciu a ľudia v Sečovskej Polianke priložili ruku dielu. Ako hodnotíte toto podujatie?
- V rámci Dňa zeme zaregistrovalo našu obec OZ 094 14, ktorého členovia ma poprosili, či by som im pomohol s propagáciou. Nakoniec sme boli účasťou veľmi milo prekvapení, pretože zapojili sa všetky generácie, vrátane dobrovoľných hasičov, červeného kríža, dôchodcov, únie žien alebo hokejistov. Vnímam to pozitívne, lebo ľudia ukázali, že ich trápi, čo sa okolo nich deje a chcú to zmeniť. Bola to pekná ukážka toho, že ak sa dáme dokopy, dajú sa spraviť veľké veci. Staršie ročníky si určite pamätajú Akciu Z a ukazuje sa, že aj v dnešnej dobe sa nájdu dobrovoľníci ochotní pomôcť svojej obci.    

 

×

ZNAČKY: Vranovské NOVINKY SPEKTRUM Stropkov Vranov Týždenník Noviny Zaujímavosti Občan Šport Kultúra Pohotovosť

Realizácia © 2019 GRAND STUDIO, s.r.o. - tvorba propagačnej grafiky a webových stránok