Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY
Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY

Z vyhliadkovej veže v Zlatníku dovidieť na Tatry

Správy / Obce / Z vyhliadkovej veže v Zlatníku dovidieť na Tatry

Z vyhliadkovej veže v Zlatníku dovidieť na Tatry
Aké sú môžnosti reklamy?

Novú vyhliadkovú vežu na úpätí Slanských vrchov v katastri obce Zlatník navštívia cez víkend aj dve stovky turistov. Keď je dokonalé počasie, rozhliadnuť sa môžu nielen po okolí od Hanušoviec nad Topľou po Strážske, ale zahliadnuť môžu dokonca vrcholky Tatier.

S myšlienkou postaviť v katastri Zlatníka vyhliadkovú vežu sa v obci pohrávali niekoľko rokov. Starosta Juraj Balog sa šance chytil v roku 2016, kedy bola vyhlásená výzva Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka: Európa investujúca do vidieckych oblastí. „Zlatník patrí medzi menšie obce, no sme obkolesení nádhernou prírodou, preto sme sa chceli v očiach turistov trošku zviditeľniť a i takto podporiť turizmus v našom regióne,“ uviedol starosta Zlatníka Juraj Balog.

Vyhliadková veža s dvoma pozorovacími plošinami vo výške 11, resp. 18,7m je vysoká 21,7 m. Vyrobená je z oceľovej konštrukcie, pričom pri jej projektovaní sa zohľadňovalo, aby nenarúšala prírodný vzhľad okolia. Vstup na vežu je verejnosti voľne prístupný a bez poplatku. „Zatiaľ sme veľmi milo prekvapení návštevnosťou, pretože najmä cez víkendy ju navštívi sto, až dvesto turistov. Za ideálneho počasia je vidieť celú kotlinu okolo Tople od Hanušoviec až po Vranov, či časť Strážskeho. Ak je počasie naozaj dokonalé, zahliadnuť dokonca môžete až vrcholky Tatier,“ dodal J. Balog.

Výstavbou vyhliadkovej veže však „podaná ruka“ turistom nekončí. Minulý rok mikroregión Bučky, ktorý tvoria obce Zlatník, Petkovce, Vyšný Žipov, Skrabské a Čierne nad Topľou, zorganizoval nultý ročník cyklotúry. Keďže na bicykle vysadla takmer stovka účastníkov, 5. júla sa bude konať oficiálny 1. ročník. „Štartovať budeme pri vyhliadkovej veži, odkiaľ cez náš kataster prejdeme do Čierneho nad Topľou. Po lávke cez Topľu sa dostaneme do Skrabského a okolo lomu do Petkoviec. Cieľ bude vo Vyšnom Žipove,“ opísal trasu J. Balog.

Práve cykloturistiku považuje J. Balog za jeden z ďalších impulzov rozvoja turizmu v Slanských vrchoch, ktoré v tomto smere ponúkajú naozaj zaujímavý potenciál. „Už dnes sa dá dostať do Zlatníka zo Zámutova cez Rudlov a následne z našej obce až do Hermanoviec k chate mjr. Kukorelliho. Všetko sú to však lesné cesty, ktoré si vieme predstaviť do budúcnosti upraviť tak, aby ponúkali cykloturistom istý komfort,“ vysvetlil J. Balog.  

 

Z vyhliadkovej veže v Zlatníku dovidieť na Tatry

Správy / Obce / Z vyhliadkovej veže v Zlatníku dovidieť na Tatry

Z vyhliadkovej veže v Zlatníku dovidieť na Tatry
Aké sú môžnosti reklamy?

Novú vyhliadkovú vežu na úpätí Slanských vrchov v katastri obce Zlatník navštívia cez víkend aj dve stovky turistov. Keď je dokonalé počasie, rozhliadnuť sa môžu nielen po okolí od Hanušoviec nad Topľou po Strážske, ale zahliadnuť môžu dokonca vrcholky Tatier.

S myšlienkou postaviť v katastri Zlatníka vyhliadkovú vežu sa v obci pohrávali niekoľko rokov. Starosta Juraj Balog sa šance chytil v roku 2016, kedy bola vyhlásená výzva Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka: Európa investujúca do vidieckych oblastí. „Zlatník patrí medzi menšie obce, no sme obkolesení nádhernou prírodou, preto sme sa chceli v očiach turistov trošku zviditeľniť a i takto podporiť turizmus v našom regióne,“ uviedol starosta Zlatníka Juraj Balog.

Vyhliadková veža s dvoma pozorovacími plošinami vo výške 11, resp. 18,7m je vysoká 21,7 m. Vyrobená je z oceľovej konštrukcie, pričom pri jej projektovaní sa zohľadňovalo, aby nenarúšala prírodný vzhľad okolia. Vstup na vežu je verejnosti voľne prístupný a bez poplatku. „Zatiaľ sme veľmi milo prekvapení návštevnosťou, pretože najmä cez víkendy ju navštívi sto, až dvesto turistov. Za ideálneho počasia je vidieť celú kotlinu okolo Tople od Hanušoviec až po Vranov, či časť Strážskeho. Ak je počasie naozaj dokonalé, zahliadnuť dokonca môžete až vrcholky Tatier,“ dodal J. Balog.

Výstavbou vyhliadkovej veže však „podaná ruka“ turistom nekončí. Minulý rok mikroregión Bučky, ktorý tvoria obce Zlatník, Petkovce, Vyšný Žipov, Skrabské a Čierne nad Topľou, zorganizoval nultý ročník cyklotúry. Keďže na bicykle vysadla takmer stovka účastníkov, 5. júla sa bude konať oficiálny 1. ročník. „Štartovať budeme pri vyhliadkovej veži, odkiaľ cez náš kataster prejdeme do Čierneho nad Topľou. Po lávke cez Topľu sa dostaneme do Skrabského a okolo lomu do Petkoviec. Cieľ bude vo Vyšnom Žipove,“ opísal trasu J. Balog.

Práve cykloturistiku považuje J. Balog za jeden z ďalších impulzov rozvoja turizmu v Slanských vrchoch, ktoré v tomto smere ponúkajú naozaj zaujímavý potenciál. „Už dnes sa dá dostať do Zlatníka zo Zámutova cez Rudlov a následne z našej obce až do Hermanoviec k chate mjr. Kukorelliho. Všetko sú to však lesné cesty, ktoré si vieme predstaviť do budúcnosti upraviť tak, aby ponúkali cykloturistom istý komfort,“ vysvetlil J. Balog.  

 

×

ZNAČKY: Vranovské NOVINKY SPEKTRUM Stropkov Vranov Týždenník Noviny Zaujímavosti Občan Šport Kultúra Pohotovosť

Realizácia © 2019 GRAND STUDIO, s.r.o. - tvorba propagačnej grafiky a webových stránok